Třiďte odpad i na chalupě

Rubrika: Market

Když má někdo chuť třídit odpad, cestu si vždycky najde, i přes nejrůznější překážky. Ani to, že trávíte dovolenou na chalupě či víkend na chatě, není důvod, abyste třídění odpadu vzdali. Ani kontejnery na tříděný odpad, které nemáte poblíž, nejsou překážkou. Přestaňte se vymlouvat a třiďte odpad za každých okolností.


Obyvatelé měst mívají barevné kontejnery zpravidla přímo na ulici, kde bydlí. Na vesnicích to bývá složitější, tam se člověk musí trochu projít, pokud chce být šetrný k přírodě. Úplně nejhorší je však situace na okrajích lesů a v chalupářských oblastech. Tam takové vymoženosti jako kontejnery na tříděný odpad nečekejte. Snaha se ale cení.

Děláte to pro sebe a své děti

Za třídění odpadu vás nikdo neodmění, třídíte pro čistou přírodu, zdravější životní prostředí, pro sebe a své děti. Chcete přece, aby i vaši potomci mohli poznávat krásnou krajinu, užívat si průzračná jezera, hluboké lesy a rozkvetlé louky bez pohozených odpadků, černých skládek a skládek jako takových. Měli bychom jim zachovat svět takový, jaký je. A jedním z kroků, jak tomu můžete přispět, je právě třídění odpadu, kdy alespoň částečně eliminujeme negativní stopy, které na Zemi zanecháváme.

Každý by se měl zamyslet, kam vyhodit krabice od mléka, do jakého kontejneru patří bublinková obálka nebo kam s plechovkami – tady a teď a podle toho se chovat.
V České republice máme velkou výhodu oproti zahraničí, můžeme totiž využívat tzv. integrovaný obalový systém – můžeme třídit obalový a neobalový odpad do veřejně přístupné sítě kontejnerů. To je velké pohodlí, kterého bychom měli využívat nezávisle na místě, kde se právě nacházíme.

TIP na třídění: vyrobte si vlastní kontejnery

Až pojedete příště na chatu či chalupu, vezměte si s sebou pár starých krabic nebo velkých odpadkových pytlů.

Krabice si můžete ozdobit, ideálně třeba společně s dětmi, můžete na ně napsat, co do které patří. Po celý svůj pobyt do nich můžete pečlivě střádat odpadky, a až pojedete domů, vezmete je pěkně s sebou. U nejbližších kontejnerů zastavíte a můžete je vytřídit.
Hnízda kontejnerů jsou v chatařských oblastech již poměrně běžná, pokud na ně nenarazíte, pak nezoufejte, po cestě na ně narazíte snad skoro v každé obci. Po celé ČR je k dispozici více než 307 000 nádob na tříděný odpad.

Dávejte si pozor na speciální odpad

Papír, plasty a sklo zvládne vytřídit každý. Troufli byste si však říct, kam vyhodit staré pneumatiky? Víte, kam vyhodit boty? Jak naložíte se sutí ze staré zídky?

Kdo nic neví, málo googlí. Vezměte do ruky telefon a zjistěte si, kde najdou odpadky své správné místo. Nikdo po vás nechce zázraky, ale aspoň třídění odpadu byste v rámci ekologie mohli zvládnout. V roce 2018 je v ČR naprosto normální třídit odpad a těch, kteří to nedělají, je minimum. V ČR pravidelně třídí odpad 73 % obyvatel, tak se přidejte, má to smysl!

 

 

Komerční prezentace

Třiďte odpad i na chalupě