U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ČÍM SI POSVÍTÍME

Kategorie: Hospodaříme | Autor: Martin Kovařík

Nejen v chatách, kde nemáme rozvod elektřiny, ale i v městských bytech potřebujeme často přenosnou bateriovou svítilnu – třeba abychom si posvítili na vypadlé pojistky nebo pod nábytkem našli zakutálený šroubek. A na chatě se hodí nejen v noci při cestě do sklepa pro dřevo nebo hledání zatoulané číči.

Svítilny můžeme vybírat z mnoha desítek typů, velikostí i principů.Každý určitě zná klasické ploché nebo kulaté “baterky”, které bývaly v každé domácnosti. Jsou osazeny plochou baterií o napětí 4,5 V a žárovičkou o příkonu přibližně 1 W, nebo třívoltovou kulatou baterií a úměrně slabší žárovkou. Koupit se dají za cenu už od dvaceti korun. Světlo těchto svítilen ovšem není nijak intenzivní, posvítíte si jen na malou vzdálenost. V současné době je ale výběr mnohem širší: vyrábějí se svítilny s klasickými i halogenovými žárovkami, se světloemitujícími diodami či zářivkami; energii jim mohou dodávat běžné “suché” články i nabíjecí akumulátory různých typů. Nabízejí se svítilny miniaturní i veliké, s regulací výkonu, vodotěsné, do ruky i na hlavu. Vybereme si proto svítilnu podle účelu, kterému má především sloužit.

Rozdělení napájecích zdrojů

Do přenosných svítilen se dají použít “baterie” – správně elektrochemické články – primární nebo sekundární. Primární “suché” články jsou zinkochloridové nebo dokonalejší alkalické, energie vzniká při chemické reakci přímo v nich. Sekundární články se nazývají akumulátory. Pro svítilny jsou vhodné zejména akumulátory niklokadmiové.Základní rozdíl mezi články primárními a sekundárními spočívá v tom, že zatímco články primární se po vyčerpání vyhodí, články sekundární se znovu nabijí a slouží dál. Množství nabíjecích cyklů není nekonečné – u některých typů se již asi po 100 nabitích projeví znatelný pokles výkonu baterií zkrácením doby, po kterou dodávají energii. Přesto je používání dobíjecích napájecích zdrojů ekonomické, i když jsou akumulátory dražší a musíme si pořídit nabíječku, při častém používání se investice vyplatí.Primární i sekundární články se vyrábějí v několika velikostech; většinou lze primární a sekundární články vzájemně zaměňovat, pokud nám nevadí jejich odlišné napětí (primární zinkochloridové i alkalické články mají napětí 1,5 V, niklokadmiové akumulátory 1,2 V).

Zdroje světla ve svítilnách

Donedávna byly “baterky” osazovány výhradně žárovičkami se závitem o průměru 10 mm, napětím 2,5 až 12 V a příkonem několika wattů. Moderní halogenové žárovky (kryptonové, xenonové) mají účinnost téměř dvojnásobnou. Některé větší halogenové svítilny jsou doplněny ještě malou zářivkou o příkonu asi 5 W, která je vhodná pro dlouhodobé svícení, například ve stanu. Přesto, že barva světla zářivek je poněkud nepřirozená, mají oproti žárovkám velmi vysokou účinnost. Zajímavou novinkou, nahrazující žárovky, jsou světloemitující diody (LED – light emitting diode), které mají vysokou účinnost, malé rozměry a prakticky neomezenou životnost. Používají se zejména v takových svítidlech, u nichž záleží na spolehlivosti (např. pro potápěče a jeskyňáře). Svítilny určené pro automobilisty jsou doplněny i výkonným blikačem – dříve byly osazeny mechanickým přerušovačem, dnes regulovatelným polovodičovým.

