U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Podzimní a zimní dobroty

Kategorie: Prosinec | Autor: Připravila Eliška Černá

Houbové ragú s Klkem a cuketou

Potřebujeme 500 g čerstvých hub (lišky, hříbky, křemenáče), 1 menší lilek, 1 střední cuketu, 4 lžíce olivového oleje, 1 lžíci sušených nebo čerstvých bylinek (rozmarýn, oregano, saturejku,…), 1 decilitr vody, 1 lžičku solamylu, půl lžičky kardamonu, sůl, kmín, balíček širokých nudlí.

Oloupaný lilek a cuketu nakrájíme na kostičky. Do rozpáleného oleje vhodíme bylinky, a když zašumí, přidáme zeleninu, kterou nejprve orestujeme a potom několik minut dusíme. Děrovanou naběračkou zeleninu vyjmeme a dáme stranou. Očištěné houby nakrájíme a asi 10 minut dusíme ve zbylém oleji. Osolíme je a okmínujeme. Potom k houbám přidáme ve vodě rozmíchaný solamyl a dušenou zeleninu. Nudle uvaříme podle návodu, slijeme je a smícháme s houbovým ragú. Každou porci ozdobíme čerstvými bylinkami.

Houby ve sladkokyselém Nálevu

Mladé pevné plodnice hub nakládáme do octového nálevu. Očištěné houby 3 minuty povaříme ve slané vodě, dáme do sklenic a zalijeme svařeným nálevem. Přidáme několik zrnek pepře, hřebíček, nové koření, bobkový list a květenství kopru nebo koprová semena. Do každé sklenice můžeme dát i mladou cibulku nebo cibulová kolečka.

Nálev: 1,75 l vody, 0,6 l octa, 75 g soli, 170 g cukru, 20 tablet sacharínu. Všechny ingredience smícháme a necháme přejít varem.

Nadívané kuře pečené na ovoci

Připravíme si kuře, čtvrt l vody nebo vývaru, 1 malou cibuli, 2 hrušky, 2 jablka, hrozen vína, rozmarýn, jalovec, sůl.

Nádivka: 1 vejce, čtvrt l mléka, 2 housky, 1 cibule, 1 lžíce rozinek, 1 lžíce strouhanky, hrst čerstvých bylinek, muškátový květ, sůl.

Omyté kuře naplníme nádivkou a ze všech stran posypeme následující směsí koření: 3 lžičky soli, 1 lžička papriky, trochu pepře, bazalky, tymiánu. Okořeněné kuře podlijeme vodou nebo vývarem a dáme péci. Asi po 30 minutách jej obložíme nakrájeným ovocem. Přidáme cibuli, rozmarýn a jalovec. Pečeme dalších 30 až 40 minut při 200 °C. Průběžně podléváme a poléváme vypečenou šťávou. Podáváme s vařenými brambory.

Hruškový předkrm

Potřebujeme hrušky, třenou nivu, několik plátků šunky, několik koleček salátových okurek, petrželku, pepř.

Hrušku ve dvou třetinách překrojíme, dužninu i s jaderníkem ze spodní části opatrně vydlabeme, a potom ji smícháme s třenou nivou a šunkou, nakrájenou na jemné nudličky. Směs naplníme zpátky do vydlabané hrušky, nahoře ozdobíme kolečkem okurky a snítkou petrželky, opepříme a přiklopíme vrchní část hrušky. Necháme alespoň hodinu v chladu odpočinout. Podáváme nejlépe s celozrnným pečivem.

Vánoční perníčky

Potřebujeme 500 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 180 g medu, 2 vejce, 1 lžíci rumu, 2 lžičky perníkového koření, 1 lžičku sody.

Vypracujeme hladké tuhé těsto, které se nelepí, a uložíme jej v mikrotenovém sáčku na den do chladna. Těsto vyválíme na 0,5 cm silný plát a vykrajujeme z něj různé tvary. Pečeme na plechu při teplotě 160 -170 °C a po vytažení z trouby potíráme rozšlehaným vejcem.

Poleva: 200 g prosátého moučkového cukru, 1 bílek, šťáva z poloviny citronu, případně trochu škrobové moučky.

Smícháme a třeme do zhoustnutí aspoň 10 minut. Polevu naplníme do malých kornoutků z celofánu s ustřiženou špičkou a malujeme na perníčky dekor podle fantazie.

Ve znamení krásných strašáků

Koncem reku se objevují krásně vybarvené dýně, tykve a okrasné turecky. Dají se z nich oranžova! krásné dekorace, i těch velikých dokonce udělat strašidelné hlavy do okna nebo před vstupní dveře. Při dlabání strašáka užijete spoustu legrace, o to více strachu pak zažijí v noci náhodní kolemjdoucí, když v hlavě necháte rozsvícenou svíci.

Foto Jan Krýsl

Podzimní a zimní dobroty