Návratnost tepelných čerpadel

Zájem o tepelná čerpadla vyvolávají rostoucí ceny všech energií.  Dnešní moderní technika řadí tepelná čerpadla mezi nejspolehlivější a nejrozšířenější alternativní zdroje vytápění, jež podstatně zlevňují provoz domácnosti vzhledem k nárokům na spotřebu energií při topení a ohřevu vody. „Úspory nákladů na chod rodinného domu jsou hlavním důvodem, proč si lidé tepelná čerpadla pořizují,“ doplnil Ing. Václav Helebrant ze společnosti Stiebel Eltron, předního výrobce v oblasti obnovitelných energií.

 

 

 

 

Druhy tepelných čerpadel
Označení tepelných čerpadel pramení z toho, odkud teplo odebírají a kam jej posléze odvádějí. Nejobvyklejšími kombinacemi jsou země/voda, voda/voda a vzduch/voda.
Tepelná čerpadla fungují na stejném principu jako lednice, pouze v opačném režimu, tzn. že  odebírají  tepelnou energii z okolního prostředí a přenášejí  ji  do topného systému.
Volba konkrétního systému závisí na místních podmínkách, charakteru domu a požadavcích zákazníka.
Základním kritériem pro výběr tepelného čerpadla je takzvaný topný faktor (Coefficient of Performance). Moderní čerpadla mají vysoký topný faktor, který udává množství produkovaného tepla v porovnání k množství potřebné energie. Lze říci, že efektivní čerpadlo nabídne hodnotu topného faktoru 3 a vyšší.  Jinými slovy, v porovnání s ostatními systémy vytápění lze ušetřit přibližně dvě třetiny nákladů na vytápění.

 

Pořizovací cena a návratnost
Cena se odvíjí podle zvoleného typu čerpadla a jeho výkonu. Ovšem čerpadla o stejném výkonu se mohou lišit cenou, a to v řádu i desítek tisíc korun. Proto se nevyplatí vybírat jen podle ceny. K levnějším čerpadlům je často nutné dokoupit další zařízení. Dražší výrobky mají již vše potřebné. Důležitá je podpora, kterou výrobce poskytuje při přípravě zakázky, dostupnost servisu, délka záruky a komplexnost řešení.  Při výběru čerpadla proto zvažte všechny parametry.
Díky úspornému provozu se investice do tepelného čerpadla rychle vrátí. „Náklady na tepelné čerpadlo v ceně 200 000 Kč se obvykle vrátí v horizontu 5-9 let,“ uvedl Ing. Václav Helebrant ze společnosti Stiebel Eltron, předního výrobce v oblasti obnovitelných energií. Do kalkulací je ale nutné zahrnout všechny náklady. Pokud budete využívat např. tepelné čerpadlo typu země-voda, musíte počítat i s náklady na vrt nebo na vybudování zemního kolektoru. Je proto dobré si zvolit firmu, která přináší kvalitu a záruky. Např. Mezi velké výhody značky Stiebel Eltron patří velká variabilita nabízených produktů a díky tomu je možno vyhovět požadavkům téměř každého domu. Tato firma navíc přináší kvalitní provedení s 5letou zárukou, kvalitním servisem a výhodou zázemí silné nadnárodní společnosti.

 

Je vhodná doba k pořízení tepelného čerpadla?
Ceny energií rok od roku stoupají a lze předpokládat, že jejich růst bude pokračovat i do budoucna. Přitom investice do úsporného systému vytápění a přípravy teplé vody Vám přinese významné úspory dnes a vzhledem k neustálému zdražování energie ještě větší úspory v budoucnu. Navíc vývoj techniky tepelných čerpadel pokročil hodně dopředu. Příkladem může být společnost STIEBEL ELTRON, která získala značku kvality „Q“ udělovanou Českou Asociací pro využití tepelných čerpadel (AVTČ), která je členem Evropské asociace pro tepelná čerpadla EHPA za ČR. Ta zaručuje splnění kritérií kladených na kvalitu tepelných čerpadel, ale také na další služby spojené s jejich instalací a provozem. Dnešní moderní tepelná čerpadla jsou při svém provozu ekonomická, mají dlouhou životnost a díky výrobě ve velkých sériích jejich cena výrazně poklesla.

Tip:
Společnost Stiebel Eltron připravila pro své zákazníky akční nabídku tepelných čerpadel v podobě zásobníkového ohřívače vody zdarma. Ušetříte tak až 40 229 Kč. Akce platí do 30. června 2013

Moderní technologie přinášejí rozmanité možnosti jak si zajistit teplo v zimě a chladnou hlavu v létě. Řešením může být tepelné čerpadlo WPF 5-16 Stiebel Eltron, které dokáže bez problémů nahradit klasickou drahou klimatizaci.

Tepelné čerpadlo řady WPF 5-16 Stiebel Eltron je nabízeno ve dvou variantách: s označením WPF..E, které zajišťuje vytápění a ohřev teplé vody a modifikace WPF..cool umožňuje navíc i pasivní chlazení.
Srdcem všech přístrojů je moderní kompresor Scroll ve spojení s ekologicky nezávadným chladivem R410a. Kromě agregátu tepelného čerpadla a bezpečnostních prvků obsahuje dvě tlakové expanzní nádoby pro topení a pro stranu solanky a také 2 oběhová čerpadla pro stranu vrtů i topení. Díky vestavěné regulaci se samo přizpůsobuje venkovní teplotě a provoz je tak plně automatický. Do standardní výbavy tepelných čerpadel Stiebel Eltron patří trojstupňově spínaný elektrokotel sloužící jako bivalentní zdroj a výstup pro přípravu teplé vody. Maximální výstupní teplota topné vody může dosahovat až 60°C. Výkon přístroje odpovídá jeho označení, tzn. od 5 do 16 kW.

 

Hlavní benefity:

•          Pět velikostí podle výkonu

•          Integrovaný regulátor tepelného čerpadla

•          Integrovaný měřič tepla a elektroměr

•          Vestavěná vysoce účinná oběhová čerpadla

•          Jednoduchá instalace

•          Velmi tichý provoz

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: STIEBEL ELTRON

Save

Návratnost tepelných čerpadel