Vánoční ozdoby: Jak je třídit a jak vyrobit ozdoby z odpadu

Rubrika: Market

Symbolem Vánoc je živý stromeček a specifická vůně jehličí. A nesmí chybět ani vánoční ozdoby – někdo dává přednost honosnějším kouskům, jiný má rád jednoduchost. Někdy ale zatoužíme po změně a chceme „obléct“ stromeček do jiného stylu nebo trendy barev. Máme pro Vás pár tipů na netradiční vánoční ozdoby a taky Vám poradíme, jak šetrně naložit s těmi starými nebo rozbitými.

Sklo

– skleněné ozdoby mají své kouzlo a na stromečku mají právem své místo. Často se jim přezdívá křehká krása – ne náhodou. Snadno se totiž rozbijí. Byť to k tomu svádí, do kontejneru na sklo rozbité skleněné ozdoby nepatří. Při jejich výrobě (foukání) je totiž do skla přidávána příměs, která dává ozdobě typický lesk. Nejčastěji se jedná o dusičnan stříbrný a redukční roztok. Díky tomu přestává být sklo čistým sklem. Rozbité skleněné ozdoby tedy správně patří do směsného odpadu.

Plast

– plastové ozdoby bývají odolnější alternativou těch skleněných a ty obyčejnější lze i třídit do žlutého kontejneru a recyklovat. Od těch skleněných už bývají často k nerozeznání.

Cukroví

– stromeček nazdobený podle našich babiček – medovými perníčky, barevnými stužkami, naleštěnými jablíčky a oříšky. Takové ozdoby jsou pro přírodu i pro nás nejlepší. Polámané perníčky, jablíčka i oříšky můžeme sníst a pro stužky jistě najdeme v domácnosti další využití. O žádném odpadu tedy nemůže být řeč.

Upcyklace odpadů

Barevná pozlátka od čokolád, bonboniér nebo použité kusy alobalu – můžeme je vytřídit do kovů, nebo je ještě využít a vyrobit si z nich třeba vánoční ozdoby.

Také z použitých párátek, sirek nebo kousků použitých špejlí se dají vykouzlit hotové zázraky, můžete si z nich slepit nebo svázat třeba dřevěné hvězdičky. A parádu na stromečku udělá i řetěz z korkových špuntů od vypitého vína.

A i staré háčky z loňského stromečku lze využít – jednak na ně můžete znovu pověsit ozdoby, ty pochroumanější můžete v ozdoby přímo přeměnit – můžete z nich sdrátovat třeba kouli, andělíčka nebo srdíčko. Stačí jen trocha fantazie.

Krásného andělíčka si můžete vyrobit také z použité kávové kapsle (hliníkové). Na hlavičku použijte korálek, spojte třeba špendlíkem nebo háčkem na ozdoby.

A pokud máte děti, určitě si s nimi vyrobte na stromeček miniaturní balíčky. Stačí vám kousky polystyrenu (můžete využít proklady z elektroniky nebo jiného křehkého zboží) a odstřižky vánočního balicího papíru nebo kousky látky či juty, do kterých polystyrenové kostičky zabalíte. Nakonec stačí převázat barevným provázkem nebo stužkou a ozdoba je na světě! A děti budou nadšené.

Více informací o třídění a recyklaci najdete na www.jaktridit.cz nebo www.samosebou.cz.

Komerční prezentace

Vánoční ozdoby: Jak je třídit a jak vyrobit ozdoby z odpadu