Úprava okolí bazénu

zahradní bazén

Použití dlažebních přírodních kamenů může kromě jiného i vytvořit zajímavý kontrast s keramickou dlažbou, která rámuje samotný bazén. Foto: Shutterstock

Zpevnění terénu kolem bazénu musí být bezpečné, mělo by se dát snadno udržovat a mělo by i dobře ladit s prostředím, v němž je bazén umístěný.

Aby se plocha kolem bazénu nezměnila v blátivý chodník, je vhodné ji zpevnit, zvláště když se v létě častou koupou děti a vystřikující voda terén pěkně kropí. Důležité je i to, aby jakýkoli materiál zpevněné plochy neklouzal, nezraňoval bosá chodidla a dal se snadno zamést, třeba po sečení trávy.

Použít můžete přírodní materiály, různé typy betonových dlažeb, ale rovněž imitace přírodnin z odolných plastů. Způsob úpravy terénu určuje i umístění a tvar bazénu a také to, jak daleko je bazén od domu a zda jej obklopuje travnatá plocha, nebo zda je na místě v těsném sousedství vydlážděného dvora.

Materiál by neměl klouzat, držet nečistoty ani zraňovat bosá chodidla

Keramika, beton, kámen

Nejdostupnější a na trhu široce zastoupené jsou různé druhy betonové dlažby. Pro její použití kolem bazénu mluví cena, odolnost, neklouzavý povrch a obvykle snadná pokládka, kterou zvládne i laik. Je důležité uhlídat sklon podkladu, aby se na dlažbě nedržela voda, položení se obejde bez betonového základu. Výhodou je i možnost volit dražší, ale efektní betonové imitace přírodních materiálů, například starého dřeva nebo cihel.

Z dlažby, která betonování naopak vyžaduje, můžete zvolit speciální prvky určené právě pro okolí bazénů. Vyberete si tak nejen zesílenou protiskluzovou úpravu, ale i odtokové žlaby či přelivové hrany. Zvláště v kombinaci se zapuštěnými bazény funguje venkovní keramická dlažba výborně.

U kamene, který bude dobře esteticky působit zejména u koupacích jezírek či bazénů záměrně usazených do prostředí zahrady tak, aby do něj co nejlépe zapadaly, je nutné počítat s vyššími náklady a pracnější pokládkou. Podle tloušťky dlažebních kamenů lze zvažovat lepení na beton nebo položení do štěrkového lože. Není od věci ošetření povrchu kamenů hydrofobním nátěrem, péči vyžaduje hlavně čištění od mechů a lišejníků.

Dřevo a dřevoplast

Především oproti betonu a kamenům je dřevo na dotek příjemnější, na slunci se tolik nerozpálí a v chladnějším počasí nestudí. Je důležité vybrat kvalitní, zcela hladké, voděodolné a pro použití v exteriéru vhodné dřevo, ať už z tuzemských, nebo exotických druhů, ideálně v podobě už z výroby upravených terasových prken (s drážkami). Vybrat lze i alternativu v podobě plastových (WPC) terasových prken, která vzhled dřeva poměrně věrně napodobují.

kamenný koberec

Foto: Shutterstock

Náš tip

Kamenné koberce

Plochu kolem bazénu lze zpevnit kamennými koberci, což jsou malé kamínky různých barev a frakcí spojené dvousložkovým pojivem. Nanášejí se v tenké vrstvě na betonový podklad, výsledkem je jednolitý povrch beze spár.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Úprava okolí bazénu