U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Okapy ” jedním tahem”

Kategorie: Speciál – vše okolo okapů | Autor:

Když má dítko nakreslit domeček a je opravdu dobrým pozorovatelem svého okolí, přimaluje kolem okraje střechy okap. Nepřerušuje jeho jednoduchou linii žádnými háky nebo nýty ve spojích, zvládne ho pěkně jedním tahem. V rokycanské firmě Projekt jsme si s Jiřím Šnajdrem povídali o tom, že oni mají takový systém bez zbytečných spojů a háků skutečně na skladě.

Proč právě oni? “Naše firma se specializuje hlavně na lehké střešní krytiny, tedy i kanadské šindele. Vydal jsem se do Kanady po-ohlédnout se po této technologii. Zajímal mě také okapový systém, o němž jsem slyšel, že v tamních tvrdých podmínkách už léta perfektně slouží. Výsledkem byl dovoz válcovací stolice Knudson a smlouva o dodávkách plechů a dalších komponentů,” informuje.

Střihneme je na míru

Je to skoro jako u krejčího. Rokycanští naloží na skříňový Ranault Trafic válcovací stolici, cívku s vybraným plechem (může to být hliník nebo měď) a potřebná víčka, držáky, kolena a svody. Na místě přesně změří potřebnou délku žlabů, podle velikosti a sklonu střechy spočítají, kolik se k nim připojí svodů, připevní pod střešní přesah pevnou lať nebo fošnu – a už to jede. Přímo na místě se válcuje z plechu tloušťky 0,63 mm za studena žlab přesně na míru. Stolice umí vytvarovat deset běžných metrů za minutu. Je vaše střecha dlouhá dvacet metrů? Nebo dokonce třicet? Žádný problém. Pokud investor přistoupí na “kanadský systém”, tedy na přichycení okapů pomocí háků uvnitř žlabové vaničky, nebudou tu hnědou či bílou římsu pod okrajem střechy rušit nejen spoje a nýty, problematické i z hlediska koroze, ale ani venkovní háky. V daleké zemi za Velkou louží dobře vědí, proč už více než sedmdesát let nemontují na své chaty, chalupy, domy a kostely nic jiného. Třešinkou na dortu je fakt, že okapy na celý rodinný dům lze vyrobit a instalovat během pár hodin.

Bez trychtýřového efektu

Obchodní šéf firmy přiznává, že tomuto pěknému okapovému systému fandí. “Základem je hliníkový nebo měděný pás, opatřený z jedné strany bílou, z druhé hnědou barvou. Podle přání zákazníka se do stolice vkládá požadovanou barvou dospodu. Nemá smysl používat tuzemský materiál a pak jej natírat. Ve výrobním závodě totiž přímo na předehřátý pás plechu stříkají rovněž zatepla barvu. Prolne se do něj, jako by byla jeho součástí a ve tvarovacím stroji se pak bez problémů kroutí, obrací, ohýbá – a vyjede zcela netknutá. Barvy si investor nemusí všímat minimálně 20 roků. Stejně tak nemá význam tady vyrábět víčka, vnitřní držáky, kolena nebo svody. V Kanadě existuje několik továren, jejichž kapacita postačí pro zásobování jejich vlastního teritoria, USA i dalších států. Už devět roků včetně nás. Investice do výstavby tuzemského závodu by byla obrovská, nevyplatila by se. A naše klasické koncovky nebo svody použít nelze, protože tvar okapu a všech jeho součástí je římsovitý. Tento fakt je velmi prospěšný zejména u svodů,” pokračuje Jiří Šnajdr. “Obdélníkový tvar totiž pobere podstatně víc vody než kruhový, neboť se v něm nevytváří tzv. trychtýřový efekt. Teče-li voda prudce v trubce, točí se kolem stěn – a uprostřed je prázdno. Obdélníkovým svodem jde v celém sloupu hladce dolů. Díky tomu odvodní jeden takový svod podstatně větší plochu střechy než kruhový. A spád žlabu může činit pouhé 2 mm na 1 metr. U klasického občas vidíte, že klesne na 10 metrech až o 10 cm. Pohled na stavbu s okapem vcelku je velmi elegantní. Estetika se tady snoubí s funkčností.”

Tradice a dilatace

O vše nové, co vybočuje z tradice, se v Česku dovedeme s gustem přít. Někdo se nechce vzdát – navzdory průkazné výhodě obdélníku

– svých kruhových svodů, jiný obhajuje venkovní háky a má obavu, že okap, jenž není viditelně uchycen na střešní lati, upadne. I pro takové nedůvěřivce mají Rokycanští pádné argumenty. Vždyť “neviditelné” vnitřní úchyty lze namontovat ve větší hustotě – běžně po 1 m podle krokví, ale v horských oblastech i po 40 cm, navíc se přišroubují na prkno, fošnu nebo i na betonovou římsu, které jsou pevně uchycené na stěně stavby kolmo k zemi. Jde tedy o podklad pevnější, než je poslední střešní lať s háky předsunutými do prostoru. A co dilatace? Spor se logicky vedl i o dilataci. Vždyť rozpínavost hliníku, který se na okapy “jedním tahem” nejčastěji používá, je poměrně velká. A při takové délce se přece žlab musí utrhnout z háků! “Systém vnitřních háků naopak dilataci umožňuje. Ten žlab si v nich v klidu jezdí podle toho, jak se v teple roztáhne a v chladu zase smrští, aniž by to člověk postřehl,” vysvětluje Jiří Šnajdr. A dokládá, že za osm let, co “kreslí jedním tahem” desítky kilometrů těchto okapů po celé republice, neměli jedinou reklamaci. Záruční lhůtu poskytuje firma na 15 roků. Životnost systému deklaruje na 40 roků, ale to je hodně podhodnoceno. Kanadské zkušenosti zatím potvrzují sedmdesátku. A jede se dál. Za jeden metr portálových okapů zaplatí klient 500 Kč včetně montáže. Plus dopravu. Ale pak už může jen odečítat. Barvy, které nebude dvacet roků nakupovat, lešení, za jehož nájem a postavení nebude muset platit…

Firma PROJEKT

Pivovarská 1097/II, Rokycany

tel.: 371 724 776,

mobil 777 945 483

e-mail: snajdr@atlas.cz

web: www.projekt-snajdr.cz

Majitelé této nové dřevěnice na Folmavě se rozhodli pro elegantní i výkonný “kanadský” okapový systém

Princip válcování za studena. Stroj si sám natahuje do válců pás plechu a tvaruje ho do daného profilu

Okapy ” jedním tahem”