V čem vám mohou pomoci barevné stěny?

modrá výmalba v chatě

Ke světlému dřevu v chatě se hodí různé odstíny modré (foto: Dulux)

Je to trochu dilema, když se rozhodneme v chalupě nebo na chatě vymalovat. Zůstat u klasické bílé, nebo zvolit nějakou barvu? A jakou?

Vybírat můžeme podle toho, jaké barvy se nám líbí a v nichž se budeme cítit příjemně nebo také zda nám mají pomoci opticky korigovat velikost a rozměry místností či je pocitově proteplit, nebo ochladit.

ložnice v odstínech lesa a moře

Dominují uklidňující odstíny lesa a moře, dotek růžové je na stropě (foto: Dulux)

Tmavá zmenšuje, světlá zvětšuje

Obecně platí, že tmavší tóny barev prostor zmenšují, snižují strop, přibližují stěnu, světlé tóny působí opačně. V úzké dlouhé místnosti tohoto principu můžeme využít tak, že vzdálenější stěna nebo stěny budou tmavší než stěny blíže sebe. Místnost tak pro nás získá lepší proporce.

modře vymalovaný pokoj

Ve velkém prostoru s vyšším stropem a nízkým nábytkem dobře vypadá barevná stěna. Foto: Shutterstock

Na sever patří žlutá

Barvy také rozdělujeme na teplé a studené. Severní místnost bez sluníčka se bude zdát teplejší a přívětivější, dostanou-li zdi nátěr například žlutou nebo světle oranžovou. Není ovšem třeba mít barevné všechny stěny, někdy stačí jen jedna nebo dvě.

žlutý pokoj

Žlutou stěnu doplňuje i žlutý nábytek, je to ideální volba do tmavé místnosti. Foto: Shutterstock

Barvy a psychika

Barvám se přisuzuje i podprahové působení na naše pocity, co se týká například povzbuzení k chuti k jídlu (růžová), zvýšení pracovní energie (červená) nebo uklidnění a spánku (modrá, zelená). Tato doporučení je ale nutné brát s rezervou, záleží především na našich subjektivních preferencích.

červená retro ložnice

Červená probouzí aktivitu a doporučuje se do pracoven. Ale někomu se v ní může i dobře usínat (foto: IKEA)

Barva roku

Významná centra pro vývoj barev na základě různých průzkumů vyhlašují každý rok takzvanou „barvu roku“ a k ní barvy doplňující. Můžete to brát jako inspiraci, až budete uvažovat nad novou výmalbou. Třeba se vám zrovna něco z novinek zalíbí.
Značka Dulux představila pro rok 2024 nový barevný odstín, jímž je „sametový šeřík“.

Tato pastelově růžová, jemná, uklidňující barva má vnášet do prostoru pocit rovnováhy a měkkosti, být symbolem klidu a radosti. Funguje samostatně i jako základ pro řadu kombinací. S odstíny kamene, země a půdy tvoří hřejivé barvy. Uklidňující barvy představuje paleta, které dominují přírodní odstíny spojující jemnou zeleň a modř lesů a moří. Snová šeříková, energizující žlutá a další pastelové tóny představují barvy povznášející.

Funkce barev

Barva může změnit prostředí, zlepšit náladu a vyvolat určité pocity. Často stačí barevná jedna stěna nebo její část, s doplňujícími barvami lze tu základní kombinovat v různých plochách.

Text: Iva Tvrzová, Dulux
Foto: Shutterstock a se svolením firem Dulux

V čem vám mohou pomoci barevné stěny?