U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

SEKAČKY NA MÍRU TRÁVNÍKU

Kategorie: Zahrada | Autor: JAN TŮMA

Univerzální sekačku v obchodech nenajdeme. Při výběru záleží na tom, jaký druh trávníku budete obhospodařovat, na velikosti plochy a sklonu trávníku a druhu pohonu.

Záleží i na tom, jak hodláme s posečenou trávou zacházet. Pokud ji nechcete zkompostovat, rozhodněme se pro sekačku, která umí i mulčovat. Rozdrcená tráva tak poslouží jako přírodní hnojivo. Na malé předzahrádce vystačí vřetenová sekačka s ručním nebo akumulátorovým pohonem. V hustější zástavbě volíme raději tišeji pracující akumulátorové nebo elektrické rotační sekačky. Teprve zahrada nad 1000 m2 volá po benzínové sekačce. Při sekání velkých trávníků a luk se můžete dokonce i pohodlně projíždět vsedě za volantem sekačkových traktůrků, tzv. riderů.

Na větší louky s náletem bude nutné pořídit si buď bubnovou sekačku, nebo mulčovač, s nímž lze pracovat i v náročném terénu.

Sázíme na multifunkční sekačky

Ze sortimentu sekaček téměř vymizely „vznášedlovky“, protože neumí mulčovat, selhávají na nerovném trávníku a ke vznášení spotřebují spoustu motorového výkonu. Odalší typ: sekačky s „řidítky“ opadl zájem pro krkolomnou manipulaci při jízdě. Nově přibyly robotické sekačky, které díky elektronické inteligenci po celé dny pročesávají trávník i bez vaší přítomnosti. Jsou však až pětkrát dražší nežli benzínové sekačky.

Vřetenová sekačka

K udržování okrasného trávníku na předzahrádce nebo zahradě do 200 m2 jsou nejvhodnější malé elektrické či akumulátorové vřetenové sekačky s párem kol se šířkou záběru 32 až 36 cm. Jsou k trávě nejšetrnější, protože travní stvoly stříhají mezi pevným a rotujícím nožem a nepřetrhávají je tak jako otupené nože rotačních sekaček. Jsou také tiché a spokojí se s třikrát menším příkonem. Výšku střihu lze nastavit od 1,5 do 4 cm. Výrazné vylepšení představují sekačky s bezdotykovou technologií střihu a s pětinožovými rotory, nebo s pokročilým systémem MACH 15, u kterého lze každý z 15 samostatných nožů bez pomoci nářadí při poškození vyjmout a nahradit novým nebo nechat přebrousit.

   Mezi nejvýkonnější sekačky díky lithiovému akumulátoru patří Razo Cut LION 38 se šíří záběru 38 cm, vhodný pro trávníky až do 400 m2. Gardena k „lithiové“ sekačce 380-Li nabízí i poměrně velký sběrný koš (49 litrů) a její elektrická varianta s kabelem umožňuje podle potřeby i jen ruční pohon. Bosch je nabízí i ve čtyřkolovém provedení s košem 23 – 34 litrů vpředu před nožovým rotorem, nebo za ním.

Hybridní sekačky

Slabinou dosavadních akumulátorových sekaček byla malá „výdrž“ nikl-kadmiových akumulátorů. Nástup nové generace lithiumiontových (Li-Ion) akumulátorů vše změnil. Ty s napětím 36 V dávají např. novým sekačkám Bosch-Rotak 43 LI s 50ti litrovým sběrným košem výkon srovnatelný s elektrickými sekačkami. Elegantní a jen 15 kg těžká sekačka s omyvatelným plastovým pláštěm si poradí i s přerostlou trávou, jejíž stvoly si k rotujícímu noži přihrnuje postranními plastovými hřebeny. S nábojem, který z nabíječky načerpá během jediné hodiny, postříhá až 600 m2. O něco těžší (19 kg) Bril EvolutionLion LI-36 lze doporučit zejména astmatikům, protože inovovaným systémem dvoukanálového proudění s filtrační mřížkou v koši zabraňuje úletu pylu a prachu.

