U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Tradiční topidla se modernizují

Kategorie: Příloha – teplo domova | Autor: – trn –

Hořící polena v otevřeném krbu působí v obývacím pokoji romanticky, nicméně žhavé uhlíky na koberci, občas štiplavý kouř a neustálé vynášení popela poněkud kazí dojem. A to nemluvě o tepelné účinnosti, která stěží přesáhne 20 %. Otevřené krby se tak uplatní spíš v chatě nebo chalupě. Při vytápění bytu jsou klasická topidla zastoupena hlavně krbovou vložkou a krbovými kamny.

Krby jen s vložkou

Základem moderního krbu je ocelová nebo litinová krbová vložka. Může sloužit jako relativně samostatné topidlo a často se využívá pro rychlé zahřátí místnosti po dobu stavby krbu. Krbová vložka nejdříve rychle vyhřeje prostor a postupně předá teplo do kachlového nebo jiného obložení, které pak plní funkci klasického topidla. Přední dvířka jsou osazena speciálním sklem, které propouští většinu tepelných paprsků. Zvyšuje se tím účinnost až na 80 % a nedochází ke zbytečnému proudění vzduchu v místnosti. Krbem s výkonnou krbovou vložkou s aktivní ventilací můžeme dokonce vytápět i celý dům. V podlaze však musí být průduchy nebo rozvody tepla. Vložkou lze úspěšně osadit i dosavadní krb při jeho rekonstrukci. Krbová vložka nemusí být jen na dřevo. Moderní plynové krby nabízejí pohled do plamenů k nerozeznání od pravých, dostatek tepla a jsou bezpečné. Ty nejlepší mají automatické zapalování a regulaci výkonu a můžeme je zapojit i na teplovodní systém vytápění domu. Přitom nevyžadují téměř žádnou obsluhu.

Jako doplněk k nábytku

Krbová kamna mají oproti krbu s krbovou vložkou tu výhodu, že je můžeme umístit do místnosti až dodatečně a záleží jen na nás, zda budou dominantou nebo jen doplňkem nábytku. Stěny krbových kamen jsou z kvalitní litiny nebo šlechtěné oceli a dvouplášťová konstrukce zaručuje, že i při vnitřní teplotě spalování až 1000 °C lze nábytek bez obav umístit pouhých 25 cm od kamen.Záruční doba krbových kamen je 1-10 let podle druhu materiálu (ocel, ocel se šamotovou vystýlkou nebo litina) použitého na výrobu ohnišť. Zásadně by se v nich mělo topit jen dobře vyschlým dřevem a dřevěnými briketami a rozhodně ne uhlím, protože jeho vysoký obsah síry narušuje nejen ocel, ale i litinu. Při spalování dobře vyschlého dřeva tvoří popelový odpad jen 3 až 5 %, u dřevěných briket nejvýše 5 až 7 %.

Účinnost se zvýšila

Účinnost krbových vložek nebo kamen je až 80 % a závisí na systému spalování. Nejméně účinné je standardní roštové spalování, účinnější je spalování bez roštu s pomalým odhoříváním dřeva (označované jako TD). Vysoce účinné je ekologické spalování zplynováním (označované CB) s úsporou až 40 % dřeva. Spalování bez roštu a dvojité spalování mají především “severská” krbová kamna, vyvinutá pro drsnější klimatické podmínky a celoroční provoz. Mají spotřebou dřeva zhruba 1,5-5 kg/hod. (podle typu), výkon 4-18 kW, vytápěcí efekt od 130 do 400 m3 a zpravidla desetiletou záruční dobou. Jejich cena přitom není nijak závratná – od 10 000 Kč výše.

Kamna do sestavy

Moderní krby i krbová kamna vytápí prostor převážně přímo, tj. sálavým teplem. Když se ale k topidlům přidá výměník nebo ventilátor, může část “odpadního” tepla z kouřovodu (spaliny mají teplotu asi 500 °C) vytápět například podkroví. Výměníky tepla mají rozmanitou podobu – od omítnuté sálavé stěny až po tvarově bohatá kachlová kamna. Další možností je dynamický rozvod teplého vzduchu po celém domě, napojení výměníku na rozvod teplé vody nebo kombinace s plynovým kotlem nebo slunečním kolektorem. Krbová kamna jsou také vhodná jako nárazové topidlo pro dobu, kdy nezapínáme hlavní topný systém (například ústřední vytápění).

FOTO 1 – Tato akumulační kamna na dřevo mají krbovou vložku z ocelového plechu a jsou obložena feolitovými cihlami, které vydávají teploaž 14 hodin (Retap)

FOTO 2 – Moderní kombinace kachlových kamen s elektrickým sporákem (Gast)

FOTO 3 – Litinová kaman Mors/o jsou vhodná do bytu i na chalupu

FOTO 4 – Krbové vložky na plyn musí především splňovat nároky na bezpečný odtah spalin

Tradiční topidla se modernizují