Venkov jde s dobou

Rubrika: Interiér

Koupelna na chalupě by neměla být „popelkou“. Některé jsou poplatné době rekonstrukce před několika desítkami let, ale nenastal čas vnést do tohoto důležitého prostoru nové nápady?

Kombinace terakotových dlaždic a pastelových stěn a rámů zrcadel umístěných ve starých okenních křídlech je velmi působivé

Ve venkovských chalupách kdysi koupelny nebývaly. Běžná očista se odehrávala u pumpy a jednou týdně se na plotně ve velkém hrnci ohřála voda a v kuchyni v plechové vaně se postupně vykoupala celá rodina. To je naštěstí minulost. Jednou z prvních starostí chalupářů při rekonstrukci tradičních staveb bylo samozřejmě najít místo pro koupelnu a záchod. Většina starých vesnických domů má řadu hospodářských místností, které ztratily svůj účel a zůstaly nevyužité. Právě v nich vznikají koupelny.

Originální malovaná umyvadla (v mnoha dekorech) mohou být do desky zabudována samostatně nebo obložena stejnými kachli (La Lagartija)

 

Dostatek prostoru

Pokud je to jen trochu možné, nesklouzněte ke konvenčnímu řešení, kde je koupelna vtěsnána do malého prostoru a osvětluje ji jedno malé, vysoko posazené větrací okénko. V nové koupelně nešetřete místem a dopřejte si i dostatek světla. Získáte tak nejen možnost smýt ze sebe špínu a pot po dni plném tance kolem chalupy, ale též úžasný prostor pro relaxaci, kde můžete rozjímat, plánovat, nebo si během pěnivé lázně přečíst noviny či několik kapitol z oblíbené knihy. Při rekonstrukci leckdo volí pro sociální zařízení stranu situovanou do silnice a osvětlení řeší zase jen malým okénkem. Koupelna by si však spíše zasloužila velké, nebo dokonce francouzské okno směrem do dvora. Navodíte si tím i původní atmosféru koupání a mytí na dvoře – pod širým nebem. Nenajdete li vhodný prostor pro koupelnu v přízemí, což pro ni vyčlenit místnost v podkroví? V zahraničí nezřídka volí její spojení s ložnicí – stačí oddělit tenkou příčkou, policí či paravánem.

Obklad v retrostylu z kolekce Metro od španělského výrobce Equipe má nápaditý patchworkový vzor. Vybírat můžete z několika barev a ze dvou rozměrů dlaždic (Sapho)

 

Tradiční inspirace

Při zařizování novodobé venkovské koupelny se můžete inspirovat původním zařízením chalup. Výrobci nabízejí vany a umyvadla ve tvaru dřevěných škopků a kádí. Mají velmi jednoduché, čisté, někdy trochu robustnější tvary. Umyvadla tvaru mísy stojí na dřevěné nebo obložené zděné desce, vany mohou být umístěny volně v prostoru. Už delší dobu jsou oblíbené vany na nohách. Ty nemusí být jen kovové a v retrostylu. Krásné jsou i vany dřevěné nebo zasazené do větší dřevěné konstrukce.

 ana Princess z dvojstěnného akrylátu V Lucite® zaujme elegantní kovovou vnější skořepinou (Knief & Co., dováží Stone Trade)

 

Opět se objevují i vany sedací, vnitřně tvarované tak, aby poskytly co největší pohodlí. Mohou stát na podlaze nebo být do ní zapuštěné. Současná doba vybavila vany, umyvadla a klozety kvalitními materiály, často s ochranným povrchem usnadňujícím čištění. Ladí s nimi spíše střízlivé vodovodní baterie. Nové využití najdou v koupelnách staré dřevěné komody a skříňky, zrcadla v mohutných vyřezávaných rámech apod. Nezapomeňte ani na detaily a doplňky.

Nepravidelně tvarované dřevo pod umyvadlem dodá koupelně romantický půvab

 

Pastel nebo syté barvy?

Barevnost obkladů se zklidnila a částečně se vrátila k tlumeným zemitým odstínům, které s chalupářskou koupelnou dobře ladí. Vzhled a struktura obkladů a dlažeb často připomínají přírodní materiály – dřevo, kamínky, cihly. Nemusí působit jednotvárně, kombinace světlých a tmavších okrů, pískových a hnědých tónů nabízí mnoho zajímavých řešení. Zvláště využijeme li ještě různých tvarů a velikostí obkládaček. Kdo má rád výraznější barvy, může zapomenout na módní trendy a popustit na chalupě uzdu fantazii. Otěruvzdorné barvy si můžete koupit v jakémkoli tónu, popřípadě zvolit povrchovou úpravu marockým štukem nebo hliněnou japonskou leštěnou omítkou. Na trhu jsou i barevné obklady se vzory inspirovanými jihoamerickými nebo asijskými tradičními vzory. Obklady mohou být zdobeny též třpytivými či metalickými dekory, většinou s rostlinnými motivy. Ty jsou buď ploché, nebo mohou plasticky vystupovat.

Kusatsu-Pool je zvlášť hluboká sedací vana, kterou lze zapustit do podlahy. Je ze smaltované oceli o tloušťce 3,5 mm (Kaldewei)

 

Pamatujte

Zařízení koupelny musí vyhovovat všem členům rodiny – typem zvolených předmětů i jejich velikostí.

ílá v kombinaci se dvěma odstíny B dřeva je stále v kurzu (Ravak)

 

Před nákupem osobně vyzkoušejte velikost vany.

Ve sprchovém koutu nebudete pouze stát rovně, musíte mít při mytí prostor na pohyb rukou, možnost se předklonit.

ářivě červený obklad zjemňuje Z květinový lem

 

Umyvadlo by mělo odpovídat vašim zvyklostem při mytí nejen velikostí, ale i hloubkou a výškou umístění.

Myslete včas na elektrické zásuvky, osvětlení, topení.

Vyřešte také úložné a odkládací prostory.

 

oaleta v romantickém stylu, T s nímž ladí i baterie u umývátka

 estliže je v koupelně dost J prostoru, můžete pro vytvoření intimity jednotlivých částí využít paraván

 

TEXT:      IVA TVRZOVÁ, MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO:  PAVEL VESELÝ, MARTIN MAŠÍN A ARCHIV FIREM

www.kaldewei.com/cz/, www.lagartija.cz, www.sanitec.cz, www.siko.cz, www.vany-aquaplus.cz, www.sapeka.cz, www.ravak.cz, www.sapho.cz

 

Save

Venkov jde s dobou