Vyšívaná kraslice

Rubrika: Dílna, Tvoříme

K Velikonocům patří zdobená vajíčka. Zkuste si letos udělat netradiční kraslici – vyšívanou.

Při zdobení uplatníme klasickou textilní techniku – vyšívání křížkovým stehem na kanavě, a šikovné ruce při omotávání vajíčka barevnými vyšívacími bavlnkami. Místo křehkého vyfouknutého vajíčka použijeme vajíčko z polystyrenu, které koupíme v prodejně s hobby výtvarnými potřebami.

Kraslice nejlépe vynikne posazená v drátěném stojánku. Ozdobíme jí sváteční stůl nebo květinové aranžmá.

 

1) Na čtverci kanavy vyšijeme motiv A – použijeme tři odstíny růžové, krémovou a zelenožlutou vyšívací bavlnku. Na oba obdélníky vyšijeme motiv B – použijeme tři odstíny růžové, krémovou a tři odstíny zelené bavlnky.


2)
Vyšitý čtverec přistřihneme do tvaru kruhu o průměru 9 cm, obdélníky do tvaru lichoběžníku o rozměrech: delší strany budou mít15 a 13 cm, šířka lichoběžníku bude 4,5 cm.


3) Na rub vyšitého kruhu naneseme lepidlo a přilepíme na širší konec vajíčka. Lichoběžníky přilepíme po obvodu vejce, ale konce necháme volné, podle potřeby je přistřihneme, pak přilepíme i je.

 

4) Prostor mezi výšivkami a špičkou vejce polepíme bavlnkami – vytvoříme několik barevných pruhů. Polystyren natřeme lepidlem a vejce omotáváme bavlnkou tak, aby nitě ležely těsně vedle sebe. Jeden pruh můžeme udělat ze dvou různobarevných smotaných bavlnek.

5) Mezi výšivku a pruh z bavlnek v dolní části vejce a mezi dva pruhy z bavlnek u špičky opatrně přilepíme dekorační kytičkovou stužku. Na špendlík navlékneme korálek, napíchneme stuhu poskládanou do smyček a zapíchneme do špičky vajíčka.

 

www.malovanijehlou.cz

TEXT A FOTO: MALOVÁNÍ JEHLOU

Vyšívaná kraslice