Umíte si vybrat osivo?

Jestli máte trávník vyčištěný a po vertikutaci, nejspíš jste objevili spoustu poškozených míst. Duben je nejvhodnější čas pro jeho obnovu.

Samozřejmě, že trávník lze vysévat a obnovovat od dubna do října, prostředek jara je ale ideální svým klimatem, kdy je relativně vlhko a příznivá teplota pro dobré klíčení. V pozdních jarních a letních měsících travní výsevy vyžadují vydatnou a pravidelnou závlahu.

Obnovte si zelený koberec

Pro obnovu i výsev nového trávníku volte pokud možno certifikované travní směsi a osiva od osvědčených výrobců. Zvláště u chat a chalup, kde nejste pravidelně, trávník udržujte tak, aby péče o něj odpovídala vašim časovým i fyzickým možnostem a vezměte v potaz také otázku finanční.

Vhodné a kvalitní osivo je základem úspěchu (Aros)

Osivo vybírejte podle typu trávníku, kvality půdy a samozřejmě také s ohledem na klima na pozemku. Travní směsi a osiva dodává na trh například Aros, WOLF-Garten, Agro CZ, Eurogreen CZ, Floria, Bruno Nebelung a další.

Jiné osivo se hodí pro stinná či vlhká místa: Supra, Rasana, EkoPlus do stínu. Další směsi použijte pro slunné a suché pozemky. Travní směs speciálně vytvořená pro suchá stanoviště obstojí i v lehkých půdách. Například Kiepenkerl Profi Line, Eurogreen Monaco, Aros Eko a Profi do sucha, WOLF -Garten L-TR150 pro sušší místa. Na rychlou obnovu trávníku jsou vhodné směsky Aros-EkoMaxi Obnova, WOLF-Garten Repair L-RN 50, Eurogreen Regenerační WM-Rasen.

Dosetí nebo pokládka drnem

Oprava poškozené plochy nebo položení nového trávníku drnem se obvykle dělá na podzim, ale lze je provést i na jaře. V těchto obdobích nehrozí, že drn seschne a na okrajích opravovaných míst či v celé ploše trávníku se objeví nepěkné mezery.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Osivo:

Jarní příprava půdy

Semínko, vstávej!

Rychlení zeleniny

Čerstvé a voňavé zelené koření

Zahradní loučka

________________________________________________________________________

Nový trávník

Pokud budete zakládat nový trávník, máte šanci připravit si drenáž, vylepšit kvalitu a strukturu půdy, případně rozvést v zemi závlahový systém nebo elektroinstalace pro osvětlení. Dokonale připravenou půdu nechte ladem tři týdny, vzešlé plevele zničte kontaktním herbicidem a odstraňte je. Pak půdu vyhnojte a vysejte osivo.

Potřebné množství je asi půl kila travní směsi na 25 čtverečních metrů plochy. K výsevu použijte rozmetadlo nebo některý z posypových vozíků. Osivo zapracujte hráběmi do hloubky pět až deset milimetrů a přitlačte malým zahradním válcem. Osetou plochu denně zavlažujte – klíčící semena nesmějí v žádném případě zaschnout. Poprvé sečte, když trávní lístky dosáhnou výšky asi pěti centimetrů.

www.agrocs.cz, www.aros.cz, www.floria.cz, www.wolfgarten.cz, www.eurogreen.cz

text: Helena Štětinová
foto: Gardena , Wolf-Garten , Aros

Umíte si vybrat osivo?

Umíte si vybrat osivo?