U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Keramické materiály nikdy nezklamou

Kategorie: | Autor:

Nastává období roku, kterého chataři a chalupáři jistě ve zvýšené míře využijí k drobným i větším pracem na svých druhých domovech. Jednou z činností bude zcela jistě i pokládka keramických dlažeb. Nechejte si poradit, jak na to…

Jak si dobře vybrat…

Předností dlaždic oproti jiným podlahovým materiálům je jejich pevnost a odolnost proti otěru a hloubkovému opotřebení. Při výběru keramických materiálů vás zcela jistě překvapí šíře sortimentu. Každý obklad, který vyhovuje vašim estetickým nárokům, však ještě nemusí být vhodný pro dané použití. Je tedy dobré nechat se prodejci keramiky informovat o technických vlastnostech vámi vybraných dlaždic. Tak, aby se například nestalo, že pro exteriérové obklady použijete materiál, který je vhodný pouze pro interiéry. A jak na to? Kvalitní keramika zvoní! Snadno se o tom přesvědčíte prostým poklepáním na dlaždici. České dlaždice tradičních značek BohemiaGres, RAKO a Keramika HOB mají pouze hutný a vysoce slinutý střep o tloušťce převážně 9 mm! Keramické dlaždice o tloušťce 7 mm a nižší snesou jen malé zatížení. Časem mohou i praskat. Ne každý výrobce pak nabízí s líbivým designem kvalitu, která splní vaše očekávání. Rozhodující vlastnostmi jsou odolnost proti opotřebení, mrazuvzdornost a nasákavost. Otěruvzdornost glazovaných dlaždic, tedy odolnost proti poškrábání a mechanickému poškození je uváděna na kartonových obalech ve třídách (PEI) I – V. Čím vyšší třída, tím vyšší odolnost proti opotřebení. Na podlahy s předpokládaným vyšším abrazivním působením bychom měli používat glazované dlaždice s otěruvzdorností PEI V, případně bychom měli dát přednost spolehlivým neglazovaným výrobkům, nejlépe vysoce slinutým dlaždicím. Pro podlahu v koupelně, kde chodíme v domácí obuvi, již stačí dlaždice s otěruvzdorností ve třídě PEI III. Potřebné údaje jsou vždy uvedené na obalech. Pro balkony a další exteriéry jsou pak určeny mrazuvzdorné dlaždice s nízkou nasákavostí do 3 %. Keramické dlaždice s nasákavostí vyšší než 3 % již nejsou spolehlivě mrazuvzdorné. Pro balkony a terasy doporučujeme dlaždice Taurus, Kentaur nebo RAKO Vitro.

A jak na to…

Stejně jako u řady jiných činností se i v případě pokládky keramických obkladů vyplatí, když potřebné množství obkladů a dlažeb zaměří odborník. Ten totiž zpravidla dokáže lépe na základě zkušeností odhadnout prořez. Později se vám totiž nemusí podařit dokoupit stejný odstín dlaždic. Praktické také je myslet do budoucna a počítat s rezervou zhruba 0,5 – 1 čtvereční metr obkladu pro případ, že v budoucnosti budete dělat nečekané stavební opravy apod.

Dlaždice vždy pokládejte do lepicího tmelu. Spolehlivě vám poslouží materiály z řady Lasselsberger Ceramic System, který představuje komplexní profesionální systém stavební chemie. Jedná se zejména o penetrace, nivelační stěrky, lepicí tmely a spárovací hmoty. Produkty jsou vzájemně koncipovány tak, aby odolaly provozní zátěži a takovým negativním vlivům počasí, kterým musí odolat v daném prostředí použité keramické obklady – chemikáliím v kuchyni, vodě v koupelně či například rychlým teplotním změnám podlahy za mrazu, v žáru slunce nebo při provozu podlahového vytápění. Vyplněním spár vhodnou spárovací hmotou je možno spolu se správně vybranými obkladovými prvky dosáhnout lepšího utěsnění podlahy a chránit podkladové vrstvy proti různým nežádoucím vlivům – vody, chemických látek ap. Spára rovněž dotváří estetické vnímání plochy s obkladovými prvky. Spárovací hmota musí stejně jako dlaždice a lepidlo odpovídat náročnosti provozu, vlivu prostředí (účinkům mrazu, erozivních faktorů, chemickým vlivům znečištěného ovzduší apod.) a typu podkladu. Při použití spárovací hmoty výrazně barevně a tónově odlišné od barvy dlaždice je opět vhodné před spárováním ochránit lícní plochu dlaždic konzervačním prostředkem. Ať už však takový prostředek použijete či nikoli, v každém případě doporučujeme spárovat vždy jen takovou plochu obkladu, kterou lze včas vyčistit dříve, než dojde k zaschnutí spárovací hmoty. Vhodnost lepicích a spárovacích hmot, konzervačních prostředků a čistidel doporučujeme konzultovat ve specializovaných prodejnách keramických obkladů, kde zákazníkům poskytnou komplexní poradenské a servisní služby. Nebojte se dlaždic velkých formátů. V malé koupelně opticky efektně zvětšují prostor. Počítejte však s větším prořezem. Úspěšně je lze využít při instalaci kuchyňských linek či jídelních koutů. Při výběru designu, rozměru a později i způsobu pokládky keramických obkladů a dlažeb máte samozřejmě poslední slovo vy. Keramika po všech stránkách spolehlivě dotvoří váš oblíbený styl bydlení. Je to ten nejklasičtější materiál s hlubokou tradicí v naší kultuře. Dnešní technologická úroveň českých keramických obkladů a šíře jejich designu dává uživatelům vskutku neomezené možnosti. Záleží pouze na tom, zda dáváte přednost rustikálnímu, romantickému nebo modernímu stylu. Ovšem jedině kvalitní, dobře položená a správně zvolená keramická dlažba a obklad splní vaše očekávání, zůstane po léta krásná a stane se přirozenou, nadmíru praktickou součástí vašeho života.

Keramické materiály nikdy nezklamou