U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

OTČENÁŠ KARLA HÁLY

Kategorie: Volný čas | Autor:

SOUTĚŽ O 5 CD

Do titulku jsem použila poslední píseň výběru, který vydal Multisonic ke zpěvákovým kulatým narozeninám. Mezi osmnácti krasavicemi, které vybral ze svého repertoáru, jsou nejen populární Hádej, Matyldo, Dej mi pár okovů, Vzpomínky mi zůstanou, ale také třeba trampské Táborák už zhas nebo Letí šíp savanou. I ony však jsou, jak krásně píše Miloš Skalka v textu na přebalu alba, v Hálově případě jakoby bezděčně křtěné kapkami swingové vody živé.

Koluje v žilách rodáka z východočeské metropole, která bývala věnným městem českých královen, snad už od narození. Absolvoval pražskou konzervatoř, kde jako základ zvládl u profesora Berlíka italskou školu a dokonce klasickou operu. Pak působil s orchestry Karla Vlacha, Karla Krautgartnera, Ladislava Bezzubky, Gustava Broma i s TOČrem, prošel divadly Apollo a Rokoko. Jeho příjemně zabarvený baryton se ozývá z Filmů Nebeští jezdci, Světáci a dalších.

Ale zpět k novému cédéčku. Na jeho titulu najdete vedle zpěvákova jména drobným písmem název: Dívko toulavá. Připomeňme, že ji zde s Karlem Hálou – jako gratulaci – nazpíval jeho velký obdivovatel Karel Gott, pro kterého bratři Štaidlové původně písničku v Apollu napsali. Klobouk dolů před uměním svého jmenovce smeká i tím, že na albu zpívá spolu se skupinou Jiřího Březíka sbory…

Dívku toulavou má Karel Hála rád. Tím samozřejmě míním písničku. V životě vsadil spíše na věrnost. Paní Irena ho po období umělecky neklidném následovala ráda i na Kokořínsko, kde si počátkem devadesátých let koupili dům. Býval to původně zámeček a posléze hospoda, což naznačuje, že nejde o žádnou drobnou stavbu. Karel přiznává, že má velké prostory moc rád. Léta žil po hotelích, v malých pokojících, kde se o nějakém soukromí nedalo ani mluvit.

Pobyt na venkově Karlu Hálovi zřejmě svědčí, čas jakoby na něm nenechával stopy. Přispívá k tomu léta se neměnící “sestřih” i to, že si nezvykl lenošit. Ve svém původně ne zcela obyvatelném domě se pustil i do řemeslnických prací. Položil podlahu v přízemí, omítal, pomáhal při opravách stropů i stavbě krbu. Je manuálně zručný a když si paní Irena vymyslí někam poličku, řemeslníky volat nemusí.

Přestože se v posledních letech zdálo, že zcela zmizel z uměleckého života, tato sbírka písní, natočená v novém aranžmá Vladimíra Popelky, i jeho účast na swingových dnech i dalších koncertech, svědčí o tom, že se Karel svůj “swingový otčenáš” hodlá modlit dál.

Soutěžní otázka zní: Kde a v kterém roce se Karel Hála narodil?

1. Ve Dvoře Králové v roce 1943

2. V Městci Králové v roce 1948

3. V Hradci Králové v roce 1933

Odpovědi posílejte do 30. března na novou adresu naší redakce: Zelený pruh 95/97, 140 00 Praha 4.

foto KAMIL VARCOLLER

OTČENÁŠ KARLA HÁLY