Sprchové žlaby jsou čistým řešením

sprchový kout

Hansgrohe Rain Drain nabízí sedm povrchových úprav vrchního krytu, které ladí se sprchami a koupelnovými bateriemi téže značky (foto: Hansgrohe)

Sprchové žlaby nejsou na trhu žádnou novinkou, a tak je v koupelnových studiích z čeho vybírat. Designových řešení je spousta.

Žlábky se nabízejí v řadě rozměrů (u některých výrobků je lze i upravit), s nerezovými krycími mřížkami mnoha vzorů nebo panelem pro vložení dlažby, aby byla plocha podlahy co nejvíce celistvá. Zahrnout sem můžeme i moderní designové vpusti, které nemají tvar podlouhlého žlabu, ale trojúhelníku či čtverce.

Efektní vzhled však nemusí být jedinou předností tohoto zařizovacího prvku. Oproti klasické vaničce umožňuje vznik bezbariérových sprch a v neposlední řadě se hladký prostor snáze udržuje.

sprchový žlab

Do nerezového žlabu Mexen 2 v 1 lze snadno zabudovat dlažbu (Foto: Svět-koupelny)

Jak správně vybrat sprchový žlab

Máme-li představu o tom, jak by sprchový kout měl vypadat, měli bychom se podrobněji zaměřit na výběr žlabu také po technické stránce. Důležitým kritériem může být třeba volba vhodného materiálu.

Žlaby se vyrábí buď z plastu, nebo z nerezu. Běžně se používají plastové, které jsou nejlevnější a nejsnáze dostupné. Plast samozřejmě zůstává skrytý a pohledová je pouze nerezová mřížka či panel, kam lze vložit dlažbu, takže viditelná zůstává pouze mezera pro odtok vody. Dražší nerezové produkty jsou pochopitelně odolnější a obstojí i v náročnějších podmínkách.

Na co si dát pozor

Podle toho, zda má být odtok nainstalován v podlaze, či v napojení podlahy a stěny, se rozlišují žlaby s horizontálním a vertikálním límcem. Dalším kritériem je kapacita průtoku vody. Ta by měla odpovídat množství vody, které proteče sprchovou hlavicí, a raději bychom měli počítat s nějakou rezervou. Pokud by byl průtok nedostatečný, hrozí, že se voda může v místě odtoku hromadit, nebo dokonce může vytékat mimo sprchový kout. Obvyklá hodnota je 40–60 litrů za minutu.

Dále se pak žlaby od sebe liší konstrukční výškou. Zde je nutné přihlédnout k možnostem, které máme v daném místě. Lepší jsou žlaby vyšší kvůli vyšší hladině vody v zápachové uzávěře, takže v případě nepravidelného používání trvá déle, než se odpaří. Občas jsou však podmínky v místě sprchového koutu natolik limitující, že na výběr není.

odtokový kanálek

Také samostatně stojící vanu může doplnit nenápadný odtokový kanálek. Foto: Shutterstock

Perfektní provedení

Správně vyspádovaná dlažba v místě sprchy, precizní instalace a bezchybná hydroizolace zajistí, že vám žlab bude dlouhá léta sloužit k vaší spokojenosti. V opačném případě se může stát, že voda, která netěsnostmi unikne do konstrukcí, napáchá značné škody.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Svět-koupelen, Hansgrohe a Shutterstock

Sprchové žlaby jsou čistým řešením