U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Svěží stín pergoly

Kategorie: Zvláštní nabídka – červenec 2002 | Autor:

Při obědě s přáteli není příjemné sedět v průvanu, který neustále nadzvedává ubrus a přináší oblaka prachu. Proto by stůl měl být umístěn v závětří, nebo alespoň ze dvou stran obklopen stěnou, plachtou či skupinou keřů. Před prudkým sluncem dobře chrání slunečník nebo markýza, ale ještě lepší je pergola, pokrytá popínavými rostlinami. Mihotavý stín zelených listů je totiž svěží a chladivý. Pergolu lze postavit z různých materiálů, obvykle se však používá dřevo. Osvědčené jsou dub i buk, akát, modřín a borovice. Vhodnější jsou dřeva tvrdá nebo alespoň tlakově impregnovaná proti destrukci, neboť pergolu je téměř nemožné opravit či vyměnit bez poškození popínavé rostliny. Konstrukce stojí volně nebo je opřena o zeď. Důležité jsou proporce: příliš silné sloupky, trámky a příčky působí těžce, tenké se mohou časem zdeformovat. Průřez nosných sloupů u volně stojící pergoly je nejméně 12×12 cm, vzdálenost mezi nimi 3-4 metry a výška 220-230 cm. Vhodný rozměr pro vodorovně položené nosné dřevěné hranoly je 10×10 cm, vzdálenost 60-100 centimetrů. Odtržení vzrostlých dřevin od podkladu se dá zabránit napnutím vodorovných drátů mezi sloupky. Pergola může být pokryta čerstvě posekaným rákosem, suchým proutím nebo barevnou celtovinou, ale patří k ní především popínavé rostliny – plaménky, brslen, hortenzie, břečťan, přísavníky, akébie, vistárie, aktinidie, zimolezy a popínavé růže. Druhy se vybírají podle polohy vůči světovým stranám, dekorativnosti olistění, doby kvetení a barevnosti, půdních podmínek, krycích schopností a dalších vlastností. Například popínavé růže se příliš nehodí k malým pergolám, protože mohou zraňovat trny, u kvetoucích a voňavých rostlin se o pergolu zase budete dělit se včelami a motýly. A pozor na opadavé dřeviny – v zimě odhalí vše, co je v létě ukryto.

* Pergola musí udržet rostliny, umožnit volný pohyb lidí a nesmí se zhroutit ani pod přívalem sněhu. Nosné sloupky se proto pevně osazují do země. Do jámy hluboké nejméně 80 cm se nalije betonová směs, do které se vloží dva kusy pásové oceli o průřezu nejméně 60×8 mm a délce 400 mm. Po zatvrdnutí se na ně přišroubují sloupky tak, aby jejich spodní konec byl nad vrchní úrovní betonového základu – tím se zabrání pronikání vlhkosti do dřeva. Jiný způsob je ukotvení k hotovému betonovému dílci s ocelovým čepem.

* Loubí je zvláštní pergola, která stojí u vchodu do zahrady nebo spojuje její části. Šířka by měla být nejméně 120 cm – aby prošly dvě osoby vedle sebe, výška 200 až 250 cm, délka 50 až 100 cm. Oblouky ze dřeva nebo železa jsou porostlé popínavými rostlinami.

* Pro zahradní stavby je nejvhodnější dřevo opracované frézováním, protože kulatina s ručně oloupanou kůrou na slunci brzy praská. Účinná je tlaková impregnace – do vyschlého dřeva se až do hloubky dvou centimetrů vtlačují zpevňující soli. Dřevo pak dobře odolává počasí, hmyzu a houbám. Impregnovanému dřevu se odolností vyrovná snad jen přírodní dub, tvrdá dřevina s vysokým obsahem tříslovin, nebo přírodní borovice díky obsahu pryskyřic.

Svěží stín pergoly