U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

SKLÁDKA

Kategorie: Právo | Autor: MGR. BARBORA PEKOVÁ

Černé skládky jsou trvalým problémem všech obcí. Vzniká jich stále více různých velikostí a nebezpečnosti. Lidé se zbavují starých věcí jednoduše tak, že je vyhodí někde u silnice v lese, do potoka nebo kamkoli, bez ohledu na to, jakou škodu tím způsobí. Velmi často se odkládá nepotřebný odpad z domácností, sklepů a garáží na veřejná prostranství, ke kontejnerům, pod stromy, do křoví apod.

   Černá skládka je nelegální uložení odpadů. V České republice se nakládání s odpady řídí zákonem č. 185/2001 Sb. a místními vyhláškami.

   Z nezabezpečené černé skládky mohou unikat škodlivé či jedovaté látky do ovzduší, půdy i vody. Tím může být vážně poškozován lokální ekosystém a ohroženy např. zdroje pitné vody pro místní obyvatelstvo. Na těchto skládkách se obvykle vyskytují hlodavci, kteří pak přenášejí různá infekční onemocnění. Podle druhu „uskladněného“ materiálu vzniká i nebezpečí vznícení a požáru okolních hořlavých objektů (budov, lesa apod.).

Nakládání s odpadem

Odpadem je podle zákona každá movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl či povinnost se jí zbavit a přísluší do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze k zákonu.

   Dle zákona o odpadech má každý při své činnosti nebo v rozsahu své působnosti povinnost předcházet vzniku odpadů, omezovat jejich množství a nebezpečné vlastnosti. Odpady, jejichž vzniku nelze zabránit, musí být využity, případně odstraněny způsobem, který neohrožuje lidské zdraví a životní prostředí. Každý je povinen nakládat s odpady a zbavovat se jich pouze způsobem stanoveným zákonem a ostatními právními předpisy vydanými na ochranu životního prostředí.

Kdo je odpovědný

Podle platné legislativy je za odpady vyprodukované fyzickými osobami odpovědná obec, a to ve chvíli, kdy fyzická osoba odloží svůj odpad na místo určené obcí (§ 4 písm. p zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, v platném znění). Obec je v tomČERNÁ to okamžiku původcem odpadů a zároveň jejich vlastníkem. Odpad z černých skládek však není odpadem komunálním, ale odpadem, za který zodpovídá vlastník, resp. uživatel pozemku, na kterém se černá skládka nachází (např. § 29 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze).

Jaké hrozí postihy

Vlastníkům a uživatelům pozemků, na kterých se černé skládky nacházejí, hrozí například v Praze pokuty až do výše 100 000 Kč od úřadů městských částí (§ 29 zákona č. 131/2000 Sb., o hl. m. Praze), pokud na svých pozemcích neudržují čistotu a pořádek.

   Za založení černé skládky, resp. za neoprávněné založení skládky nebo odložení odpadků či odpadu mimo vyhrazená místa může fyzická osoba dostat pokutu až 50 000 Kč (§ 47 odst. 1 pís. h zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích).

V zákoně o odpadech jsou definovány i další přestupky, kterých se může fyzická osoba, která není podnikatelem dopustit. Obec může uložit pokutu až do výše 20 000 Kč za:

   a) zbavení se autovraku nebo vozidla vyřazeného z registru vozidel, jeho nevhodným umístěním a způsobem, který je v rozporu se zákonem,

   b) odložení elektrozařízení mimo místa k tomu určená nebo mimo místa jejich zpětného odběru (kromě ledničky, televizoru a pračky se to týká i počítačů, vysavačů, drobných elektrospotřebičů – mixérů, žehliček, spotřební elektroniky, videokamer, digitálních fotoaparátů, mobilů, apod.).

   Inspekce (orgán veřejné správy v oblasti odpadového hospodářství) může uložit pokutu až do výše 1 000 000 Kč fyzické osobě, která není podnikatelem a dopustí se přestupku tím, že: 1) převezme odpad do svého vlastnictví, 2) provádí nedovolenou přepravu odpadů podle čl. 26 nařízení Rady (EHS) č. 259/93 o dozoru nad přepravou odpadů v rámci Evropského společenství nebo uskuteční přeshraniční přepravu odpadů v rozporu s povolením,

   c) soustřeďuje odpad nebo s ním jinak nakládá na místech nebo v objektech, které nejsou podle zákona zařízeními určenými k nakládání s odpady nebo tato místa či objekty za účelem soustřeďování nebo jiného nakládání s odpady pronajímá jiné osobě.

Kam s odpadem?

Většina černých skládek je založena nevědomými občany, kteří jsou „zvyklí“ se tímto způsobem zbavovat odpadu, který se nevejde do jejich popelnice. Připadá jim odložení například vysloužilých matrací do nedalekého lesíku či za sousedův dům jako nejsnadnější a nejlevnější řešení. Opak je však obvykle pravdou. Nejenže riskují pokutu, ale ve většině případů odváží odpad autem. Navíc je zřejmé, že pokud jsou černé skládky obcemi likvidovány, je nutné vynaložit nemalé finanční částky, které by mohly být použity jiným způsobem. Přitom je přinejmenším stejně jednoduché odpad odvézt do některého ze sběrných dvorů nebo do pravidelně přistavovaných velkoobjemových kontejnerů. Sběrné dvory přijímají veškerý odpad od občanů zcela zdarma (mám za to, že pouze za pneumatiky se platí asi 25 Kč/kus) a otevřeno mívají i v sobotu. Použité elektrozařízení je možné také odevzdat u prodejce při koupi nového. Odpad ze zeleně je navíc možné také odkládat do kompostáren. *

Text zákona o odpadech – www.business.center.cz Sběrné dvory v celé ČR – www.firmy.cz/Remesla-a-sluzby/Likvidace-odpadu

***

KDYŽ SE ŘEKNE sběrný dvůr

Ve sběrných dvorech lze odevzdávat zdarma odpad, který nelze uložit do sběrné nádoby. Jedná se o odpad objemný: např. nábytek, koberce; elektrošrot: pračky, televize, počítače, fény, mixéry apod.; nebezpečný odpad: chladničky, barvy, oleje, akumulátory a další. Odevzdávat je možné i bioodpad z údržby zeleně, suť (do určitého objemu zdarma, za větší množství se platí) a pneumatiky za poplatek. Do sběrného dvora lze odevzdat i využitelný odpad: papír, sklo, plasty a kovy.

O autorovi| TEXT: MGR. BARBORA PEKOVÁ

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: KRESBA: JIŘÍ NOVÁK

SKLÁDKA