U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VLÁKNITÉ PANELY LISOVANÉ ZE SLÁMY

Kategorie: Stavba | Autor: rb

NOVÉ MATERIÁLY PRO STAVBU I RENOVACE 2.

Surovina k jejich výrobě je přírodní, snadno recyklovatelná a jednoduše zpracovatelná. EKOPANELY lze aplikovat na svislé i vodorovné konstrukce, jako obklad, izolaci i stavební materiál.

Vláknité desky se lisují z vybraných vláken obilní slámy (především pšeničné) za tepla a bez použití pojidel na výstředníkovém lisu. Slaměná vlákna při tom uvolňují zbytek přírodních sloučenin a spojují se v poměrně lehkou, ale pevnou desku. Jedinou přísadou, která doplňuje její přírodní jádro, je Boronit – impregnační prostředek proti plísním a hlodavcům.

   Jádro desek se pro zlepšení povrchové úpravy hned polepuje recyklovaným třívrstvým papírem a z výrobní linky je vytlačován nekonečný pás o tloušťce 60 mm. Ten se formátuje kotoučovou pilou na požadované rozměry.

Ekopanely jsou pevné a trvanlivé. Bez deformace snesou zatížení 981,3 MPa. Mohou tedy být použity nejen při obkladech a zhotovování podhledů (lze s nimi překlenout vzdálenost až 1,2 m mezi nosnými prvky), ale také jako samonosné příčky, které na rozdíl od sádrokartonu nepotřebují konstrukci, a zdi až do výšky 3 m. Při stavbě altánků, zahradních domků, ale i rodinných domů oceníte také jejich dobré zvukově, tepelně izolační a akumulační vlastnosti.

   Stavba a montáž je s ekopanely ze slámy velmi rychlá a jednoduchá. Lze je řezat, vrtat, lepit či spojovat vruty. Pro jejich spojování s dalšími stavebními materiály se používají univerzální kotvicí spony a vruty. Povrchová úprava je rovněž snadná. Spoje mezi ekopanely se vyplňují PUR pěnou a po přitažení spon bandážují stejným způsobem jako sádrokarton. Pak je nutný penetrační nátěr (dle výrobce povrchových úprav) a na něj už další vrstvy, např. štuk, omítka, obklady apod.

   Ekopanely patří mezi těžce hořlavé materiály a požární odolnost příčky je 30 minut, podhledu 45 minut.

Vyrábí a dodává firma Ekodesky STRAMIT, s.r.o. Cena se pohybuje podle typů kolem 200 Kč (bez DPH). www.ekopanely.cz

Popisy k obrázkům

Montáž stropního podhledu rodinného domku

Spoje mezi ekopanely se vyplňují PUR pěnou

Zkouška požární odolnosti materiálu

Řez panelem, který lze také velmi dobře tvarovat

Autor fotografií: FOTO ARCHIV

VLÁKNITÉ PANELY LISOVANÉ ZE SLÁMY