U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Světlo na každém kroku

Kategorie: Světlo v domě – speciál | Autor:

Odpověď na otázku: JAK A ČÍM MÍSTNOST OSVĚTLIT? není vždy jednoznačná. Přesto se pokusíme ujasnit základní pravidla, která jsou pro volbu osvětlení rozhodující.

Při volbě osvětlení je třeba brát v úvahu následující kritéria: množství světla, věrnost podání barev, vytvoření vhodné atmosféry, spotřebu energie, bezpečnost provozu. Správného osvětlení domácnosti dosáhneme vhodným výběrem světelných zdrojů, což jsou žárovky, halogenové žárovky, kompaktní zářivky, lineární zářivky – a použitím odpovídajícího svítidla.

Kuchyně

V kuchyni je rozhodující funkčnost a účelnost. Důležité je kvalitní podání barev a dostatečné osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky. Pro celkové osvětlení je vhodná lampa s průsvitným stínítkem kulového nebo deštníkového tvaru osazená kompaktní zářivkou. Pro osvětlení pracovní plochy linky je nejvhodnější svítidlo zabudované přímo pod horní skříňkou a osazené lineární zářivkou. Při stání u linky si totiž tělem zpravidla stíníme světlo z centrálního osvětlení na stropě. Lineární zářivka poskytuje měkké rozptýlené světlo, které nevrhá ostré stíny. Zářivky do kuchyně volíme kvalitnější, v čistě bílém odstínu.

Obývací pokoj

V obývacím pokoji je rozhodujícím požadavkem navození příjemné atmosféry. Tvar a vzhled centrálního svítidla se podřizuje vkusu majitele, měl by ale ladit se zařízením. Jako světelné zdroje lze doporučit úsporné zářivky teple bílého odstínu.

   Pro zdůraznění různých detailů stačí bodová světla. Pro místní přisvětlení se používají přenosné lampičky. Vhodné jsou ty, které mají dostatečně hluboké neprůhledné stínítko, aby ze strany nebyl vidět přímo zdroj světla.

Dětský pokoj

Tady je podstatná účelnost a dostatek světla na pracovním stole. Pro celkové osvětlení lze použít nejrůznějších druhů svítidel osazených kompaktními zářivkami, zpravidla teple bílého odstínu.

   Na pracovní stůl školáků patří polohovatelná lampička, kterou umísťujeme na opačnou stranu stolu, než je ruka, kterou dítě píše, tzn. pro praváky na levou, pro leváky na pravou. Lampička by měla dobře držet v libovolně nastavené poloze a měla by být vybavena dostatečně velkým, neprůsvitným stínítkem tak, aby z něj zdroj světla nevyčníval a nebyl při pohledu ze strany vůbec vidět. I tady se dá použít úsporná zářivka.

Ložnice

Ložnice dospělých je z hlediska osvětlení poměrně komplikovaným prostorem, kde se střetává velké množství požadavků. Osvětlení by mělo vytvářet příjemnou atmosféru. Z tohoto hlediska je třeba doporučit použití světelných zdrojů s teple bílou barvou světla. Množství světla by mělo být regulovatelné. Toho lze dosáhnout buď odděleným vypínáním několika kompaktních zářivek ve svítidle, nebo pomocí stmívače u zářivek s odděleným předřadníkem – v tomto případě lze množství světla plynule měnit.

   Dále je třeba zajistit dostatek světla pro čtení v posteli, případně u psacího stolu. Pro oba případy jsou vhodné polohovatelné lampičky s neprůhledným stínítkem, které musí ze stran zcela zakrývat zdroj světla. Nad toaletní zrcadlo je vhodné umístit reflektor s kompaktní zářivkou.

Koupelna

V koupelně je prioritou číslo jedna zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem, proto je nutné svítidla umísťovat co nejdále od vany a umyvadla. Měla by mít dvojí izolaci a krytí (před stříkající vodou). Účelná pro koupelnový prostor jsou jednoduchá svítidla s jasně bílým odstínem světla. Pro celkové osvětlení se umísťuje jedno svítidlo na strop (lze použít kompaktní zářivku) a druhé nad zrcadlo nad umyvadlem: buď s kompaktní zářivkou nebo reflektorek s halogenovou žárovkou.

WC

Kromě dostatku světla je na WC důležitá i kvalita podání barev. Svítidlo se dává zpravidla nad vchodové dveře nebo na strop. Vzhledem k malému časovému využití a vysokým požadavkům na kvalitu podání barev lze doporučit klasickou žárovku.

Předsíň, chodby a ostatní vnitřní prostory

Požadavky na množství světla a barevné podání jsou na chodbách nižší než v obytných místnostech. Chodba by však neměla být osvětlena výrazně méně než prostory, které spojuje. Při přecházení z místnosti do místnosti se totiž naše oko musí změněným světelným podmínkám neustále přizpůsobovat, což je únavné. Pro volbu zdroje je rozhodující časové využití daného prostoru. Na chodbu nebo do předsíně, kde svítíme obvykle celý večer, je vhodné instalovat svítidlo s kvalitní úspornou kompaktní zářivkou s dlouhou životností. Na místa, kam chodíme jen výjimečně (půda apod.), se naopak víc hodí klasická žárovka. Martina Lžičařová podle ELI (Iniciativa pro energeticky úsporné osvětlování)

***

SPOTŘEBA ELEKTŘINY

Spotřebu elektřiny pro osvětlení ovlivníme především volbou světelného zdroje. Běžná žárovka přemění na světlo pouhých 8 % dodané energie, zbytek se přemění na teplo. O něco lepší jsou halogenové žárovky, z hlediska účinnosti však vítězí zářivky – jsou čtyři až pětkrát úspornější ve srovnání s klasickou žárovkou (oproti ní uspoří 72 až 81 % elektřiny při stejné hladině osvětlení). Pro menší spotřebu elektřiny jsou vhodnější svítidla s lesklými vnitřními plochami, která směrují světlo přímo na osvětlovaný předmět.

Popisy k obrázkům

Světlo nad jídelním stolem nemá oslňovat

Pro osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky je nejvhodnější přímo dolní hrana horních skříněk

Stolní přenosná lampička by měla mít dostatečně hluboké, neprůhledné stínítko

Úsporné kompaktní zářivky

Autor fotografií: FOTO IKEA, LUMINEX, ARTEMIDE, KANIA

Světlo na každém kroku