Možnosti ráčny

Rubrika: Dílna

Zvláštní slovo ráčna je zkomoleninou původně anglického výrazu, označujícího mimo jiné důmyslný systém ručního nářadí. Oceníte ho hlavně v tísni, ať už prostorové, ale koneckonců i časové.

Rychlost povolování i utahování šroubů se s ráčnou výrazně zvýší

Podle slovníku cizích slov je ráčna část nástroje, například klíče k povolování a utahování matic. Vyznačuje se tím, že zabírá vždy na jednu stranu a na druhou „přeskakuje“ zuby. Má čep, na který je možné nasazovat různě velké nástavce. Směr záběru se dá měnit a matici buď povolovat, nebo utahovat. Výhodou je zrychlení práce, klíč se nemusí po každém otočení vyndavat a znovu nasazovat.

Nářadí tohoto typu oceníte především ve stísněných prostorech, například při opravách motorů

Ráčna se tak stává skvělým pomocníkem, který nahrazuje klasické klíče a šroubováky obvykle především tam, kde je málo prostoru na manipulaci při utahování nebo povolování matic a šroubů. Konstrukce tohoto nářadí totiž umožňuje „pumpovat“ s násadou kolmo k matici či šroubu a zároveň není nutné neustálé přehmatávání nářadí.

Ráčna s příslušnými nástrčnými hlavicemi v podobě nástavců a bitů ke šroubování či uvolňování matice je pak velmi široce použitelnou sadou nářadí, která by neměla v žádné domácí dílně chybět. Oblíbené a vyzkoušené jsou především takzvané gola sady, které obsahují jednu nebo více ráčen a sestavu nástrčných klíčů, bitů a dalšího příslušenství, umístěného obvykle v kufru či plastové kazetě.

Malé, střední, velké

Ráčny se rozdělují podle rozměru čtyřhranu (uchycení nástavců či hlavic), jehož velikost je uváděna v palcích. Tato velikost také do jisté míry určuje rozsah velikostí, které na ní jdou použít.

Příklad bohatě vybavené kombinované gola sady s příslušenstvím, určené pro profesionální řemeslníky

Gola sada 1/4” je doporučena pro práci s menšími šrouby a na drobné práce. Obvykle obsahuje nástavce pouze do velikosti 14 milimetrů. Gola sada 3/8” tvoří jakýsi mezistupeň mezi sadami 1/4” a 1/2”. Pořiďte si ji, pokud potřebujete větší rozsah nástavců než v případě základní sady, ale nevyužijete poměrně široké možnosti sad 1/2”. Tato „kompromisní“ sestava obvykle obsahuje nástavce do velikosti 22 milimetrů, zatímco sady 1/2” většinou obsahují nástavce až do velikosti 32 milimetrů. Tyto sady doporučují prodejci nářadí jako univerzální a nejvhodnější pro dobře vybavenou dílnu. Následující sada 3/4”, případně sada s označením 1” už umožňují práci i s nástavci o velikosti 80 milimetrů a více. Sestavy této velikosti patří už spíše do profesionální kategorie ručního nářadí a díky svým rozměrům se uplatní například při opravách nákladních aut či zemědělských strojů.

Gola sady umožňují kutilům i řemeslníkům pracovat se širokým výběrem nástrčných a zástrčných hlavic, ručního nářadí a dalšího příslušenství. V případě, že sada obsahuje více ráčen, měla by vždy k příslušné velikosti ráčny nabízet i odpovídající velikost nástavců a bitů. Někdy to bývá řešeno přechodovou hlavicí, která dovoluje používat na jedné ráčně různé rozměry nástavců.

Koupit lze i jednotlivé ráčny a podle potřeby k nim postupně dokupovat nástavce a bity

Prodejci samozřejmě nabízejí i samotné ráčny, obvykle vybavené pogumovanými držadly. K nim je možné jednotlivé nástrčné klíče, zástrčné hlavice a bity dokupovat podle potřeby.

Pozor na rozměry

Velikosti hlavic, odpovídající jednotlivým velikostem čtyřhranů ráčen určují příslušné normy. Platí pravidlo, že příliš silná ráčna na malou velikost šroubu umožní vyvinout větší sílu, než kterou vydrží šroub, zatímco příliš malá ráčna se zase zničí při nasazení na velký šroub. Vyhnout se nebezpečí takového „přehmatu“ vám umožní právě nákup sady, v níž by měl výrobce garantovat normované rozměry čtyřhranů i nástavců. Podle prodejců se v Čechách vyrábějí 1/2” hlavice až do velikosti 36 milimetrů, což je rozměr náboje kol u Fabie.

Ráčna s nástavcem usnadní například i výměnu automobilových kol

V případě, že potřebujete extrémní velikost hlavice, můžete si zakoupit hlavici pro jiný čtyřhran a použít tzv. adaptér neboli redukci. Je to levnější než si kupovat celou novou gola sadu. Mějte však na paměti, že v tomto případě zatěžujete šroub nebo ráčnu mezní silou, a pracujte opatrně. Jestliže už nějaké ráčny a nástavce v dílně máte a chcete jen rozšířit vybavení tohoto typu, změřte velikost čtyřhranu. Vyhnete se tak nebezpečí, že nová sada hlavic nebude na starou ráčnu pasovat.

Na trhu jsou k dostání i kombinované sady, které nabízejí dvě i tři gola sady v jednom kufru. Menší hlavice bývají čtvrtpalcové nebo tříosminkové, větší hlavice pak půlpalcové. Více ráčen a příslušenství sice kombinovanou sadu prodraží, ale získáte tak kompletní sestavu nářadí, jejíž postupné pořizování po kusech by náklady zvýšilo.

Kromě základních ráčen je možné pořídit celou řadu příslušenství v podobě vratidel, pákových a kloubových ovladačů a dalších přípravků, které možnosti použití gola sad výrazně rozšíří.

Příklad dobře vybavené sady s výběrem nástavců a bitů

Cenové rozpětí gola sad je velmi široké, pohybuje se od několika stovek v případě neznačkových základních sestav až do několika tisíc korun, které zaplatíte za specializované sady či komfortní kombinované sestavy s množstvím příslušenství.
Nářadí renomované značky Bahco tak například zakoupíte za ceny v rozmezí od tisíce do zhruba sedmi tisíc korun. Neznačkové sady by pro nepravidelné používání bez vysokých nároků měly postačit, do řemeslnické dílny se však vyplatí koupit osvědčené značky se zárukou.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Možnosti ráčny