U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Obkládáme umakart

Kategorie: Stavba | Autor: tt

Chcete si zařídit na chatě či chalupě slušnou koupelnu a přitom máte ve svém městském bytě koupelnu se stěnami z umakartu, která by též potřebovala gruntovní změnu? Úplná rekonstrukce vyjde na několik desítek tisíc korun, ale jde to i levněji.

Pro poměrně hladký povrch umakartu se lepidla na bázi cementu (což je princip běžných lepicích tmelů na obkládačky) nemusí zrovna ideálně hodit. V našem postupu použijeme vhodné roztokové lepidlo a místo spárovací hmoty silikonový sanitární tmel. Zaplatíme kolem stokoruny za lepidlo, dvacet korun za stěrku (lze ji popřípadě nahradit kartonem), necelou stokorunu za spárovací hmotu a rovněž nemnoho za obkládačky. Koupelnu s umakartem můžeme touto metodou obložit za velmi krátkou dobu, doporučujeme však přečíst si následující upozornění.

UPOZORNĚNÍ

* Kaučuková (správně polychloroprenová) lepidla dobře drží nejen na obkládačkách, ale i na rukou a oblečení. Je nutno pracovat opatrně a mít po ruce ředidlo nebo toluen a čistý hadřík.

* Na zeď či umakart se doporučuje nakreslit si rastr – síť čtverců, jejichž velikost je plochou obkládačky zvětšenou na každé straně o 2 až 4 mm (pro dodržení mezer lze použít dřevěné klínky apod.). Obkládačkou se “zavadlým” lepidlem se pak do tohoto čtverečku snažíme strefit, protože pokud obkládačku přitiskneme jinam, asi ji bez rozbití už neodstraníme.

* Spárovací tmel je nutno použít výhradně v tzv. sanitárním provedení. Protože se vytvrzuje rychle, musí se retušovat co nejdříve. Nejlepší je polepit obkládačky maskovací papírovou páskou pro lakýrníky, která usnadní práci tím, že tmelem obkládačky neznečistíme.

___________________

* Pro doplnění spadlých obkládaček (či pro přilepení nových) potřebujeme kaučukové lepidlo, širší stěrku a spárovací tmel. Lepidlo nanášíme na obkládačky na vrstvě novin.

* Jestliže se ze stěny uvolnilo několik obkládaček, “pomůžeme” i sousedním, protože by stejně dřív nebo později spadly také. Mimoto práce na větší ploše je snazší.

* Pokud plocha, z níž obkládačky spadly, není dostatečně rovná, bude nutno ji přebrousit. V našem případě byla použita vrtačka s brusným papírem na gumovém talíři. Pak na plochu naneseme lepidlo a necháme jej “zavadnout”.

* Lepidlo na zadní straně obkládaček i na zdi musí zaschnout natolik, aby na dotyk nelepilo. Obkládačky na zvolené místo přiložíme a asi půl minuty ke zdi silou tiskneme.

* Po několika hodinách můžeme spáry mezi obkládačkami vyplnit tmelem. V případě, že takto obkládáme stěnu, která může pružit (umakart, lamino), použijeme sanitární tmel v tubě.

* Sanitární silikonový tmel musíme uhladit (navlhčeným prstem) do několika minut po aplikaci. Ještě po nějaké době můžeme spáru retušovat skalpelem či ostrým nožem.

FOTO ONDŘEJ TYRYCHTR

Obkládáme umakart