U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VYBÍREJTE PEČLIVĚ VRATA

Kategorie: Garáže – speciál | Autor: PETR PETŘÍČEK

Vrata jsou velmi důležitou součástí garáže. Značně totiž ovlivňují její vzhled, zabezpečení vozu a také využití prostoru uvnitř i v jejím nejbližším okolí.

Tato tři kritéria budou zřejmě rozhodující i při výběru garážových vrat pro chataře a chalupáře. K lepšímu přehledu a orientaci se zmíníme o základních typech. Patří mezi ně vrata dvoukřídlá, výklopná, sekční, rolovací a posuvná.

Dvoukřídlá

Velká dvoukřídlá vrata jsou sice klasikou, ale otevíráním do stran zabírají hodně místa a mnohdy omezují i bezpečnost v prostoru vjezdu. V současnosti je tedy trend nakloněný modernějším variantám, i když právě u chalupy zůstávají stále velmi esteticky vhodnými a v případě stodoly coby garáže sotva nahraditelnými.

Výklopná

Jsou stále oblíbená vrata pro svoji jednoduchost a nízkou pořizovací cenu. Vratové křídlo se při otevření vyklápí v celé ploše a zasouvá se vodorovně pod strop. Stabilní konstrukce vrat je tvořena širokým rámem, který má po stranách pružinový mechanizmus a umožňuje tím vratovému křídlu lehké, tiché a především bezpečné otevírání. Jedinou jejich nevýhodou je, že u garáže umístěné blízko chodníku nebo cesty mohou při vyklápění překážet provozu.

Sekční

Otevírají se kolmo a nepřekáží tak nijak prostoru před ani za vratovým otvorem. Jejich konstrukce a moderní design splňují představy o komfortu a vysoce elegantním doplňku garáže. Sekční vrata se skládají z ocelových lamelových sekcí, naskládaných podle výšky otvoru garáže, jež se v místě překladu, při posuvu nahoru, překlápějí do vodorovné polohy a zajíždějí pod strop. Křídlo vrat může být i z dřevěných lamel s impregnací proti škůdcům a s ochrannou glazurou na dřevo se základním nátěrem nebo bez povrchové úpravy.

Rolovací

Znamenají další možnost moderního a hospodárného vybavení garáže. Systém hliníkových rolovacích vrat je založen na principu lamel rolujících se při pohybu na hřídel, jež je schovaná v krytu nábalu. Na stranách je vratový pancíř vložen do kolejnic s kartáči a zajištěn proti vysazení. Celá stropní plocha v garáži je tak využitelná třeba jako úložný prostor. Povrch lamel je upraven polyesterovým nástřikem, což zvyšuje kvalitu a životnost vrat. V případě výpadku elektřiny pomůže s otevřením vrat klika nouzového ovládání.

Posuvná

Tato vrata jsou rovněž velmi šetrná k využití místa a navíc je lze jen pootevřít k průchodu osob. Deska vrat je zavěšena na horním nosném U-profilu pomocí nosných kladek. Při posuvu se křídlo pohybuje podél vnitřní strany garáže. Vrata mohou být hliníková i dřevěná s povrchovou úpravou.

   Ke všem uvedeným typům garážových vrat lze zakomponovat elektrický pohon, který zajistí pohodlnou manipulaci. K ovládání může být použit dálkový ovladač, klíčový spínač, kódovaná klávesnice apod.

Volba materiálu

Zmínili jsme se již o garážových vratech dřevěných, hliníkových i z ocelových lamel. Nemusí být sice pravidlem, že ke dřevěným objektům se hodí vždy jen dřevěná vrata, ale chalupáři, hledající harmonii s přírodou, nejspíše dají dřevu přednost. Vhodným tipem pro ně mohou být vrata firem Gardon INT, JaP – Jacina anebo Hörmann s masivní dřevěnou výplní. Použito je dřevo smrku severského a tsugy kanadské, které odolává škůdcům i povětrnostním vlivům. Vrata jsou otevírána vyklápěným křídlem nebo sekčním zasouváním pod strop garáže. Pro domy navržené v moderním stylu lze dřevěnou výplň vrat doplnit aplikací z ušlechtilé leštěné oceli a prvkem z bezpečnostního skla.

Jistota bezpečí

Vrata budeme vybírat i se zřetelem na jejich odolnost vůči zlodějům. O to více tam, kde existuje přístup z garáže rovnou do obydlí. Existují různé systémy zabezpečení. Například ochranné zařízení ve formě fotobuňky, čtečky karet pro přístupový systém, nebo při dálkovém pohonu dojde při zavření vrat k zapadnutí mechanické západky do vodicí kolejnice, čímž se znemožní vypáčení. U posuvných vrat bývá jejich spodní vedení z kvalitní pozinkované oceli zabraňující vylomení vrat. Dále jsou to speciální zámky a vnitřní blokovací

zarážky.

www.hörmann.cz, www.jap-jacina.cz, www.lomax.cz, www.abdoor.cz, www.gardon.cz

Popisy k obrázkům

1Vyklápěcí vrata od firmy Hšrmann mají i dveře do garáže pro průchod osob 2Varianta s prosklením horní části vrat (Jap – Jacina) 3 Posuvné dveře od firmy JaP – Jacina 4 Moderní sekční vrata (Hšrmann) do prostorné garáže

Autor fotografií: FOTO: HÖRMANN, JAP – JACINA

VYBÍREJTE PEČLIVĚ VRATA