Co je vertikutace?

První jarní sečení by mělo být doprovázeno vertikutací, trávník tak ožije a bude skvěle připraven na další sezónu.

 

 

Co to je vertikutace a co obnáší?
Jedná se o činnost, která by měla být nezbytnou součástí péče o trávník nejen po zimních měsících, ale také před zimou. Jde o šetrné nařezávání travních drnů, při kterém dochází k odstranění plevelů, mechů a odumřelých částí rostlin (tzv. plsť).

 

Proč bychom měli vertikutaci provádět?
Hlavní důvody jsou dva. Jednak vertikutací zbavujeme travní porost zmíněné travní plsti, která nepropouští do půdy vláhu ani živiny, kvůli čemuž se trávník dusí a pomalu odumírá. Za druhé se pomocí vertikutačních nožů přesekají travní výběžky, čímž se podpoří tvorba nových výhonků, zvětšuje se kořenový systém, porost snáze přijímá živiny, houstne a zabraňuje se nežádanému vyholování. Vertikutací omezujeme také riziko šíření houbových chorob a potlačujeme šíření plevelů.

 

Čím se vertikutace provádí?
Na výběr máme v podstatě ze dvou způsobů. Ruční anebo za pomoci mechaniky. Na menších travních plochách si vystačíte s vertikutačními hráběmi, které se díky svým zahnutým nožům lehce zařezávají do travního drnu a odstraňují plsť. Na plošnějších trávnících oceníte pomoc mechanických, elektrických či benzinových vertikutátorů, které jsou vybaveny ostrými noži, které se svisle zařezávají do drnu. Důležitý je co možná nejtěsnější odstup nožů.

 

Karel Rubeš, OBI Praha Prosek

Tip odborníka:
„Ani při vertikutaci by se nemělo nic přehánět. Ačkoliv většina strojů nabízí 5 možných poloh nastavení pracovní hloubky, měli bychom pamatovat, že příliš hluboký zářez nožů vertikutátoru, více jak 3mm, by mohl poškodit kořenový systém i rostliny samotné. Navíc v takovém případě dochází k nadměrnému zatížení motoru i nožů, které se silně opotřebovávají,“ varuje Karel Rubeš z hobbymarketu OBI Praha Prosek.

 


Jakým způsobem a kdy je vhodné vertikutaci provádět?

Jarní vertikutaci proveďte ideálně 2 dny po dešti, kdy je půda mírně vlhká. Trávník napřed posečte na výšku 3 až 4 cm. Nože vertikutátoru by neměly zasahovat hlouběji do trávníku než 3 mm. Postupujte pás po pásu – napřed podélně, následně příčně. Pak je důležité veškeré zbytky po vertikutaci důkladně vyhrabat.

 

Vertikutátor

 

Jak často bych měl vertikutaci provádět?
Odstranění plsti a provzdušnění trávníku bychom měli provádět alespoň dvakrát do roka. Jedenkrát na jaře a před zimou. Jarní vertikutace je důležitá především pro regeneraci trávníku po náročné zimě.

 

Čím bych se měl řídit při výběru vertikutátoru?
Při výběru zkontrolujte především následující věci: bytelnou a stabilní konstrukci, která zajistí, že se při práci stroj nebude kymácet. Před noži by nemělo být příliš volného místa, kde by se jinak hromadily chuchvalce plsti a stroj by se tak ucpával. Dále zkontrolujte dostatečně velký výhozový prostor a snadné, plynulé nastavení hloubky vertikutace.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

Co je vertikutace?