U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Náhrada akumulaček

Kategorie: Zvláštní nabídka | Autor:

Dotaz

* Mám na chalupě světnici o rozloze 25 m2 s 2,5 m vysokým stropem s metr širokými kamenými zdmi. Na podlaze jsou prkna a pod světnicí klenutý sklep. Dosud jsem ji vytápěla starými aumulačními kamny. Je zde výhodné instalovat elektrický přímotop? Mám zavedený plyn.

(Chalupářka z Litoměřic)

Pro vytápění jedné místnosti uvedených parametrů elektrický přímotop příliš nedoporučujeme (drahý provoz). Vzhledem k tomu, že máte zaveden zemní plyn, nejlepší řešení je instalace plynového topidla s možností napojení na otopné těleso (radiátor). Jednou z možností je teplovodní podokenní plynový kotel DAKON MT. Má uzavřenou spalovací komoru se spalinovým ventilátorem a odtahem spalin přes zeď bez potřeby komína. Tento kotel o výkonu do 2 kW je možno použít i jako přímotop. Kotel o výkonu do 10 kW lze využít pro vytápění otopných těles s nuceným oběhem vody (toto opatření by vedlo i k jisté úspoře paliva). Výrobce zaručuje účinnost kotle na hodnotě 96 % a spotřebu paliva 0,89 m3/hod při výkonu 6 kW. Cena je asi 20 tisíc Kč.Další variantou topení je instalace lokálního plynového topidla s regulací vytápění. Cena topidla je asi 8 500 Kč.

Užitečný zdroj informací

Informace o ekonomickém a ekologickém topení získáte také na internetových adresách: www.i-ekis.cz (Informační středisko České energetické agentury), www.ceacr.cz (Česká energetická agentura), www.eccb.cz (Energy Centre), www.sfzp.cz (Státní fond životního prostředí ČR).

FOTO – Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch (IVT Optima)

Náhrada akumulaček