U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

SOUTĚŽ O 5 CD

Kategorie: Volný čas | Autor:

BABÍ LÉTO

Pokud si myslíte, že se fotografie bratrů Pavla a Ivana Smetáčkových k názvu našeho sloupku nehodí, musíme vás vyvést z omylu. Právě bratři Smetáčkovi vytvořili v roce 1959 spojením dvou studentských kapel soubor s názvem Traditional Jazz Studio. A Babí léto je název alba, které vyšlo k pětačtyřicetinám tohoto souboru. Snímky z let 1962 – 2004 vybírali v gramofonových, rozhlasových, televizních i filmových archivech doma i v zahraničí.

Řečeno slovy rozhlasového znalce jazzu a swingu Vojtěcha Huebera, který sepsal zasvěcený text pro přebal cédéčka, vokální část alba se celebritami jen hemží. Vlasta Průchová, Eva Olmerová, Hana Hegerová, Judita Čeřovská, Růžena Helebrantová, která žije léta ve Švýcarsku, nebo Ivone Přenosilová. K nim se připojila rasantní Beryl Bryden, s níž se Smetáčkovci spřátelili na jednom z častých turné do Itálie, a Rumunka Paunita Ionescu. Luděk Hulan, Jiří Suchý a Spiritual kvintet doplňují “partu”, která vám připraví opravdu zajímavý zážitek. Samozřejmě spolu s plejádou výborných muzikantů. K 51 českým instrumentalistům, kteří se za pětačtyřicet let v kapele vystřídali, se v několika nahrávkách přidali i Tony Scott a Benny Waters.

Kdo má jazz v oblibě a sledoval vývoj Traditional Jazz Studia, ví, že vedle blues a traditionalů z pera zahraničních klasiků tohoto žánru si poslechne i parádní kousky z vlastní dílny kapely. Můžete se těšit například na Look, He’s Here nebo Milovníka v nemilosti od Pavla Smetáčka, na Boomerang a Můj život je taxi od blízkého spolupracovníka kapely Petra Landera (Judita Čeřovská na CD zpívá např. jeho text Babí léto) a hlavně Blues o tichu, Píseň pro ni, Bílý dým a další od kdysi skladatelsky nejpilnějšího člena souboru, pianisty kapely Antonína Bílého. On také jako jediný nechybí na žádné ze zařazených nahrávek.

“Nechyběl” ani v roce 1989, kdy dosavadní lídr kapely Pavel Smetáček odešel za svým diplomatickým posláním na české velvyslanectví do Říma, a pokud mu to náročná pedagogická práce na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka dovolila, vedl soubor dál. I díky němu tedy může Traditional jazz studio slavit svou pětačtyřicítku a častější návrat na hudební scénu.

Otázka se dnes bude týkat názvu alba, o němž dnes hovoříme. Inspirací pro název Babí léto byla skutečnost, že:

1. Většina vokalistek jsou ženy

2. Ve výběru je i píseň Babí léto

3. Album je věnováno babičce bratrů Smetáčkových

Odpovědi posílejte do 30. ledna na adresu naší redakce. Pět vylosovaných správných luštitelů bude odměněno tímto pěkným CD.

SOUTĚŽ O 5 CD