U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Vaříme na ohníčku

Kategorie: Volný čas | Autor:

Úctu k ohni nosíme hluboko v sobě, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali. Ale stačí se zahledět do plamenů a jakoby nás ovanulo pradávné kouzlo. Oheň provází člověka tisíce let, u Indiánů patří dokonce k základním symbolům jejich víry, podobně jako Matka Země a Velký otec na obloze.

Proto také když zaplane slavnostní táborový oheň, má to svá přísná pravidla. Ohniště správných táborníků je ohraničeno posvátným kruhem, do kterého smí vstoupit jenom vyvolená osoba, která oheň udržuje. Házet cokoliv do ohně nebo v něm pálit odpadky je neodpustitelným hříchem.

Zakládáme ovšem i oheň, který používáme na vaření a na ohřátí. Není proto třeba, aby jeho plameny šlehaly do výše, a také by neměl víc kouřit než hořet. Nejlépe se vaří na velkém množství žhavých uhlíků. Ale i tento účelový oheň musí zůstat čistý. Pálit v něm cokoliv jiného než dřevo je neetické a pro vaření krajně nevhodné. Jak udělat vidlice z větví či rožeň a stojánek na kotlík zná asi téměř každý. Z moderní kuchyně použijeme praktický alobal. Pojďme si tedy zahrát na zálesáky a při vaření na otevřeném ohni si vyzkoušet svou zručnost! Začněme kotlíkem a vydatnou polévkou. Pochutná si na ní 6 – 8 osob, ostatní recepty počítají se čtyřmi strávníky.

Bramboračka podle J. Foglara-Jestřába

5 – 6 brambor, 2 mrkve, 2 petržele, kousek celeru, 2 cibule, 4 stroužky česneku, čtvrtka kapusty, 1 menší pór, kus kůže od špeku, 3 lžíce sádla, 2 šálky na plátky krájených různých lesních hub, 2 polévkové kostky, hrst majoránky, pepř, sůl, polévkové koření

Brambory, mrkev, petržel a celer pokrájíme na drobné kousky, pór a cibuli na kolečka, česnek jemně nasekáme a kapustu nakrájíme na proužky. Všechno včetně hub nasypeme do kotle a zalijeme dostatečným množstvím studené vody. Na rozpočet příliš nehleďme, když nám bude něco chybět, dáme něčeho jiného zase víc. Nezapomeneme ale na kůži od špeku, ta pokrm ovoní neuvěřitelným způsobem. Polévku zvolna vaříme na ohni, po chvilce v ní rozpustíme polévkové kostky a sádlo. Nyní je čas na majoránku, sůl, pepř a polévkové koření. Dochutit můžeme i bylinkami. Občas nám do polévky spadne žhavý uhlík, což jenom vylepší už neopakovatelnou chuť. Polévka se připravuje bez jíšky, krásně se totiž zahustí sama.

Setonův chlebový had

500 g hladké mouky, 1 lžička prášku do pečiva, 1 lžička másla nebo jiného tuku, 1 lžička soli, malý šálek studené vody

V kotlíku smícháme suroviny, přidáme vodu a na pařezu vypracujeme tužší, leč vláčné těsto. Uválíme z něj dlouhý váleček, který hadovitě navineme na připravený klacek (o průměru 2 cm a délce asi 1 m). Spodní konec dřeva nožem zašpičatíme a zapíchneme i s hadem do země v blízkosti ohně. Žár v tom místě musí být větší, než snese naše ruka. Chvíli co chvíli prutem otáčíme, aby se had upekl rovnoměrně. Asi za půl hodiny by měl být chlebový had do hněda upečen.

Opilé špekáčky

1 l černého piva, 8 špekáčků

Pivo nalijeme do kotlíku a utopíme v něm špekáčky, na koncích naříznuté do kříže. Necháme je máčet celý den. Večer je pak napíchnuté na prut zvolna opékáme nad ohněm.

Rančerská kukuřice

4 mladé kukuřičné palice,

2 lžíce másla, sůl

Kukuřičné palice zbavíme listenů. Alobal pomažeme máslem a posypeme solí. Každou palici zvlášť zabalíme a dobře utěsníme, aby nevytékal tuk. Balíčky asi na půl hodiny zahrabeme do žhavého popela. Pak rozbalíme a jíme, samotné i jako přílohu ke steakům.

Bláznivý rožeň

500 g uzeniny, 300 slaniny, 2 kapie, 3 krajíce tmavého chleba, 2 cibule, hořčice, mladé kloboučky hřibovitých hub

Každý z hodovníků si napichuje na prut ze syrového dřeva na kolečka pokrájenou uzeninu, čtverečky ze slaniny, osminky cibule, kousky papriky, kloboučky hub a kousky chleba pomazané hořčicí. Potom všichni pomalu opékáme, otáčíme prutem, aby pečení bylo rovnoměrné, a vyprávíme si, jak je krásně na světě. Stolujeme na pařezu a svým blízkým se při tom díváme do očí.

Pomerančové makrely

4 uzené makrely, 1/2 šálku pomerančové šťávy, 2 lžíce másla nebo oleje

Uzené makrely vykostíme a zbavíme hlav. Čtverce alobalu pomažeme máslem, rozložíme na ně filety z makrel, dobře pokapeme pomerančovou šťávou, zabalíme a utěsníme. Pečeme zahrabané ve žhavém popelu 20 až 30 minut.

Turecké steaky v popelu ( Djulbastija )

4 steaky z roštěné po 250 g

Steaky po krajích nařízneme, aby se nekroutily, a roztáhneme poklepáním plochou dlaní. Mírně žhavé uhlíky v ohništi urovnáme plochým kamenem a přímo na ně steaky položíme. Pečeme krátce, nejdéle 3 minuty po každé straně. Vzácným hostům uhlíky z pečeně před podáváním odstraníme. Steaky by měly být na řezu růžové. Je to skvělé, dietní a lehké. Podáváme s drobně krájenou cibulí, solí, feferonkami, kečupem apod.

Jablkový dezert v alobalu

4 – 8 jablek letňáků, krystalový cukr, rozinky

Z jablek vykrojíme jádřinec a vzniklý otvor vyplníme cukrem smíchaným s rozinkami. Pak každé jablko pevně zabalíme do alobalu a zahrabeme do žhavého popela. Woodcrafterský dezert bude hotov nejdéle za půl hodiny. Labužníci jablka před pečením ještě pokapou vínem nebo pálenkou, popřípadě tuzemákem.

REALIZACE A STYLING JANA VANĚČKOVÁ

O autorovi| Modrou oblohu po celé léto vám přeje Antonín Tony Linhart

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO FRANTA PROVAZNÍK

Vaříme na ohníčku