Staráte se o klimatizaci ve svém autě?

Rubrika: Auto, Auto, rss-feed

Klimatizace je v současnosti již běžným vybavením automobilu. V dřívější době byly klimatizace vyhrazeny pro vozy vyšších tříd, dnes je ale již najdeme u vozů prakticky všech velikostí napříč všemi segmenty.

klimatizace v autě

To, že klimatizace vyžaduje vaši pozornost, poznáte i podle toho, že méně chladí. Foto: Shutterstock

Řada majitelů však poměrně často zapomíná na to, že klimatizace stejně jako všechna další zařízení ve vozidle potřebuje naši pozornost. Moderní automobily dnes využívají sofistikovaná klimatizační zařízení, která například pracují s odlišnou teplotou v různých částech vozidla. Systém dokáže rovněž zamezit přístupu znečištěného vzduchu do interiéru. Automatický režim kontroluje nejrůznější faktory, například teplotu a vlhkost uvnitř i venku, tlak v systému, nastavení kompresoru, intenzitu a směr slunečních paprsků apod., a podle nich pak nastavuje svou funkci. Nejmodernější systémy dokážou upozornit i na to, pokud je někde v klimatizaci problém, který bude potřeba řešit.

Pravidelná údržba

Jestliže nemáme ve svém vozidle nejmodernější systém, který by nás upozornil na nutnost údržby klimatizace, měli bychom se zaměřit na některé potřebné úkony. Pokud chceme, aby klimatizace co nejlépe fungovala především v parném létě, je potřeba zkontrolovat její stav nejlépe před letní sezonou, kdy bude nejvíce v permanenci. Pravidelně je potřeba klimatizaci a ventilační systém čistit a dezinfikovat, případně je nutné odstranit netěsnosti a doplnit chladivo. Výrobci vozidel pak doporučují kompletní výměnu náplně klimatizační jednotky jednou za dva roky.

klimatizace v autě

Pravidelným používáním klimatizace i mimo období, kdy si to počasí žádá, lze značně prodloužit její životnost. Foto: Shutterstock

Klimatizaci zapínejte i v zimním období

U moderních automobilů se často používají automatické klimatizační systémy, kde si řada řidičů nastavuje teplotu ve vozidle při zmáčknutém tlačítku „auto“ na klimatizaci a nestará se o to, jestli je zimní, či letní období. Jestli však tento systém nemáme nebo nevyužíváme, je potřeba klimatizaci v rámci péče i v zimě zapínat. Pravidelné zapínání klimatizace jednou za čtrnáct dní, případně alespoň jednou za měsíc, zajistí promazání kompresoru, čímž se předejde případným problémům. Repasovat kompresor klimatizace jde velmi obtížně, proto se většinou v případě jeho poruchy přistupuje k celkové výměně, což se dost prodraží.

údržba klimatizace

Zápach je jasným znakem zanedbané údržby. Foto: Shutterstock

Pozor na zápach z klimatizace

Je-li péče o klimatizaci zanedbávána, mohou se problémy projevit nepříjemným zápachem ve vozidle, pomalým odmlžováním skel nebo nedostatečným vychlazením interiéru. Může dojít až k tomu, že posádku bude při jízdě pálit v krku, budou ji štípat oči či bude nucena ke kašli. Nedostatečně vydezinfikovaná a zanesená klimatizace (včetně kabinového filtru) v sobě totiž hromadí bakterie, plísně a jiné mikroby, které nejen nepříjemně zapáchají, nýbrž přímo ohrožují zdraví. Bakterie a plísně se množí především na vnitřním výměníku klimatizace (tzv. výparníku), protože jde o nejchladnější a nejvlhčí místo. Z toho důvodu je důležité klimatizaci dezinfikovat, čímž se zničí bakterie a plísně a odstraní zápach. Bakterií a plísní se však natrvalo nezbavíme, právě proto se doporučuje dezinfikovat klimatizaci alespoň dvakrát ročně, a to i v případě, že zápach necítíme.

Čistěte ji

Vyčistit a dezinfikovat klimatizaci a ventilační systém můžeme svépomocí prostřednictvím nejrůznějších speciálních čisticích sprejů, které se vstřikují přímo do ventilačního systému. Další variantou jsou čisticí prostředky, jež se umísťují volně do interiéru vozu při plně zapnuté klimatizaci a vnitřní cirkulaci vzduchu. Náročnější operací, kterou rovněž můžeme zvládnout svépomocí, je výměna kabinového filtru a kontrola a vyčištění zanesených průduchů a výparníků klimatizace.

autoservis

Péči o klimatizaci je nejlepší svěřit profesionálům v autoservisu. Foto: Shutterstock

Raději to nechte na odbornících

Samozřejmě preciznější a efektivnější bude nechat tuto činnost na odborném servisu. Klimatizaci zde nejen vyčistí, vydezinfikují, zkontrolují a přetěsní systém, ale podle potřeby odsají i starou náplň klimatizace, doplní chladicí médium a vymění i olej v kompresoru. Uvádí se, že přirozený úbytek chladiva v klimatizaci se pohybuje zhruba okolo deseti procent ročně. Pravidelné doplňování chladicí kapaliny tak omezí namáhání kompresoru, čímž se prodlouží i jeho životnost.

Máte klimatizaci správně nastavenou?

  • Rozdíl mezi teplotou v autě a venkovního prostředí by neměl být větší než 5 °C, maximálně 10 °C.
  • Chladný vzduch by měl proudit spíš do horní poloviny vozidla.
  • Studený vzduch nenechte foukat rovnou na tělo, ideální je jeho proud nasměrovat například na okno.

Text: Jiří Svoboda
Foto: Shutterstock

Staráte se o klimatizaci ve svém autě?