U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

STOLIČKA se schůdkem

Kategorie: Dílna | Autor: Text, foto, realizace Pavel Zeman

Stolička, která se sklopením promění v praktické schůdky, se hodí v každé domácnosti i na chalupě. S její pomocí líp dosáhneme do horních polic s knihami, zalijeme květiny umístěné ve výšce nebo se snáz dostaneme k pavučinám pod stropem a k prasklé žárovce. Výroba stoličky zabere zručnému kutilovi půl dne a materiál bude stát asi 600 korun.

Postup

Foto 1 Na dva nosné boky stoličky budeme potřebovat smrkovou spárovku o síle 2 cm a rozměrech 36 x 54 cm. Na horní okraje spárovky si označíme 7 cm a spárovku šikmo uřízneme po delší hraně do ztracena. Stolička tak bude mít dostatečně širokou základnu.

Foto 2 Na spodním širším okraji boků vyřízneme přímočarou pilkou podle šablonky elegantní vybrání. Jeho funkce není pouze estetická – na nerovné podlaze by se stolička s rovnou podstavou mohla houpat. Vzniklá nožka zaručí i na nerovné podlaze vyšší stabilitu.

Foto 3 Do boku je nutné vyvrtat otvory pro vsazení dvou silnějších dřevěných kulatinek o průměru 12 až 15 mm. Jedna kulatina bude tvořit osu při sklápění schůdků, druhá doraz, když bude schůdek složený ve stoličce. Otvor pro kulatinku vrtáme do 2/3 hloubky materiálu.

Foto 4 Šířku stoličky nám určují 4 příčky, vyrobené ze stejného materiálu jako boky. Jejich rozměry jsou 35 x 8 cm. Do hran příček vyvrtáme otvory a vlepíme disperzním lepidlem dřevěné spojovací kolíčky. Podle kresby vyvrtáme otvory pro vsazení příček do boků stoličky.

Foto 5 Pozor, jedna horní příčka je vložena naplocho, aby nepřekážela sklápění stupínku. V pokosnici si nařežeme ostrou čepovací pilkou na potřebnou délku kulatinky a jejich kraje strhneme smirkovým papírem. Sesazení stoličky si vyzkoušíme nejprve nasucho bez lepidla.

Foto 6 Díly na stoličku jsou hotové, zbývá připravit stupínek. Na jeho výrobu použijeme část odřezků, které nám zbyly po seříznutí zkosení bočnice. Materiál tak využijeme beze zbytků. Z širší části klínu si odřízneme 21 cm. Bok stupínku vyrobíme z nového materiálu o stejné síle.

Foto 7 Bok stupínku o výšce 23 cm a horní šířce 15 cm přiložíme k boku stoličky a omalujeme podle ní zkosení. Klín na užším konci provrtáme středem skrz pro navléknutí schůdku na kulatinku.

Foto 8 Klín spojíme s bokem z vnější strany šroubky se zápustnou hlavou. Boky spojíme příčkou 27 x 8 cm vsazenou do středu boků z vnitřní strany. Příčku spojíme šrouby.

Foto 9 Díly na nosnou konstrukci stoličky jsou hotovy. Případné nerovnosti nebo vady dřeva je možné vytmelit; pak všechny díly do hladka zbrousíme smirkovým papírem na špalíčku.

Foto 10 Do jednoho boku stoličky vlepíme kulatinky i příčky, navlékneme na vnější kulatinku stupínek a druhý bok sesadíme nasucho: vyzkoušíme, zda se schůdek volně zaklopí dovnitř a jeho boky nikde nedrhnou.

Foto 11 Potom můžeme přilepit i druhý bok stoličky. Všechny spoje je nutné zajistit truhlářskými svěrkami nebo popruhovými stahováky a otřít vytlačené lepidlo. V tomto kroku se bude hodit pomoc druhé osoby.

Foto 12 Připravíme sedák s rozměry 25 x 43 cm a plochu stupínku 34,5 x 21 cm. Stupínek by měl mít na šířku 5 – 10 mm vůli. Pro snadné přemísťování stoličky vyřízneme v sedáku otvor pro vsunutí dlaně.

Foto 13 Větším vrtákem nebo lépe vykružovací pilkou si na podélné ose vyvrtáme dva otvory cca 7 – 8 cm od sebe. Oválný otvor mezi nimi prořízneme přímočarou pilkou. Tou také lehce seřízneme rohy sedáku.

Foto 14 Na pásové brusce zaoblíme okraje sedáku i okraje horní plochy stupínku, vnitřní okraje otvoru pro dlaň zaoblíme pomocí horní frézky a začistíme do hladka smirkovým papírem.

Foto 15 Zbývá dokončit povrchovou úpravu a připevnit sedák a horní plochu stupínku. Je lepší nejprve stoličku, sedák a horní plochu stupínku natřít nebo namořit a potom teprve spojit. Práce bude pohodlnější.

Foto 16 Na povrchovou úpravu zvolíme barevnou lazuru, bezbarvý lak nebo voskovou polituru. Je vhodné udělat dva až tři nátěry. Po zaschnutí připevníme sedák a stupeň zespodu šroubky se zápustnou hlavou.

NÁŠ TIP

Pokud máme na podlaze dlažbu nebo lakované dřevo, je vhodné kvůli zvýšení bezpečnosti opatřit nožky stoličky zespoda přírodním korkem nebo hrubou gumou, aby neklouzaly. Korek nebo gumu přilepíme k nožkám Chemoprenem.

Obr. – Při přípravě materiálu řežeme přesně. Odměnou za precizní práci bude vkusný a praktický doplněk každého interiéru

STOLIČKA se schůdkem