Stavíte střechu? Dřevo je stále v kurzu

Rubrika: Market

Zdroj: Pixabay

Byť se jedná o jeden z nejstarších stavebních materiálů, dodnes si dřevo drží svou popularitu také při konstrukci střech. Přečtěte si, jaké druhy dřevěného materiálu se vám při stavbě nové střechy mohou hodit.

Mezi nejpoužívanější typy dřevěných materiálů se řadí:

  • lepené dřevo,
  • latě,
  • palubky,
  • klasická prkna,
  • OSB desky,
  • hranoly.

Vzájemnou kombinací těchto materiálů zvládnete postavit nosnou konstrukci připravenou na položení izolační vrstvy a střešní krytiny.

Při koupi stavebního dřeva pro konstrukci střech vždy vezměte raději trochu materiálu navíc, abyste byli krytí pro případ nechtěného poškození v průběhu stavby. Občas se zkrátka stane, že někomu vyklouzne třeba deska z ruky a pádem z výšky se poškodí. Je tedy dobré mít alespoň menší rezervu. Zkušení stavitelé udávají, že ideální je mít „do foroty“ něco mezi 5–10 % materiálu.

Druhy stavebního dřeva pro střešní konstrukce

Velmi oblíbeným dřevěným materiálem pro nosné konstrukce střech je lepené dřevo. K jeho přednostem patří především vysoká odolnost, ale i hezký vzhled. Lepené dřevo zkrátka dodává půdním prostorám punc přirozenosti. Pokud tíhnete k přírodnímu stylu, je lepené dřevo ideální.

Druhou volbou bývají samotné dřevěné hranoly. Často jsou již impregnované, což zvyšuje jejich odolnost vůči vlhkosti, a tím se prodlouží životnost celé konstrukce.

Tip: Na trhu existují speciální nátěry, které dokážou zvýšit odolnost dřeva dokonce i vůči požárům. Takový nátěr se užívá hlavně v mimořádně suchých oblastech.

Střešní latě se hodí pod krytinu a pomáhají odvětrávat konstrukci střechy. Stejně jako dřevěné hranoly i střešní latě můžete pořídit v impregnované variantě. Ty neimpregnované doporučujeme koupit ve chvíli, kdy máte v plánu na ně nanést vlastní ochranný lak.

Poslední v seznamu jsou palubky, které se při konstrukcích střech používají jako záklopky u krokví.

Ať už budete kupovat jakékoliv stavební dřevo pro konstrukci střechy, vše si předem dobře přeměřte a propočítejte.

Chraňte dřevo a prodlužte jeho životnost

Jak už bylo zmíněno, dřevo je sice krásný stavební materiál, ale bez té správné péče se jeho životnost i odolnost zbytečně snižují. Naprostým základem je použití kvalitní impregnace, která dřevo ochrání před nebezpečnou vlhkostí, ale také před hmyzem, který může v průběhu let narušit jeho integritu.

Kvalitní impregnace zabraňuje také nadměrnému vysychání a nabobtnávání dřeva. Správně ošetřené dřevo podstatně prodlužuje celkovou životnost střešní konstrukce.

Vyberte si dřevěný materiál na Merxu.com a získejte slevu 3 000 Kč na první nákup. Jistě vás potěší také doprava zdarma i pro zahraniční objednávky a garance nejnižší ceny. Pokud někde najdete levnější produkt, čeká vás dorovnání ceny a 10% sleva k tomu.

Komerční prezentace

Stavíte střechu? Dřevo je stále v kurzu