U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

TYKVE, DÝNĚ, CUKETY

Kategorie: Zahrada | Autor: Jaroslav Našinec

Kdo letos ještě nezasel cuketu, patizon, tykev, dýni nebo turkyni, má nejvyšší čas. Že byste rádi něco nového, exotického? Není nic jednoduššího. Nabídka je přepestrá i v uvedených druzích.

Abyste byli při jejich pěstování úspěšní, vložte semínka před výsevem asi na den do odstáté vody, nechte je nabobtnat a teprve potom je vysejte. Vyplatí se to. V hloubce 2 centimetry a ve vlhké půdě, teplé asi 20 stupňů, vyklíčí asi za tři týdny. Rostliny sázíme asi 80 cm od sebe. Jsou úrodné, brzy a hodně plodí, to znamená, že si musíte dobře rozvrhnout místo.

Patizony a cukety

Patizony se pěstují nejen bílé, ale i žluté a nejnověji černozelené. Cukety zná snad každý. Ale víte, že jsou i bílé, žluté, pruhované, zebrované, tmavě zelené a žilkované odrůdy? Šlágrem jsou zelené válcovité hybridní F1 odrůdy, odolné proti chorobám. Nejodolnější je zřejmě Xsara. Jako asi jedinou ji bez obav můžeme pěstovat i ve skleníku a fóliovníku. Na záhonech jsou nejodolnější sytě zelené žilkované Afrodite, štíhlejší „okurková“ cuketa Radiant (odolává i padlí), dále pak Ambassador, Arlesa, Black Jack (okurková), Diamant (velká), Dundoo, Isolde, Leila, Salvador, Sardane, Supremo, atd.

   Pokud si chcete vypěstovat něco opravdu neobvyklého, vyzkoušejte si vynikající zelenou kulatou cuketu Eight Ball F1, nebo světový šlágr, zelenou, tyčkovou, až 150 centimetrů vysokou, velice ranou a úrodnou cuketu Black Forest F1.

Speciální tykve

Na svátek Halloween, který se i našim dětem moc líbí, se hodí speciální tykve s pevnou slupkou. Dají se výborně vyřezávat a hodí se i na dlouhé uskladnění. Jsou kulaté, různě velké, většinou žlutooranžové; výjimkou je smetanově bílá Lumina. Výborně rostou, plodí a chutnají také léčivé tykve typu Hokkaido. Baby Bear Hokkaido je oranžová a váží jen asi 1 kg. O něco větších rozměrů narůstá rovněž oranžová odrůda Uchiki Kuri Hokkaido, tvarem připomínající cibuli a chutí kaštany. Orange Hokkaido je kulovitá. Sytě oranžová, vážící i více než 2 kg je Uchiki Kuri/Orange Knirps Hokkaido.

   Specialitou pro labužníky je tykev muškátová. Má vynikající chuť i barvu dužniny. Early Butter Nut F1 je hruškovitá, s malým semeníkem. Muscade de Provence je objemnější, váží 7 – 10 kg, zatímco Musquee de Provence jen asi 3 – 6 kg. Obě jsou oranžově hnědé, žebrované, s oranžovou dužninou. Opravdovým skvostem je žlutá, po dozrání růžová Pink Jumbo Banana. Jak už název naznačuje, má tvar banánu a dorůstá až 15 kg. To jsou věci, říkáte si asi. A to ještě není novinkám konec.

   Olejnou tykev budeme pěstovat pro sklizeň bezslupkových, velice zdravých semínek, smetanově bílou špagetovou tykev Vegetable Spaghetti nebo odrůdu Stripetti, která je bílá se zelenými pruhy, proto, že se jejich dužnina po uvaření rozpadne na proužky, připomínající špagety. A chcete-li něco také pro okrasu, vypěstujte si zelenou, světle mramorovanou Cobru nebo zlatožlutá, hrubě bradavičnatá „kačátka“ Lohengrin.

   Některé odrůdy můžeme pěstovat i ve velkém květináči na balkóně nebo terase. Pro zahrádkáře jsou asi nejvýhodnější směsi. Jeden záhonek s tvarově i barevně odlišnými plody – zkrátka nádhera! Často se také ptáte na ačokču (cyclantheru). Je pnoucí, až asi dva metry vysoká, poměrně košatá. Vytváří husté, svěže zelené loubí a má drobné žlutavé květy. Po opylení nasazuje zelené vzpřímené bobule. U nás se jí říká i paprikookurka; tento název vystihuje i její kuchyňské využití. Může obrůstat nejrůznější konstrukce, altány, ploty, branky, zábradlí, ale také zakrýt méně vzhledné částí zahrady (komposty apod). Můžete ji pěstovat i ve velkém květináči na balkóně.

Co s nimi v kuchyni?

Plody cuket, patizonů, dýní, tykví a turkyní jsou chutné a zdravé, hodí se i na diety. Mají mj. vysoký obsah beta karotenu, obsahují vitamin C a kyselinu listovou. Indiáni je nazývají „askutasquash“, což volně přeloženo znamená „dají se jíst syrové, bez vaření“. Dužninu mladých plodů můžeme nakrájet nebo nastrouhat a přidávat do salátů, můžeme ji krátce podusit v páře a podávat s nejrůznějšími omáčkami, přidávat do nádivek, omelet a bramboráků, péct, smažit, zavařovat jako kompot nebo z ní dělat džemy, marmelády, atd.

   V kuchyni lze využít i mladé zelené výhonky, které se hodí k dušení i vaření. Používáme je podobně jako mladé fazolky. Výborné jsou i důkladně umyté, chemicky neošetřované květy. Přidáváme je nejen do salátů, ale hodí se i k přípravě polévek, pyré, do mletých mas, atd.

Semínka si můžete objednat na adrese: AEV-VS, Jana Masaryka 58, 120 00 Praha 2, tel./fax.: 224 256 816, tel.: 728 385 042, www.aev-vs.cz, e-mail: aev.vs@post.cz. Ačokča – 6 semen za 32 Kč. Cukety zelené F1: kulatá 6 s. – 32 Kč, pnoucí 2 s. – 25 Kč, podlouhlé Xsara 6 s. – 32 Kč, Afrodite 6 s. – 25 Kč, Radiant 5 s. – 20 Kč a ostatní odrůdy 6 s. – 18 Kč.

Cuketa F1, směs 6 s. – 20 Kč. Tykev Halloween F1, směs 6 s. – 50 Kč, jednotlivé odrůdy 3 s. – 25 Kč. Tykev Hokkaido směs 6 s. – 32 Kč. Tykev muškátová, směs 4 s. – 25 Kč. Pink Jumbo Banana 3 s. – 25 Kč. Tykev olejná, směs 6 s. – 16 Kč. Tykev špagetová, směs 4 s. – 25 Kč. Cobra 4 s. – 32 Kč. Lohengrin 6 s. – 20 Kč.

Indická okurka (až 2 metry dlouhá), Luffa a léčivá lagenárie – 6 s. za 18 Kč.

Popisy k obrázkům

Tykev Uchiki Kuri/Orange Knirps Hokkaido a ozdobná Cobra

Autor fotografií: FOTO AUTOR

TYKVE, DÝNĚ, CUKETY