U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Ubrousková paráda

Kategorie: Inspirace | Autor:

I na chatě nebo na chalupě můžete o svátcích stolovat s plnou parádou a vykouzlit s nevelkými náklady slavnostní velikonoční výzdobu stolu. Využít k tomu můžete vtipně naaranžované ubrusy a ubrousky.

Velikonoční stůl oživí ubrousky poskládané například do tvaru zajíčků. Vypadá to těžší, než ve skutečnosti je, a výsledek ocení nejen děti (které se určitě s radostí zapojí do skládání), ale i dospělí. Do ozdobně složené ubrouskové kapsičky zas můžete zasunout například snítku kočiček či jinou velikonoční dekoraci nebo jmenovku. Osvědčí se i jako zajímavý obal na příbor nebo na jídelní hůlky, pokud se chystáte vařit „čínu“.

   Pokud chcete k výzdobě stolu použít hrnkovou květinu, může ubrousek posloužit místo obalu. Květináček postavte do středu rozloženého ubrousku, všechny cípy zvedněte nahoru, ovažte stužkou nebo lýkem – a je hotovo. Nemáte na chalupě kroužky na ubrousky? Nevadí. Stačí srolované ubrousky převázat kouskem přírodního lýka.

   Velikonočnímu stolu sluší barvy malovaných vajíček – červená, kuřátkově žlutá, jarní zeleň mladého obilíčka. Bílý porcelán se pěkně vyjímá na ubruse s květinovým dezénem, který evokuje jaro a probouzející se přírodu. Pokud takové doma nemáte nebo si chcete ušetřit práci s praním, škrobením a žehlením látkových ubrusů a ubrousků, použijte kvalitní papírové ubrusy s textilními vlákny Duni. Kromě již zmíněných výhod je můžete přizpůsobit jakémukoliv tvaru a velikosti stolu jednoduše tím, že je přistřihnete na požadovaný tvar. Materiál je k nerozeznání od plátna, dá se otírat a je příjemný na dotek. Ubrousky díky textilním vláknům drží velmi dobře tvar a dají se proto ozdobně skládat přinejmenším stejně dobře jako látkové.

   Ubrusy a ubrousky firmy Duni najdete v Delvitě, Globusu, Hypernově, Kauflandu, Makru a Tescu, ubrousky pořídíte v ceně od 19,90 Kč, ubrusy od 35 Kč. Další tipy a nápady najdete na www.duni.com. Marcela Mádrová

Kapsička

Velikonoční zajíček

Popisy k obrázkům

1 Položte ubrousek tak, aby volné cípy byly vpravo nahoře.

2 Vrchní vrstvu přeložte od špičky čtyřikrát směrem ke středu, čtvrtý sklad musí sahat těsně k úhlopříčce.

3 Druhou vrstvu poskládejte stejně, tak, aby hrana ležela přesně na úhlopříčce.

4 Pravou a levou třetinu ubrousku založte dospodu, jeden dolní cíp můžete zasunout do přehybu na druhém cípu.

1 Rozložte ubrousek, přeložte nejprve dolní třetinu nahoru a pak horní třetinu dolů.

2 Přeložte oba horní rohy ubrousku dolů podél středu.

3 Ohněte pravý i levý dolní okraj spodní stranou směrem ke středu.

4 Oba okraje přeložte ještě jednou, až ke středové svislé ose.

5 Otočte ubrousek o 180 stupňů a rubovou stranou navrch a přeložte spodní cíp nahoru.

6 Přeložte ubrousek napůl podél svislé osy. Aby zajíček stál, zasuňte jeden dolní cíp do záhybu protější strany.

Autor fotografií: FOTO ŠTĚPÁN LUČANSKÝ A ARCHIV DUNI

Ubrousková paráda