U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Stavební KOZY

Kategorie: Stavba | Autor: fx

Vdomku nebo rekreačním stavení jsou naprosto nezbytné. Mohou posloužit jako základ pro provizorní pracovní stůl nebo plošinu, na níž můžeme stát a natírat nižší stavby, anebo např. přesazovat hrnkové květiny. Pořídíme-li si kozy skládací, nebudeme mít ani problém s jejich uložením, pokud je právě nebudeme potřebovat.

Podle rozměru trámků, které si zvolíme, nakreslíme nejprve na tuhý papír rozvinutý tvar kování. Podle této šablony jej překreslíme na plech a vyznačíme si středy otvorů pro upevňovací vruty a pro spojovací šroub obou částí kleštin. Budeme-li po-čítat s menším zatížením, postačí k výrobě koz hranoly 40 x 60 mm, dlouhé 90 – 100 cm. Tloušťka plechu by pro menší zatížení měla být 2 mm, pro větší 3 mm. Dolní konce seřízneme pod úhlem 70°. Hrubý tvar kleštin vyřízneme pilkou na železo a další tvary vypilujeme pilníkem. Potom vyvrtáme a zahloubíme otvory pro upevňovací vruty a pro spojovací šroub. Ohyby bychom ve svěráku dělali obtížně, proto bude nejlepší, když si je necháme udělat v některém klempířství. Kleštiny upevníme vruty na hranoly a obě části spojíme šroubem s podložkou a maticí. Ještě před tím zkosíme horní konce hranolů v úhlu ozubení kleštin.

Příčný trámek vložíme do rozevřených kleštin; při sevření jejich ozubenými okraji pevně drží. Pokud bychom tyto kozy používali jako lešení, je vždy nutné nohy dvou koz vzájemně zavětrovat úhlopříčnými latěmi.

KRESBA JOSEF ŠŤASTNÝ, FOTO ARCHIV A J. KMENT

Stavební KOZY