Venkovní zeď jako parádní místo pro dekorace

Rubrika: Inspirace

Přiléhá-li váš pozemek k sousedovu hospodářskému stavení, které má na vaší straně jen holou zeď, která je ještě mnohdy oprýskaná až na holý kámen, nezbývá než jí trochu pomoci a přizdobit ji.

Jste nespokojeni s rozměrnou plochou, kterou vám poskytuje ohradní zeď nebo sousední budova? A žádné rostliny jako naschvál vůkol nerostou. Zkuste ji přikrášlit originálními policemi ve tvaru domku! Do nich se vejde takové množství květináčů, které si sami určíte. Až budete polici vyrábět, uzpůsobte ji svým možnostem.


Na jakoukoliv zeď v interiéru i exteriéru můžete pověsit obrazový rám, na jehož horní lištu přivažte nádobu s jedním nebo se dvěma oušky. Do ní pak zasaďte květináč s rostlinou. Podle toho, jak budete chtít, zvolte viditelný provázek nebo méně znatelný vlasec.


Nejsnazší je nechat porůst málo pohlednou zeď popínavkami a ještě mezi ně vetknout budku pro ptáky. Květem zdobí například růže, plamének nebo trubač, listem přísavník, ovšem ten potřebuje hodně velkou zeď

S vyřazenými okny se dají dělat hotové zázraky, například skla nahradíme zrcadly, v nichž se bude zahrada odrážet. Prostor jimi opticky zvětšíme

Vzhledem k tomu, že posezení chceme mít na útulném místě, musíme si s ním vyhrát. Kolem dokola postavíme vzrostlé rostliny v přenosných nádobách, na velkou plochu zdí pověsíme ozdobnou keramiku. Ovšem musí se to umět!

Ptačí budky jsou jedněmi z dekorací, které přitáhnou oči

Korunu zdi pokrývá bujná vistárie a pod ní je plastika vzbuzující pozornost

Vysoké slunečnice prázdné místo zaplní, ale jen v létě a na jednu sezonu. Každý rok se musí znovu zasadit

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Jaroslav Hejzlar, Martina Lžičařová, Pavel Veselý a Shutterstock
Kresby: Petr Živný

Venkovní zeď jako parádní místo pro dekorace