Patchworkové obklady

Rubrika: Interiér

Jsou složeny z mnoha barevných čtverců stejných rozměrů a tvoří pestrobarevnou mozaiku, která spolu ladí. Jsou určeny především na chalupy a venkovská sídla, ale sluší jim to i v moderním interiéru.

 

Patchwork je speciální textilní technika, kdy se sešívají k sobě malé, různě barevné kousky látek tak, aby se tvořily geometrické vzory. Toto umění inspirovalo keramičky celého světa k výrobě obkladaček a dlažeb, které patchwork napodobují. Obkladačky a dlažby čtvercových, obdélníkových a hexagonálních formátů mají precizně propracovaný vzhled – použité barvy ladí, připomínají vzorek látky, někdy mají strukturovaný povrch a často jsou opatřeny patinou, aby vytvářely dojem věkovitosti. Takové obklady se hodí do každé kuchyně, obzvlášť pokud chceme místnost na přípravu jídla zařídit v retrostylu.

Obkladačkám ve stylu patchworku nechybí vlastnosti jiných obkladů, tzn., že jsou voděodolné, paropropustné, otěruvzdorné. Aby byla zajištěna snadná údržba, dost často jednu velkoplošnou obkladačku tvoří více čtverců, které vytvářejí dojem klasické mozaiky skládané z malých kousků. Velké formáty se líp čistí a mají méně spár, které mají tendenci se zanášet nečistotami.

www.jika.cz, www.rako.cz, www.sapho-koupelny.cz, www.siko.cz, www.obkladyvilimek.cz

Text: Martina Lžičařová
Foto: archiv firem

 

1 Vzor obkladu Jika Sicily se inspiroval dekoračními dlažbami středomořských oblastí. Obkladačky jsou ve dvou barevných provedeních (Multicolor, Beige) a dvou rozměrech: 31 × 61 cm a 45 × 45 cm (Jika)

 

 

2 Základní obkladačky série Majolika mají lehce tažený, jemně stěrkovaný reliéf. Vytvářejí iluzi klasické mozaiky, nicméně se jedná o celoplošnou dekoraci 20 × 60 cm. Nabízejí se tři barevné kombinace – modrá, šedá a béžová, vždy s bílou (RAKO)

 


3 Obkladačky Creta značky Cas Céramica se vyznačují teplými odstíny. Velikost 20 × 20 cm (Sapho)

 


4 V balení Oporto Decor Bianco značky Fabresa je 44 kusů náhodných dekorů ve velikosti 15 × 15 cm a je jen na vás, jak je poskládáte (Sapho)

 

5 Série obkladů Corti di Canepa značky Del Conca má rustikální nádech a je ve 4 základních barvách (bílá, žlutá, modrá, akvamarín) a mix 16, respektive 24 barevných obkladaček. Oba mixy jsou inspirovány italskou renesancí (Siko Koupelny)

6 Dlažba série Manises značky Geotiles je vhodná i na stěnu a zahrnuje 4 různé mixy laděné do šedých barev. Velikost jedné dlaždice s devíti čtverci je 60 × 60 cm (Siko Koupelny)

 


7 Obklady Maiolica značky Marca Corona se vyrábějí v bílé a výrazné modré barvě. K dispozici je množství prvků s typickými majolikovými vzory (Obklady a dlažby Vilímek)

Patchworkové obklady