U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Třapatky září v pozdním létě

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Eva Skalská

V 18. a 19. století byly do evropských botanických zahrad přiváženy stále nové a nové druhy trvalek z Ameriky, jižní Afriky i z východní Asie. Zprvu byly používány převážně jen k řezu, pak se začaly v zahradách uplatňovat i jako samostatný prvek. Jednou z rostlin, která dnes zdobí naše zahrady, jsou ze Severní Ameriky dovezené rudbekie neboli třapatky.

Rod Rudbekia L. zahrnuje asi 30 druhů, z nichž některé jsou vytrvalé, jiné jednoleté. Vytrvalé druhy třapatek jsou středně až velmi vysoké a často silně odnožující. Jejich úbory mají svítivě žluté paprsky a uprostřed vystouplý kuželovitý terč. Všechny vytrvalé třapatky milují slunné stanoviště, ale spokojí se i s polostínem. Nároky na půdu nemají vyhraněné. Dávají přednost vlhčí humózní půdě, zásadně však nesnášejí mokro. Kvetou v pozdním létě a dlouho do podzimu velkými zářivými úbory s výrazným terčem. Množí se dělením nebo řízky s patkou a nejsou zvlášť náročné na pěstování.

Jednotlivé druhy vytrvalých třapatek

Třapatka zářivá je vysoká 50 až 100 cm a má velmi dekorativní velké úbory se zlatožlutými paprsky a černohnědým terčem. Listy má zubaté a pěkně chlupaté. Kvete od srpna do konce září.

Podobná předešlé je třapatka Deamova, která měří až 100 cm. Paprsky jsou také zlatožluté. Tato trvalka nikoho nezklame, je hezká a bohatě kvete. Zajímavá je i třapatka sličná. Je mnohem nižší – jen 50 – 70 cm a tvoří husté trsy užších přízemních listů. Rostliny jsou drsně chlupaté. Rozjasňují svými květy naše zahrádky po dlouhou dobu, a to již od července až do října. Také ve váze zůstávají její květy dlouho svěží.

Královnou krásy je třapatka Sullivantova, zvláště její odrůda ‘Goldsturm’. Vysoká je 50 – 60 cm a její sytě žluté úbory, které měří v průměru až 12 cm, upoutávají naši pozornost v srpnu a září. Je skutečně kouzelná a patří bezesporu k nejcennějším trvalkám.

Další třapatka ‘Gloriosa Daisy (Rudbekia x hybrida) byla vyšlechtěna v USA a v našich zahradách rovněž rychle zdomácněla. Velmi jsme si ji oblíbili, a to hlavně pro vynikající vlastnosti – dlouhou dobu kvetení a neúnavnou tvorbu květů. Listy jsou hustě chlupaté, světle zelené, květní úbory velké, nápadně žluté až hnědočervené. Ve váze zůstávají čerstvé po několik dnů. Tato trvalka je choulostivější než předchozí druhy, vyžaduje totiž teplejší polohu a sušší půdu. Vysadíme-li ji do vlhké půdy, zimu nepřečká. I v dobrých podmínkách však nevydrží déle než 2 až 4 roky. Tuto zápornou vlastnost nám však vynahrazuje snadným množením semeny. Semenáče kvetou již v prvním roce.

A na závěr našeho výčtu ještě jedna neobyčejná – a sice třapatka dřípatá. Je obrem mezi trvalkami, neboť měří až 200 cm. Pochází z oblasti u Atlantického oceánu v Severní Americe, kde roste ve vlhkých křovinách. Stonky jsou tenké, lysé a vyrůstají v důsledku silného odnožování většinou hustě u sebe ve velkých trsech. Úbory mají v průměru 7 až 10 cm, jejich paprsky jsou světle žluté, terč kuželovitý, žlutozelený. Původní druh se dnes již nepěstuje, ale jen jeho plnokvěté nižší odrůdy. Tuto rostlinu ještě dnes někdy vídáme v selských zahrádkách nebo zplanělou v houštinách na březích řek a potoků.

Jak třapatky pěstovat

Před sázením těchto vytrvalých druhů prokypříme půdu a pečlivě ji zbavíme vytrvalých plevelů – pýru, bršlice, pryskyřníku, pcháče polního aj., jinak si způsobíme pěkné problémy. Třapatkám vyhovuje dobrá zahradní půda, tj. propustná, kyprá, humózní, hlinitopísčitá. Těžkou půdu vylepšíme rašelinou, pískem a dostatečně rozloženým kompostem.

Sazenice získané před rašením trsů jejich dělením sázíme vždy na jaře. Vysoké druhy na vzdálenost 80 až 100 cm, středně vysoké na 40 – 50 cm. Vysazené rostliny samozřejmě zavlažujeme a půdu

nastýláme organickou hmotou. Během vegetační doby půdu mělce prokypříme, zbavíme plevelů a mezi rostlinami rozprostřeme kompost. Většinou není třeba přihnojovat, jen ve skutečně chudé půdě. Zde použijeme k přihnojení rohovou nebo kostní moučku a zálivku kapalnými hnojivy.

A ještě třapatka jednoletá

Třapatka srstnatá se u nás pěstuje jako letnička, avšak ve své domovině Severní Americe je vytrvalá. Rostliny mají keřovitý vzrůst a výrazně drsné lodyhy i listy. Jsou vysoké 60 – 80 cm. Velké úbory (průměr 6 až 8 cm) se vyznačují vyklenutým tmavě hnědým terčem a jasně žlutými i vícebarevnými široce jazykovitými květy. Třapatka srstnatá neobyčejně bohatě kvete – na jedné rostlině napočítáme až 60 úborů.

Na zahrádce můžeme květy obdivovat dlouho: od poloviny července do konce září. Také ve váze se s nimi dlouho těšíme, ovšem jen za podmínky, že je utrhneme dobře vyvinuté a ihned je dáme do vody. Vydrží svěží až 10 dnů. Sklidíme-li květy nevyvinuté, rychle nám ve váze uvadnou. Terče květů se mohou také sušit a použít do vazeb.

Jak si tuto třapatku vypěstujeme? Semena vysejeme v březnu do truhlíku, rostlinky potom přepícháme a v polovině května vysadíme ven na vzdálenost 40 cm.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO Helena Poláková

Třapatky září v pozdním létě