   Výkonem umožňujícím obhospodařit i velké trávníky do 1000 m2 je překonávají tzv. hybridní akumulátorové sekačky „Hybrid Power“ od Wolf-Garten se šíří záběru 37, 40 a 46 cm. Speciální elektromotor umožňuje v případě, že tráva přerostla nad výkon akumulátorů, připojit sekačku na nejbližší zásuvku 230 V. Nejvýkonnější model „46 Hybrid Power“ ulehčuje práci elektrickým pojezdem s volitelnou rychlostí 2,5 nebo 5 km/h. Elektrické sekačky „3 v 1“ Spojit tři důležité funkce: sečení trávy (Cut), vysávání listí z trávníku (Collect) a možnost mulčování (Mulch), umožňuje dnes řada elektrických sekaček. Nejjednodušeji – pouhým pootočením růžice na plastovém krytu elektromotoru – to umožňují modely Compact Plus od Wolf-Garten, označených zkratkami CCM.

Benzínové sekačky s novými funkcemi

Benzínové rotační sekačky jsou nezbytné pro rozlehlejší trávníky do 1000 m2. Šířka záběru se pohybuje od 43 do 53 cm, objem koše je nejméně 50 litrů. Při výběru dáváme přednost modelům s většími a širšími koly na kuličkových ložiskách, s centrálním nastavením výšky sečení a s nastavitelnými polohami madla. S velikostí obhospodařovaného trávníku roste potřeba motorového pojezdu. V pohonu převažují ekologicky čisté, méně hlučné a snadněji startovatelné čtyřtakty. Od profesionálních sekaček přebírají robustnější hliníkovou skříň a startují elektricky. Některé (zejména modely Brill) „umí“ kromě mulčování i provzdušňovat trávník přídavným rotorem. Výkonnější typy s pojezdem přizpůsobují rychlost jízdy rychlosti chůze uživatele, a to buď hydrostatickou převodovkou, nebo systémem ADS.

Dobrým znakem pro výběr jsou větší zadní poháněná kola a přední natáčivá kola, zlepšující manévrování mezi stromy a záhony. Dominantní výrobci: HONDA, TORO, Husqvarna, AL-KO aj. se předhánějí novými funkcemi, prodlužováním záruční doby i komfortem a ergonomií obsluhy.

Sekačky s motory o výkonu kolem 4 kW a s motorovým pojezdem jsou vhodné pro trávníky až do

   2000 m2. Při přejíždění umožňují zastavit rotaci nože při běžícím motoru. Poloprofesionální sekačky Honda HRX537 nabízejí plynulé přizpůsobování rychlosti jízdy buď hydrostaticky, nebo levněji kuželovým variátorem. Jsou vybaveny bezpečnostním rotostopem a poměr mezi mulčováním a výhozem posečené trávy do koše lze podle potřeby operativně měnit pohybem jediné páčky. Sekačky této třídy (14 – 17000 Kč) uplatňují Hi-Tech materiály (skelet bývá z polystrongu, hliníkových slitin nebo xeloy) a jsou prakticky nezničitelné, což se projevuje až sedmiletou zárukou.

Sekačky na luční trávu

Přerůstající porosty na horských stráních lze při nepravidelném sečení zvládnout jen s pomocí poměrně drahých a na údržbu náročných lištových sekaček. Lze si vybrat lehkou benzínovou dvoukolovou bubnovou sekačku, nebo dražší samojízdné mulčovače, které jsou křížencem sekačky a malotraktoru. Většinou se dají pořídit i jako samostatný nástavec na nejrozšířenější dvoukolové stavebnicové traktůrky VARI/HONDA nebo multifunkční kultivátory od Mountfielda.

   Honda je nabízí s osvědčenými čtyřtakty s výkonem 4,1 kW a šířkou záběru 56 cm, Mountfield převážně s motory Briggs and Stratton se šířkou záběru 58 nebo 64 cm. Hodí se pro sečení porostu do výšky 120 až 150 cm, hmotnost se pohybuje kolem 40 až 50 kg. Šípovité pryžové „obutí“ kol pomáhá s pojezdem v těžších terénech.

