Šetrné praní (nejen) na chalupě

Není nad voňavé prádlo usušené venku na slunci a čerstvém vzduchu. Často si ho bereme z domova s sebou na chalupu, protože přes týden nemáme čas a tady si můžeme žehlicí prkno rozložit na terase nebo v zahradě a tuto neoblíbenou práci zvládnout venku.

 

 

Obvykle tady taky máme měkčí vodu a lépe se nám pere. Při této činnosti ale nechceme trávit velkou část dne. Nové programy a funkce umožňují dobře vyprat během necelé hodiny. Šetří náš čas, ale hlavně také energii. Vždyť téměř 90 % energie spotřebované při praní donedávna padlo na ohřev vody.

 

Nové možnosti a velké úspory
Díky novým technologiím tak můžeme prádlo hloubkově čistit nebo prát za studena. Umožňují to jak prací prostředky, tak revoluční technologie ve výrobě praček. Nové pračky perou například v bublinách. (Samsung Ecco buble má generátor bublin. Vytvoří pěnu, která proniká do tkanin hloubějí a rychleji) či s pomocí páry (Steam Wash – LG, Steam Care – Miele) nebo přímé intenzívního sprchování (Miele W1, UltraCare Eco Electrolux, AEG, Whirlpool AWO).Tato funkce zvyšuje účinnost pracího prostředku, zkracuje dobu praní, šetří vodu a energii nutnou k ohřevu.
Například novou funkcí TurboWash, která je o 40 procent energeticky účinnější než spotřebiče v kategorii A+++ a společně s funkcí Jet Spray radikálně snižuje dobu praní, jsou vybaveny všechny nejnovější modely praček LG. O co jde? Inteligentní technologie 6 Motion Direct Drive kombinuje šest různých pracích pohybů a nastavuje prací cyklus podle potřeb různých materiálů. Prádlo je tak méně pomačkané, což se odráží na jeho životnosti. TurboWash k ní integruje také funkci Jet Spray, která výrazně snižuje celkovou dobu praní až na 59 minut (u nejběžnějších pracích programů). V rámci pracího procesu je zahrnuto i dvouminutové sprchování tkaniny čistou vodou. Prádlo je daleko méně odíráno, jelikož jedno máchání nahrazuje sprchováním, které efektivně vyplaví nečistoty a drobné zbytky pracího prášku.
Nové modely praček obecně jsou vybaveny programy praní na 30, 20 a dokonce 15 °C ( vedle luxusních značek je mají například i pračky Gorenje, Whirlpool AWO, Indesit, třeba lůžkoviny vypere s novým programem na 30 °C Hotpoint Aqualtis). Na některých pračkách najdeme hvězdičku, která označuje program pro praní ve studené vodě. Výrobci deklarují, že pračky perou při dvaceti stupních se stejným účinkem jako běžné typy při čtyřicítce a ušetří až 15 % vody a 60 % energie. Pokud ale nemáme pračku s tímto programem, můžeme si teplotu nastavit ručně a použít speciální prací prostředky.

 

Úsporné prací prostředky
Jde o prací prášky a gely, které zvládnou i odolnější znečištění při velmi nízkých teplotách nebo dokonce ve studené vodě (například Sodasan, Persil Expert 20 °C), nebo pronikají do hloubky vláken (tříkomorové kapsle Ariel Power) ať už se jedná o zažranou špínu od bláta nebo o mastné skvrny od jídla.  Nemusíme tak zvyšovat teplotu a riskovat poškození oblíbeného prádla, abychom se obtížných skvrn zbavili. Praní při nízkých teplotách nám ušetří nejen čas a peníze, ale pomůže nám zachovat kvalitu oblečení a navíc tím šetříme životní prostředí.

 

TEXT: HELENA ŠTĚTINOVÁ
FOTO: ARCHIV

 

 

Šetrné praní (nejen) na chalupě