Teplo pro terasu

Rubrika: Zahrada

Usadili jste se po jarním zahradničení pod pergolou a roztřásla vás zima? Slunko zkrátka ještě nemá tu správnou sílu. Tak co mu trochu pomoct?

U luxusního zářiče HEATSCOPE® VISION se sklokeramickým povrchem je podstatně sníženo oranžové zbarvení světla

Když už investujeme do stavby terasy nebo pěkného posezení pod pergolou, bylo by přece škoda si je neužít. Těch několik tisícovek navíc za topidlo pro tento prostor, často sloužící jako další obytná „místnost“, se rozhodně vyplatí. Skutečně teplých dní a hlavně večerů totiž bývá v naší republice jen kolem padesátky za sezónu.

Efektivnost infrazářiče Soleado je znásobena kvalitní leštěnou hliníkovou parabolou

Soukromé sluníčko

Optimální pro terasy a další typy posezení poblíž domu, a tedy nedaleko přívodu elektřiny, jsou sálavá elektrická topidla. Jejich záření je velmi příjemné, neboť se podobá energii slunce. Neohřívá vzduch, ale mění se v teplo až po dopadu na pevné předměty. Ty pak mají schopnost získané teplo akumulovat a vracet je do prostoru. Díky tomu se cítíme dobře i tam, kde je nižší teplota vzduchu. Sálavá topidla jsou schopna přeměnit elektrickou energii na teplo s účinností až 92 %.

Zářič Burda TERM 2000 IP67 je zcela voděodolný a má životnost až 5 000 hodin provozu

 

Ideální jsou guartzová sálavá topidla nové generace pracující na principu infračerveného záření s vlnovou délkou okolo 1 200 nm a teplotou až 2 500 ºC. Mají 2,5krát vyšší účinnost než dosud známé infračervené zářiče. Na trhu jsou i halogenová elektrická topidla. Jde rovněž o infračervené zářiče, ale vzhledem k jiné vlnové délce přemění o něco větší podíl energie na viditelné záření, tedy na světlo, a mají poněkud nižší účinnost.

Úsporný křemíkový terasový zářič 2000 S, GÜDE je určen k trvalé montáži na terasové nebo zahradní slunečníky

 

Elektrická topidla jsou buď přenosná, nebo je můžeme instalovat napevno. Obsluha je velmi jednoduchá. U většiny typů lze výkon regulovat. A pro pohodlí na terase si můžete pořídit třeba i topný panel s přijímačem dálkového ovládání. Jediné infračervené sálavé topidlo s výkonem 2 kW ohřeje venkovní prostor o velikosti 12 m2.

Cena se pohybuje od 2 do 6 tisíc Kč.

Zářič HELIOS je vybaven stabilním stojanem s kolečky

Plynová topidla

Plynové lampy nejsou na vedení elektriky závislé, jejich zdrojem jsou pětikilové nebo desetikilové plynové lahve. Hořák bývá umístěn zhruba ve dvou metrech a vytopí okolí až do vzdálenosti devíti metrů. Do provozu plynovou lampu uvedete snadno pomocí elektronického zapalování. Nevýhodou oproti elektrickým topidlům je vyšší hmotnost (menší typy váží kolem 18 kg, větší až dvojnásobek) a tedy i horší manipulace s nimi, ovšem obvykle bývají opatřeny kolečky.

Terasový zářič APOLLO vyhřeje plochu do vzdálenosti 4 metrů

 

Vysoké štíhlé topidlo na terase nebo v zahradě může samozřejmě porazit vítr a takový pád plynového spotřebiče by mohl být nebezpečný. Ale nebojte se, nic se stát nemůže. Lampy mají pojistný ventil, který v případě pádu nebo při nebezpečné změně polohy (když se topidlo nakloní o 45 stupňů) ihned přívod plynu uzavře.

Plynový infrazářič Patio Heater Arko

 

Výhodou plynových topidel je levný provoz, který během celého večera nepřesáhne náklady kolem 50 Kč. Jejich cena je o něco vyšší než u elektrických zářičů; začíná asi na 3 tisících Kč a může se vyšplhat až ke 30 tisícům.

www.salava-topidla.cz, www.tepelnezarice.cz, www.meva.euwww.kempergroup.cz, www.warmwachter.cz, www.kempergroup.cz, www.plynove-zarice.cz


 

Topidlo Elegance připomíná pouliční lampy a vytvoří na terase romantickou atmosféru

DOBRÉ RADY

Vybíráte-li si infrazářič, přečtěte si technickou specifikaci principu jeho fungování; u podezřele levných výrobků buďte zvláště opatrní.

Moderní infrazářiče, které nejsou instalovány napevno, můžete v zimě využít i v interiéru.

U elektrických i plynových spotřebičů – topidel – je třeba dodržovat obecné zásady bezpečnosti a nenechávat je bez delšího dozoru v chodu.

Nakupujte plynové láhve nepoškozené a s neporušenou pečetí od prověřených dodavatelů. Ověřte si, zda mají platnou periodickou zkoušku.

 

 

 

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ

FOTO: ARCHIV FIREM

Teplo pro terasu

Teplo pro terasu