Vhodná strava pro štěňata a koťata

Foto: Shutterstock

Ne nadarmo se říká, že zdraví psů a koček začíná v misce. Skladba krmiva a optimální dávkování jsou v prvním roce života pro jejich vývoj zcela zásadní.

Krmivo musí obsahovat optimální množství bílkovin živočišného původu, které jsou nezastupitelnou živinou, neboť jsou mj. zdrojem esenciálních aminokyselin, jež si tělo nedokáže vytvořit samo. Pokud nejsou v těle všechny aminokyseliny přítomny v odpovídajícím množství, zastavuje se syntéza vlastních bílkovin nezbytných pro tvorbu a údržbu svalové tkáně. Kočky jich potřebují dostávat ve stravě ještě vyšší množství, proto nepodáváme stejné krmivo štěňatům a koťatům, ale ani dospělým zvířatům. Deficit taurinu (kyselina 2-aminoethansulfonová) v kotěcím krmení může mít za následek dilatační kardiomyopatii (rozšíření jedné nebo obou srdečních komor) či centrální degeneraci oční sítnice.

Důležité vitamíny

Častým problémem bývá hypovitaminóza čili chorobný nedostatek některých vitamínů a minerálů. Tu může způsobit jednostranná domácí strava nebo nekvalitní průmyslové krmivo. Trochu jinak je to s přísunem těchto látek u štěňat velkých plemen. Aby se v období jejich vývoje zabránilo příliš rychlému růstu, musí mít krmivo nižší obsah vápníku, fosforu a vitaminu D.

Pozor na alergie a intolerance

Vyvarovat bychom se měli krmiv obsahujících obiloviny nebo alespoň vybírat takové, které mají nízký podíl a neobsahují pšenici. Zabráníme vzniku alergií a intolerancí, jež představují doživotní potíže v podobě průjmů, zvracení, intenzivního drbání a vykousávání, tvorby lysých míst, které je třeba eliminovat speciálním krmivem a léky.

Není mléko jako mléko

Několikatýdenním štěňatům a koťatům, jež nemohou být ze závažného důvodu kojena, z počátku podáváme pouze náhražku mateřského mléka, které je k dostání v tekuté nebo sušené formě. Ani dospělým kočkám a psům nikdy nepodáváme kravské mléko obsahující nestravitelnou laktózu.

Foto: Shutterstock

Správné množství ve správnou dobu

Důležité je podávat krmení v pravidelný čas. U nejmenších štěňat 4× denně, u koťat až 6× denně, protože mají velmi malý žaludek. Od šesti měsíců stačí krmit pouze 3× denně až do dospělosti, kdy psa zpravidla krmíme 1× denně a kočku 2-3× denně.

Nezbytná voda

Dostatečný příjem tekutin je nutný pro zdraví močového aparátu, dále podporuje trávení, zajišťuje správný metabolismus a odvod odpadních látek z těla. Přístup k čerstvé pitné vodě musí mít zvířata 24 hodin denně, hravé kočky rády pijí z fontánky.

Pozor na loudily a zloděje

Štěňata a koťata nepřekrmujte. Nedávejte jim lidské jídlo a cukrovinky,
nenechávejte je ani volně ležet, zejména čokoláda a sladidla jsou pro zvířata smrtelným jedem.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Vhodná strava pro štěňata a koťata