U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

SEKEJTE TRÁVU V SEDĚ!

Kategorie: Zahrada | Autor: Ing. Jan Tóma

Máte větší plochu trávníku a již vás unavuje věčné chození za sekačkou? Pouvažujte o možnosti využití zahradních riderů. Dopřejí vám spojit sečení trávy s požitkem z jízdy v sedě za řidítky. Cena nejmenších již klesla pod 45 000 Kč.

Na rozdíl od zahradních traktorů, pro které sečení a sběr trávy je jen jednou z nejméně deseti dalších užitečných prací, jsou ridery (čti rajdry) pouze menší řiditelné samojízdné motorové sekačky trávy, na kterých uživatel při jízdě sedí. Pro správnou volbu je důležitá velikost plochy trávníku a její členitost.

   Základním faktorem je velikost plochy. Ridery se pro sečení trávníků doporučují při rozlehlosti nad 1000 m2. Obecně platí, že čím větší plocha udržovaného trávníku, tím větší záběr by mělo mít žací ústrojí vašeho rideru.

Čtyřikrát rychleji

U levnějších typů, vhodných pro zahrádkáře a chalupáře, je žací ústrojí (tzv. sekací hlava) s jedním až třemi nožovými rotory zavěšeno mezi zadními hnacími koly a předními řídicími koly. Podle počtu nožů se mění šířka záběru od 55 cm do 120 cm a roste také jejich hodinový výkon. S třínožovým riderem v sedě za volantem posečeme za hodinu plochu velikosti fotbalového hřiště. I s nejvýkonnější benzínovou sekačkou s pojezdem by nám to trvalo čtyřikrát déle, protože bychom nachodili pěšky téměř 22 kilometrů. Konstruktérům se podařilo vyřešit rejd předních kol tak, že díky extrémně malému radiusu otáčení dokážou objíždět stromy i jakékoliv tvary záhonů či jiných objektů. Nejmenší jednonožové „miniridery“ projedou obvykle i běžnými zahradními vrátky se šířkou 70 cm.

   Dražší jsou tzv. frontridery, které mají obvykle větší zadní poháněná kola a vpředu menší řídicí kola. Otáčení je řešeno kloubovou konstrukcí šasí. Frontrider tak může posekat trávu až do konců slepých uliček i najíždět do porostů. Protože žací ústrojí je zavěšeno před předními koly, seká čistě a bez stopy po kolech. Poslední novinkou jsou miniridery, připomínající konstrukcí čtyřkolový skútr nebo motokáru.

Miniridery do 80 tisíc korun

Nejmenší jednonožové ridery jsou poháněny jednoválcovými čtyřdobými motory o výkonu 2,9 – 5,5 kW (převažují čtyřtakty Tecumseh, Briggs&Stratton, Honda). Od ručního spouštění startovacím lankem se přechází ke spouštění elektrickým startérem. Šířka záběru se pohybuje od 55 do 80 cm, výšku sečení lze nastavit obvykle centrální pákou na 30 až 75 mm, hmotnost se pohybuje od 90 až 130 kg. Převodová skříň s jednoduchým řazením postranní pákou má tři až pět rychlostních stupňů vpřed a jeden vzad. Pro plynulou regulaci rychlosti jízdy slouží dražší modely s variátorem nebo hydrostatickou převodovkou. Nejvyšší rychlost je 6 – 10 km za hodinu, za kterou lze posekat až 4000 m2.

   Tráva je podle typu žacího mechanizmu vyhazována do strany a deflektor její proud usměrňuje do řádků, nejčastěji je vyfukována centrálním vyhazovacím kanálem do koše s objemem 140 – 200 litrů. Koš se vyprazdňuje ručně, ale některé modely to umožňují zatažením páky po straně sedadla, takže uživatel nemusí se stroje sestupovat.

   Žací mechanizmus je poháněn řemínkem, při přejíždění na jiné místo se nůž vypnutím spojky zastaví a výkon motoru se přenáší plně jen na pojezd.

   Návody nedoporučují při sečení pracovat ve svahu přes 15°. Svažité pozemky proto přejíždíme po vrstevnici.