   Nejnověji se v místech, kde není zájem o seno či krmnou trávu na větších pozemcích prosazují tzv. mulčovače. Jsou to dvou nebo čtyřkolové samojízdné rotační sekačky, které trávu drtí a vtlačují mezi stvoly. Na trhu jsou nejrozšířenější mulčovače Hurricane se šířkou záběru 53 nebo 68 cm, umožňující nastavit výšku sečení v 6 polohách. Mají až 5 rychlostí jízdy a dají se k nim připojit různá užitečná příslušenství včetně sněhové radlice. Pro louky s náletem, roštím a křovinami nabízí Solo tři modely unikátních čtyřkolových cepových sekaček s motorovým pojezdem. Trávu prorostlou křovinami drtí výkyvné řepovitě zakřivené nože na válcovém rotoru v šířce záběru 50 až 75 cm. *

Kontakty: www.mountfield.cz, www.brill.cz, www.vari.cz, www.zahrada.al-ko.cz, www.wolf-garten.cz, www.gardena.cz

***

CENA A KVALITA Při výběru a koupi sekačky rozhoduje i stav peněženky. Ceny sekaček se však odvíjejí od kvality. Dražší značkový výrobek s hliníkovým skeletem, robustnějšími koly na valivých ložiskách a s „čistým“, elektricky startovatelným čtyřtaktem, bude spolehlivě sloužit ještě po deseti letech. T P!

ZA SEKAČKOU NENÍ NUTNÉ BĚHAT

Roste zájem o tzv. ridery (čteme rajdry) – volantem řízené traktůrky, které mají mezi menšími předními koly a většími poháněcími zadními koly zavěšenu rotační sekačku se záběrem 60 – 70 cm, kterou lze pohybem páky zvedat a spouštět na požadovanou výšky střihu v rozsahu od 3,5 do 8 cm . Trávu dokonale poseká, vysaje a nažene do zvedacího a samočinně se vyprazdňujícího koše na „zádi“ za sedákem. Komfortnější typy mají elektrický startér, tři až pět rychlostních stupňů vpřed a jeden vzad. Plyn i brzda se ovládají jediným pedálem, nejvyšší rychlost je 6 – 8 km.h-1. Tak lze za hodinu lze posekat až 2500 m2 trávníku. Ridery mají tak malý poloměr otáčení, že dokáží při sečení objíždět stromy doslova kolem dokola.

Popisy k obrázkům

1 Kvalitní elektrické sekačky (MTF EL 4800) jsou osazeny kuličkovými ložisky (Mountfield)

2 Elektrická sekačka PowerMax se šířkou záběru 42 cm je ideální pro trávníky do 800 m2 (Gardena)

3 Hitem roku jsou hybridní sekačky WolfGarten s Li-Ion akumulátory a možností vytažení a zapojení přípojného kabelu

4 Díky na stranu vysunuté sekačce má řidič ’skůtru’ SV-4 záběr sekačky pod kontrolou

5 Ruční vřetenová sekačka 380 Cs s výškou střihu 12 až 42 mm pro anglické trávníky s plochou do 250 m2 (Gardena)

6 Celoplastová akumulátorová sekačka LION 36 (Brill)

7 Benzínové multifunkční sekačky TORO 55 ADS (Mountfield)

8 Spouštění motoru stále častěji usnadňuje otočení klíčku startéru

9 Cepový mulčovač typu 526-60 (SOLO)

10 Bubnová sekačka ADELA poseče za hodinu až 1400 m2 divokého porostu (VARI/ HONDA)

11 Benzínová sekačka 546 RS s šířkou záběru 46 cm (SOLO)

12 Třírychlostní rider XE 70 má šíři záběru 62 cm (Mountfield)

13 Multifunkční sekačka Power Line 5200 (AL-KO)

Autor fotografií: FOTO: ARCHIV FIREM

SEKAČKY NA MÍRU TRÁVNÍKU