Jakou svítilnu koupit

Volba není snadná. Ani nejdražší typy nám nemusí plně vyhovovat – počet funkcí svítilny není nekonečný, přitom některé zas vůbec nevyužijeme. Vysoce výkonné reflektory mají značnou spotřebu. Halogenové žárovky zas omezenou životnost a přitom jsou drahé – kupovat za dvě tři stovky jednou měsíčně další žárovku by se nám asi nelíbilo. Skutečně výkonná “děla” jsou velká, těžká a neskladná. Svítilny řízené mikroprocesory jsou natolik novinkou, že nelze na jejich dlouhodobé bezchybné fungování zatím příliš spoléhat.

NĚKOLIK RAD Z PRAXE

* Svítilny s “obyčejnými” žárovkami mají menší výkon, ale delší životnost než s halogenovými.

* Svítilny napájené akumulátory bývají výkonnější, ale větší, těžší a zákonitě i dražší než “baterky”, napájené suchými články.

* Zatímco články primární (baterie zinkochloridové a alkalické) se při skladování vybíjejí velmi pomalu, trpí akumulátory (všech typů) samovolnou ztrátou napětí podstatně víc.

* Akumulátory niklokadmiové a niklometalhydrátové se musí před nabíjením úplně vybít, jinak by se (zejména za vyšších teplot) zkracovala jejich životnost.

* Pro nabíjení akumulátorů používejte nabíječku pro daný typ článku. Nevhodnou nabíječkou je můžeme zničit.

* Články primární i sekundární chráníme před zvýšenou teplotou (přímým slunečním zářením), protože se rychleji vybíjejí a zinkochloridové někdy i “vytečou”.

* Vybité baterie zásadně nevhazujeme do ohně – přetlakem by došlo k jejich explozi.

* Olověné a niklokadmiové akumulátory je nutné po skončení jejich životnosti odevzdat ve specializovaných sběrnách – olovo a kadmium patří mezi jedovaté kovy!

Tab. – Označení a rozměry elektrochemických zdrojů pro svítilny

typ článku   zinkochlo-   alkalický   niklokad-   staré   
   rozměry

   
   ridový   
   
   
   miový   
   značení   
   (mm)

malý tužkový   –   
   LR 03   
   RC 03   
   AAA   
   10,5×44,5

tužkový   
   R 6   
   R 6   
   RC 6   
   AA   
   14,5×50,5

malý

monočlánek   R 14   
   LR 14   
   RC 14   
   C   
   26,5×50

velký

monočlánek   R 20   
   LR 20   
   RC 20   
   D    
   34,2×61,5

baterie 9 V   6 F 22   
   6 LR 61   
   RC 22   
   6 AM 6    
   26,5×17,5

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   x67

FOTO 1 – Účelné je doplnění svítilny magnetem zalitým do plastového pouzdra. Magnet udrží svítilnu i na svislých a lakovaných plochách (bok auta) a umožní třeba výměnu kola

FOTO 2 – “Klasické” svítilny v plechovém nebo plastovém pouzdru na plochou baterii nebo válcové články (miniaturní typy jsou na tužkové články) patří mezi nejlevnější

FOTO 3 – Svítilny pro potápěče a jeskyňáře jsou z velmi pevných plastů a zcela hermetické – baterie nebo akumulátory se vkládají dovnitř otvorem pro reflektor; ten mívá masivní těsný závit. Namísto skla je před žárovkou velmi pevná deska z polykarbonu, takže svítilna je prakticky nezničitelná

FOTO 4 – Svítilny pro kempování nebo pro automobilisty bývají osazeny úspornou zářivkou, která při spotřebě kolem 2 W vydává zhruba tolik světla, jako 100W žárovka. Akumulátor vestavěný do pouzdra svítilny se dá dobíjet jak ve voze, tak přes adaptér ze sítě

FOTO 5 – Jeden z typů nabíječky pro akumulátorové články

FOTO 6 – Mnohoúčelovou svítilnu je možné použít i jako signální svítilnu, akustickou sirénu a rádio. Nabíjet ji lze nejrůznějšími způsoby: pomocí solární energie, vestavěného dynama, dobíjecími bateriemi, články či díky externímu adaptéru

ČÍM SI POSVÍTÍME