Parkové ridery a frontridery

Konstrukcí se blíží univerzálním zahradním traktorům. Většinou jsou poháněny dvouválcovými benzínovými motory s výkony 9 – 14 kW, mají co nejnižší hlučnost, nejmenší vibrace a minimální úroveň emisí. Pojezd, nebo i náhon žacího mechanizmu s párem protiběžných, nebo i s trojicí rotačních nožů, je zprostředkován převážně hydrostatickými motory. Jejich cena se pohybuje od 100 do 150 tisíc Kč. Šířka záběru dosahuje až 127 cm, rychlost jízdy lze plynule regulovat pedálem (plyn-brzda) od 0 do 12 km za hodinu.

Adaptéry rozšiřují použití

Většina výrobců riderů (Brill, Honda, Husqvarna, Jonsered, MTD, Partner, Solo, Wolf-Garten a další), se snaží získat zákazníky i tím, že nabízejí jednoduché adaptéry, které umožní i zametání cest rotačním kartáčem, odhrnování sněhu radlicí nebo přivěsit posypový či transportní vozík.

   Od chvíle, kdy se ridery staly cenově dostupnější, roste o ně zájem, protože je mohou používat i ženy.

Umožňují i mulčování

Některé typy riderů umožňují mulčování. Speciální dvojitý nůž odstřižky trávy několikanásobně přesekne a jako drobné částečky jsou naháněny mezi stvoly trávníku. Vzhledem k vysokému podílu vody (až 80 %) se rychle mění v mulč, chránící v létě trávník před spálením. V přiměřeném množství se promění v hnojivo. Pokud by se ale mulčování přehánělo, může se trávník „udusit“. Mulčování se smí dělat jen za sucha a travní stonky se nemají zkracovat o víc jak 1/3 výšky. Ideální je střídání mulčování se sečením a sběrem do koše.

Inovace zvyšující komfort práce:

* Posilovač řízení (zjednodušený systém převzatý z automobilů) Volant nastavitelný do několika poloh

* Anatomicky tvarované polohovací sedadlo

* Elektromagnetické zapínání a vypínání chodu žacího mechanizmu. Umožňuje bezpečné přejíždění mezi obhospodařovanými plochami s co nejvýše zdviženým žacím ústrojím

* Tempomat udržující zvolenou rychlost jízdy bez nutnosti držení nohy na plynovém pedálu

* Vyprazdňování koše z místa řidiče pohybem páky nebo hydraulického servomechanizmu Přípojka na vodovod, umožňující po skončení práce automaticky ostříkat vnitřek žacího ústrojí a zbavit jej nečistot a trávy

* Elektronický systém spínačů kontrolující důležité funkce

* Mechanickou hřídel nebo hydraulický přípojný systém k pohonu jiných návěsných zařízení – například pro rotační či diskový kartáč

* Jednoduché světlomety umožňující práci i za tmy

TABULKA VYBRANÝCH RIDERŮ

typ motor výkon

AL-KO 620 Tecumseh 4,1 kW

AL-KO 700 Tecumseh 4,5 kW

Brill-Junior B&S OHV 4,8 kW

SOLO 555H B&S OHV 9,2 kW

CastelGandolfo XF 130 B&S OHV 9 kW

Stiga Villa Comfort I/C OHV 9,2 kW

Wolf-Garten SV 4 „Scooter“ B&S OHV 4,4 kW

záběr objem hmotnost cena v Kč

sečení koše

55 cm 110 l 135 kg 34 199

55 cm 110 l 138 kg 49 900

62 cm 140 l 125 kg 42 990

72 cm 170 l 185 kg 90 900

71 cm 170 l 187 kg 64 900

92/102 cm 250 l 228 kg 79 900

55 cm 95 l 98 kg 46 350

Popisy k obrázkům

Minirider AL-KO 600

Rider SOLO 555H

Na rideru Wolf-Garten SV 4 Scooter se sedí jako na silničním skútru

Pětirychlostní rider CastelGandolfo XF 130

Frontrider Stiga Villa Comfort

Autor fotografií: FOTO AL-KO, SOLO, WOLF GARTEN, STIGA, MOUNTFIELD, BRILL

SEKEJTE TRÁVU V SEDĚ!