Umyvadlové baterie

Pokud rekonstruujeme koupelnu jako celek, máme ve výběru umyvadlové baterie volnou ruku. Měníme-li jenom porouchaný kousek, musíme zohlednit barvu a tvar ostatních zařizovacích prvků, a především způsob montáže.

Matná povrchová úprava
působí velmi elegantně.
Grohe Essence New
Sunset, 4 643 Kč (SIKO)

Nejčastěji se umyvadlové baterie montují přímo na umyvadlo nebo na umyvadlovou desku do připraveného otvoru. Jejich montáž je velmi snadná a v případě nutnosti výměny to zvládne i laik. Při výběru bychom si jen měli dávat pozor na výšku, odkud bude vytékat voda, ve vztahu k hloubce umyvadla. Pokud je totiž výtok umístěn moc vysoko, při dopadu na dno umyvadla se voda rozprskne všude kolem. Je-li naopak umístěn příliš nízko, zbývá pak jen malý prostor pro umytí rukou či manipulaci s předměty, které chceme opláchnout.
Pokud nechceme baterii osazovat na umyvadlo, existuje i možnost nástěnné montáže. V současné době se těší velké oblibě u zákazníků, ale i u architektů a designérů právě nástěnné podomítkové baterie. Z estetických důvodů je samotné těleso baterie zabudováno pod omítkou a na povrch zdi je nainstalován pouze ovládací prvek a výtok. Chceme-li ale v koupelně tuto elegantní variantu, musíme se rozhodnout včas, a ještě před dokončením povrchu zdi nainstalovat kompatibilní podomítkové těleso.

Odstín baterie a umyvadlové výpusti by měl ladit. Morava stará mosaz MK128.5SM, 2 831 Kč (Slezák RAV CZ)

Pohled pod povrch

Tělo baterie je zpravidla z mosazi nebo z nerezu. Nejdůležitější část – kartuše, která zajišťuje otevírání a zavírání vody a míchání teplé a studené, je buď z keramiky, nebo z plastu. Rozdíl mezi bateriemi je v životnosti a pochopitelně také v ceně. Zatímco keramická kartuše vydrží bezproblémově fungovat léta, ta z plastu trpí usazováním vodního kamene a může dojít k prokapávaní vody a zadrhávání chodu.
Vše je pak skryto pod vrstvou povrchové úpravy, která dává armatuře finální vzhled. Nejběžnější je chrom a vzhled nerezu, v poslední době se do popředí dostává i bílá, černá, grafit či odstíny dalších kovů, přičemž jednotlivé barvy se také často kombinují a vznikají opravdu nevšední kousky.

Dokonalý vzhled koupelny umocní doplňky ve stejném designu jako baterie. Grohe Atrio Cool Sunrise, 15 541 Kč (SIKO)

Funkčnost především

Výběr ovládání je otázkou vzhledu i pohodlí. Všichni dobře známe baterie kohoutkové a pákové. U pákových baterií snadno nastavíme teplotu vody a jsou tedy vhodnější i pro rodiny s malými dětmi. Kromě zmíněných variant si můžeme dopřát i bezdotykové nebo termostatické ovládání. Tento typ umožňuje při prvním použití přesně nastavit požadovanou teplotu vody na výtoku a při dalším používání se již jen reguluje intenzita vodního proudu.

Správná výška stojánkové baterie zajistí pohodlné používání. Ravak Classic, 1 352 Kč (SIKO)

Retro nebo minimalismus

Vzhled baterie díky široké nabídce výrobců můžeme plně přizpůsobit celkovému stylu koupelny. Hranaté až strohé i zaoblené tvary v čistém moderním designu tvoří protiváhu k historizujícímu stylu, jenž se často objevuje v chalupářských koupelnách a dobových interiérech. Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv variantu, všechny prvky by měly ladit barevně i stylově. Nejsnáze toho dosáhneme, pokud zvolíme umyvadlovou, vanovou či sprchovou baterii z jedné řady.

Moderní koupelně sluší čisté tvary. Ravak Chrome CR 016, 3 872 Kč (Besta)

Luxusní baterie koupelnu ozdobí jako šperk. Grohe Atrio Warm Sunset, 19 961 Kč (SIKO)

Dobrá rada

Chceme-li vyměnit starší nástěnnou baterii, je nutné před koupí nové přeměřit rozteč, tedy vzdálenost rozestupu vodovodních trubek ve stěně. Zatímco dnes se většina baterií vyrábí pro rozteč 150 mm, ve starších koupelnách se často setkáme s roztečí 100 mm.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem

Umyvadlové baterie