U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KOLIK STOJÍ STŘECHA?

Kategorie: Stavba | Autor: PETR PETŘÍČEK

Nová střecha není levnou záležitostí a kromě výpočtů na kolik její pořízení přijde, je třeba přihlédnout ještě k dalším důležitým aspektům.

Jinou střešní krytinu vybíráme pro rodinný dům, chatu či chalupu, garáž atd., přičemž roli hraje i sklon, tvar a členění střechy. Ohled bychom měli brát také na klimatické a kulturní vlivy daného prostředí, případně i omezení ze strany památkové péče. Obecně platí, že nově zvolená krytina by se měla co nejvíce blížit té původní. Zapomenout nelze ani na nosnost konstrukce střechy, a tím pádem vybírat krytinu i podle její hmotnosti. Zajímat nás určitě bude i garantovaná životnost materiálu.

   Nová střecha však neznamená pouze střešní krytinu. K ceně musíme ještě připočítat výdaje na případnou opravu nosné konstrukce, izolaci, komín, okapy, hromosvod a řadu dalších střešních doplňků. Některé firmy jako například Tondach, Bramac a jiné dodávají i celé střešní systémy. Pokud si objednáte pro montáž střešní krytiny odbornou firmu, přibudou pochopitelně další výdaje.

Co trh nabízí

Na našem trhu je nyní velké množství druhů střešních krytin. Chataři a chalupáři se pochopitelně zaměří nejvíce na takové druhy, které jsou nejvhodnější pro venkov. Jedná se především o pálenou tašku hladkou – bobrovku, kameninovou tašku – bobrovku v odstínu připomínajícím barvu pálené krytiny, betonovou tašku – bobrovku probarvenou v hmotě s odstínem opět blízkém barvě pálené krytiny, vláknocemetové šablony s tradičním tvarovým řešením a dřevěný štípaný šindel. Mezi krytiny tradiční pro venkov, i když dnes již spíše historické, patří i slaměné a rákosové došky. Tyto krytiny se však dnes opět stávají atraktivními a používají se i na nové stavby, zejména ty menší, například altány, stříšky studní apod.

   Méně vhodné, ale stále přijatelné na venkovské chalupy jsou například velkoformátové keramické tašky, keramické tašky s glazurovaným povrchem, betonové tašky velkého formátu s netradičním tvarem a jiné barevnosti než světle šedé a cihlové.

   Zcela nevhodné krytiny pro venkovské chalupy jsou měděný plech, plechové šablony a velkoplošné plechové dílce včetně imitací tradičních tašek, velkoplošné eternitové šablony, bitumenové velkoplošné dílce, velké skleněné tabule, asfaltové šindele a také další napodobeniny šindelů a došků z plastu.

***

TIP!

Důležité informace včetně online poradny můžete získat v Centru služeb pro šikmé střechy na www. chodska. cz/index. * Zdarma nabízí možnost zjistit přesný cenový rozpočet pro střechu na www.strechabohemia.cz. Stačí v tabulce uvedené na těchto internetových stránkách vyplnit údaje, o jakou krytinu máte zájem a rozměry vaší střechy, můžete zadat i více modelů.

Tabulka

Stručný přehled střešních krytin na našem trhu

Druh krytiny výrobce

pálená taška BobrovkaTondach TONDACH

pálená taška Falcovka 11 Tondach TONDACH

pálená taška Bobrovka Walther WALTHER

pálená taška Fläming ROBEN :

betonová taška Bobrovka Bramac BRAMAC

betonová taška zdvojená Bobrovka Bramac BRAMAC

betonová taška KM Beta Bobrovka KM BETA

dřevěný štípaný šindel alpský PAVOS

dřevěný štípaný šindel modřín MADWOOD

dřevěný štípaný šindel smrkový JAN PILNÝ

dřevěný šindel řezaný ODEHNAL & SYN

rákosový došek KAREL FRIDRICH

slaměný došek FRANTIŠEK PAVLICA

kanadský šindel bitumenový seville IKO – CRC

vláknocementová česká šablona CEMBRIT

přírodní břidlice čtverec 25×25 RICHTER-PIZARRAS

šindel asfaltový Bardoline Bobrovka ONDULINE

Lindab Topline ocelový plech pozinkovaný LINDAB

CPS – česká plastová šablona břidlice EUREKO

hmotnost kontakkg/m2 životnost/garantovná roky Kč/cena 1m2 t

61,2 33 414 www.tondach.cz

40,7 33 299 www.tondach.cz

61,2 – 70,2 20 302 www.walter.cz

41,5 30 358 www.röben.cz

79 30 482 www.bramac.cz

84,5 30 482 www.bramac.cz

80 – 84 30 485 www.kmbeta.cz

24 10 770 www.pavos.cz

20 10 750 www.madwood.cz

10 – 11 10 590 www.sveb.cz/rk.cerny/sindel

15 – 17 12 600 www.sindel-odehnal.cz

15 50 bez záruky 700 www.sveb.cz/rakosak

25 25 bez záruky 990 www.pavlica.org

14,5 25 233 www.iko-shingles.eu

13 30 311 www.cembrit.cz

22,5 10 837 www.richter-piz.cz

11 10 218 www.onduline.cz

5 40 – 60 let 296 www.lindab.cz

6 30 266 www.eureko.org

Počet firem vyrábějících střešní krytiny na našem trhu je vyšší, než obsahuje tabulka. Uvedené firmy také produkují mnohem více

typů výrobků než námi zmíněné. Pro větší přehlednost jsme vybrali jen některé konkrétní. Informace o dalších výrobcích střešních

krytin naleznete na internetových stránkách firem.

Popisy k obrázkům

K nejhezčím krytinám patří pálená taška

Při stavbě nové střechy můžete i k nevysoké chalupě potřebovat kromě žebříku alespoň nízké lešení

Pálené tašky mohou být hladké, drážkové, posuvné, ražené, matné nebo lesklé i jiné. Zleva jsou: pálená posuvná drážková taška červená engoba, pálená taška posuvná základní matná, pálená taška ražená drážková klasického tvaru vzniklého v 19. století, která se uplatní i v extrémních klimatických oblastech

Střecha ze dřevěného štípaného šindele

Krytina z přírodní břidlice

Autor fotografií: FOTO: MARTINA LŽIČAŘOVÁ, MARIE RUBEŠOVÁ A ARCHIV FIREM

KOLIK STOJÍ STŘECHA?