Okna jako nová

Okna jsou trvale vystavena povětrnostním vlivům, dešti, mrazu nebo naopak ostrému slunci a  vysokým teplotám. Proto musíme těm dřevěným čas od času dopřát nový kabát. Spojením nové základní barvy Balakryl základ a speciální barvy Balakryl okna a dveře poskytnete povrchu oken a dveří dlouhodobou ochranu a zároveň vysoce atraktivní, hladký vzhled.

 

 

 

 

Balakryl základ
Tato vodou ředitelná akrylátová barva je určena k novým i renovačním nátěrům především okenních rámů, dveří, dřevěného nábytku, dřevěných obložení, podhledů a jiných stavebně truhlářských výrobků. Vyniká výbornou přilnavostí k povrchu i k vrchnímu nátěru a dobře kryje. Nátěr rychle schne, nezapáchá a dobře vyplňuje případné drobné nerovnosti povrchu. Poté je pevný a zároveň pružný, odolný proti vzniku puchýřů. Povrch se dobře brousí a lehce přetírá.  Balakryl základ disponuje atestem na dětské hračky. Výrobek nahrazuje základovou barvu Tebakryl.
Laboratorní i aplikační testy prokázaly, že Balakryl základ vykazuje nejlepší vlastnosti ze všech porovnatelných výrobků na českém trhu.  Připomeňme výbornou kryvost, brousitelnost a spotřebiteli tolik žádanou jednoduchou aplikaci.

 

Balakryl okna a dveře
Barva je vhodná k venkovním i vnitřním nátěrům oken, dveří, dřevěných staveb a všech druhů dřevotřískových a dřevovláknitých desek i kovových částí dveří a oken, pokud jsou opatřeny antikorozním nátěrem. Tato akrylátová barva je určena k novým i renovačním nátěrům. Barva má anti-blocking efekt, to znamená, že nedolepuje a natřená okna se neslepí ani při zvýšené teplotě a tlaku (mezi rámy oken navzájem). Nátěr výborně odpuzuje vodu, je trvale pružný a zároveň mechanicky odolný. Receptura výrobku je zcela ekologická. Balakryl okna a dveře nahrazuje výrobek Tebal.
Nové je i výrazné barevné odlišení jednotlivých řad (nátěrové hmoty na dřevo – hnědá barva, materiály na kov – tyrkysová barva, BALAKRYL UNI lesk – červená barva, BALAKRYL UNI mat – modrá barva atd.). Usnadňuje to orientaci. Makro fotografie na přední části obalu jasně informují, na jaké podklady lze výrobek použít, i bez čtení zadní etikety.
Balení 0,7 kg v bílém odstínu a lesku zakoupíte za 245 Kč.

 

Postup při natírání oken

 

Příprava povrchů
Podklad  musí být pevný, suchý, hladký, čistý, zbavený vosku a mastnoty.
Z dřevěných povrchů odstraňte brusným papírem č. 60 – 100 veškerou pryskyřici (vlhkost dřeva by neměla překročit 12 %) a z povrchu vláknitých desek obruste papírem č. 220 – 240 voskové (parafinové) vrstvy. Staré nátěry se špatnou přilnavostí se odstraní až na podklad. Dobře držící nátěry se vybrousí brusným papírem č. 120 – 150, očistí a odmastí.
Pro tmelení drobných nerovností v interiéru použijeme vhodný akrylátový tmel. Při teplotě 20 – 24°C by měl zasychat asi tři hodiny. Tmelená místa lze brousit zasucha brusným papírem č. 120 – 150. Poté se povrch musí dobře očistit. Venkovní plochy není vhodné tmelit.

 

Základní nátěr
Obsah plechovky Balakryl základ před aplikací důkladně rozmíchejte. Barvu aplikujte štětcem, válečkem nebo stříkáním.
Pro první nátěr neošetřeného dřeva v interiéru použijte barvu Balakryl základ zředěnou vodou v poměru 3 díly barvy a 1 díl vody. Pro venkovní, více namáhané nátěry, doporučujeme nejprve použít Balakryl Napouštědlo na dřevo.
Neředěnou základovou barvu aplikujte na napuštěný, čistý, vybroušený, vosku a pryskyřice zbavený podklad v 1 – 2 vrstvách v intervalu 4 hodin. Mezi nanášením jednotlivých vrstev barvy je vhodné nátěr přebrousit jemným brusným papírem č. 120 – 150.
Teplota podkladu a okolí nesmí klesnout pod 10 °C. Relativní vlhkost vzduchu by neměla být vyšší než 75 %. Nanášecí pomůcky a nářadí je nutné po skončení práce ihned omýt vodou.

 

Vrchní nátěr
Vrchní barvu Balakryl okna a dveře aplikujte na napuštěný, čistý a vybroušený podklad, případně dobře přilnavý starý nátěr, v 1 – 2 vrstvách v intervalu 12 – 16 hodin.
Obě novinky nabízejí v balení 0,7 kg, 2,5 kg a 9kg například prodejny sítě Dům barev a vybrané prodejny barev a laků. Pokud jde o Balakryl základ, stojí plechovka 0,7 kg 169 Kč. Doporučená cena stejného balení Balakrylu okna a dveře v bílém odstínu a lesku zakoupíte za 245 Kč.

www.dumbarev.cz, www.balakryl.cz

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

 

Okna jako nová