U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Tichý dravec

Kategorie: Příroda | Autor:

Mezi rybáři je oblíbenou rybou candát. Ulovit se dá v průběhu celého dne (mělo by být spíš pod mrakem) buď z větších hloubek, nebo z mělčích kalnějších vod s minimálním přístupem slunečních paprsků. Candát vyplouvá za potravou se soumrakem. O své přítomnosti, na rozdíl od jiných dravců, nedává nijak vědět, a pro rybáře je lov o to zajímavější. Candát není žádným velkým bojovníkem, i když někteří jedinci umí také pěkně zacloumat s prutem a nervy. Když se podaří překonat jeho první odpor, je většinou vyhráno – v šoku se vzdává. Po vylovení se ryba zjeví v celé své kráse. Štíhlé a přitom drsné tělo je pokryto nádhernými barvami, které využívá jako mimikry při lovu rybek.

Způsob lovu

Nejpoužívanější metodou při lovu candáta je nastražení mrtvé rybky u dna. Velikost nástrahy není nutné nijak přehánět, rozměry i roztažnost dravcovy tlamy nedovolují požírat větší rybičky. Ani nepoužívejte žádné těžké indikátory záběru, při jakémkoliv větším odporu se candát o potravu přestane zajímat. Doporučujeme zcela povolit brzdu, vlasec mít upevněný v klipu a o případném záběru by měl dát vědět elektrický hlásič. Jestliže jej nevlastníte a pokud to počasí dovolí, použijte lehkého “policajta”. Za zhoršené viditelnosti nezapomeňte na tyčinku s tzv. chemickým osvětlením. A ještě k nástraze: rybičku napichujte na háček buď za tlamičku tak, aby jeho hrot končil nahoře (pak po záběru dejte candátovi čas – chvilku mu trvá, než si ji v tlamě otočí hlavou dopředu, aby ji mohl pohodlně polknout – v ten okamžik provedete tolik očekávaný zásek), nebo ji propichujte za hřbet (zásek provádějte téměř okamžitě se záběrem). Majitelé loďky můžou zkusit přelstít candáta i pomocí umělé nástrahy, jako jsou woblery nebo twistry světlých barev. Nejúčinnější jsou bílé, žluté a červené. Na lodičce si vůbec zarybaříte s daleko většími možnostmi. Dostanete se i do méně přístupných koutů, spousty místa kolem sebe oceníte zejména při manipulaci s prutem, ta se stává bezpečnější, bez častých vázek v křovinách stromů, které doprovází lov ze břehu.

Malá rada na závěr

Candát je vyzbrojen ostny na hřbetní ploutvi a navíc má ještě ostré, tzv. psí zuby. Dejte si pozor, ať se o ně neporaníte. Zranění bývají bolestivá a nepříjemná, zážitek z rybaření by byl pokažen.

Připraveno ve spolupráci s časopisem SPORTOVNÍ RYBÁŘ

Tichý dravec