Výměna prasklého skla krbových kamen

dvířka u kamen

Vyvarujte se násilného zavírání dvířek, když cítíte tlak vložených polen. Foto: Shutterstock

Důvodem prasknutí skla může být neopatrnost anebo nesprávné používání kamen. Když se už malér přihodí, nezbývá než pořídit nové a při výměně postupovat přesně podle rad kamnářů.

Nejčastěji dochází k poškození skla při manipulaci s krbovým nářadím nebo v případě, že je do topeniště vloženo kolmo na dvířka příliš dlouhé poleno a při zavření dvířek dojde k tlaku zapřeného polena na sklo. A také tehdy, když jsou při přikládání umístěna polena nevhodně, takže po prohoření spodních hořejší sklouzne a narazí do rozpáleného skla. Další možností je, že je do topeniště přiváděno málo vzduchu, což má za následek nedokonalé spalování, při němž se v kamnech hromadí plyny, které se posléze vznítí a dojde k výbuchu. Vzniklý tlak rozbije sklo a někdy poškodí i celá kamna. Eventuálně k němu může dojít při ukládání dřeva na přikládání, nárazu různých předmětů, například konce násady smetáku apod. Polití horkého skla vodou nemá destrukční účinek.

Kam pro sklo

Nové sklo je nutné pořídit u specializovaného prodejce, neboť se samozřejmě nejedná o obyčejné, ale o žáruvzdorné sklo s nulovým koeficientem tepelné roztažnosti, odolné teplotním šokům. Lze je koupit buď jako náhradní díl pro konkrétní typ kamen, nebo vám jej uříznou na míru. Spolu s ním je potřeba zakoupit ještě odpovídající těsnění.

kamna

Jednou z příčin prasknutí skla ve dvířkách kamen bývá pád polena z hořící hraničky dřeva na sklo. Foto: Shutterstock

Postup výměny skla

  1. Nejprve opatrně povolte šroubky či matky, které drží plechové úchyty.
  2. Po vyjmutí je očistěte drátěným kartáčem a nastříkejte přípravkem na uvolňování zarezlých spojů. Nechte jej působit. Poté očistěte. Poškozené šroubky a matky vyměňte za nové.
  3. Sejměte staré těsnění z vnitřního rámu dvířek a očistěte rám od zbytků lepidla. Následně odmastěte technickým benzínem.
  4. Na očištěný rám nalepte nové těsnění. Používá se buď ploché samolepicí, anebo v podobě šňůry, která se k rámu lepí vysokoteplotním lepidlem. Kousky těsnění můžete nalepit i na úchyty, aby se o ně sklo neodřelo.
  5. Poté vložíte sklo tak, aby mělo vůli mezi úchyty asi 2 mm. Při nedodržení dilatační spáry je velká pravděpodobnost prasknutí nového skla.
  6. Následně jemně přitáhněte šrouby nebo matky, a to tak, aby se sklo v rámu neklepalo, ale zároveň šlo mírně posouvat do stran. Tím máte jistotu dostatečné dilatační spáry, která je bude chránit od tlaku teplem se roztahujícího kovového rámu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Výměna prasklého skla krbových kamen