U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Nedělní ráno na terase

Kategorie: Zahrada | Autor: Martina Lžičařová

Každou neděli se u Jánských na chalupě odehrává pravidelný rituál. Eva a Jan si uvaří kávu, sednou si ke stolu na terase a mažou karty. U noh se jim motá kokršpaněl Beník a kromě záplavy kytek tu ještě voní po vanilce a jahodách Evin báječný koláč.

Tahle malá nedělní siesta je jednou z mnoha radostí, které si během víkendů manželé Jánští užívají. A věřte, že nejde jen o pití kávy! S podobnou chutí přistupují od poloviny devadesátých let, kdy si nedaleko Turnova pořídili chalupu, jak k zútulňování bydlení, tak k zahradničení.

Propojeni s přírodou

Samotný dům je zděnou stavbou, která tu stojí v místě původního pavlačového domu, částečně zděného, částečně roubeného. „Jeho zbytky byly tak křehké, že nám architekt doporučil dřevěnou část strhnout. Pokoušet se něco zachránit nemělo cenu…,“ vzpomíná Jan. Dnes stojí pod vzrostlými lípami a duby moderně vyhlížející domek s dispozicí do „L“ s polovalbovou střechou, který splňuje přání svých majitelů – aby se v něm cítili dobře a aby v něm měly všechny tři děti svůj vlastní pokojíček.

   Ke kladným pocitům určitě přispívá i propojení přízemí a zahrady prosklenými dveřmi, kterými se vchází na terasu. Ta je z poloviny dlážděná, pod pergolou pak roste hebký trávník. Je jen na náladě zdejších obyvatel, kam si postaví židličky a stůl. Další sezení vidíme u zahradního krbu. „Máme tu plno křesílek a laviček, ale čas posedět ne!“ směje se Eva.

Milují jahody

Při procházce pečlivě udržovanou zahradou je znát, že Jánští odpočívají aktivně. Jejich chalupářská sezona začíná přibližně měsíc před Velikonocemi. „Před nimi musíme stihnout vyčistit okna a prořezat stromy,“ vysvětlují. „Potom už nastane sázení, setí, sekání trávy, práce kolem skalky a malého jezírka… Znáte to! Tenhle zahradní kolotoč končí až na podzim sklizní ovoce a úklidem spadaného listí.“

   Jak mají mezi sebou povinnosti rozděleny? Květinám se věnuje Eva. Nastudovala spoustu knih a snaží se vyhovět jejich nárokům na pěstování. Pestrobarevné petúnie a muškáty, které splývají z okenních truhlíků a závěsných květináčů, svědčí o starostlivé péči chalupářky. Podobně ji svou vitálností chválí pnoucí růže a další květiny na záhonech kolem domu.

   „Zahradničení je těžká práce a tak ‘pozemkuju’ já,“ hlásí se Jan k trávníku, stromům a užitkové části zahrady. Jeho nejoblíbenějším nářadím jsou ohnuté vidle po předcích. „Těmi snadno projedu mezi jahodami, které mám moc rád. Naposledy jsem kupoval sazenice ve výzkumném ústavu v Turnově. Věřím, že se dočkám sladké odměny!“

   Na zahradě pomáhají i potomci. Například Zdenda se rád chopí sekačky a za chvíli je trávník jako ze žurnálu! Kdo by si jen pomyslel, že před lety, když naši hostitelé s chalupařením začínali, tady byla zarostlá džungle, prošpikovaná myšími chodbičkami…

Čas na výlet

Jánští zastávají názor, že sice zeleninu a ovoce nutně pěstovat nemusí, ale když už mají zahradu, proč jí nedat příležitost? A tak u plotu rostou mladé ovocné stromky, o kousek dál je pár řádků brambor, cibule, kedlubna, celer, rebarbora. Na dostatečně velkém pozemku si dokonce chalupáři mohli dovolit nechat i kus čistě okrasného trávníku, kde hrají badminton. (Vítězem se obvykle stává Beník, který se zmocní košíčku a s chutí ho rozkouše.)

   Jediné, co zatím není ideálně vyřešeno, je zalévání. Neustálé běhání s konvemi Evu a Jana přece jen zmáhá. Uvažují, že si brzy pořídí některý ze zavlažovacích systémů. V čase, který jim zbyde, sednou třeba na kola a pojedou do lesa. Vždyť tam to voní zase úplně jinak.

Popisy k obrázkům

1 Na okna navazují prosklené dveře, jimiž se vstupuje na terasu

2 Žádný kout nezůstal osiřelý. Všude vládnou květiny!

3 Krmítko na jabloni zve opeřence k návštěvě

4 Dům se na jihovýchodní straně doslova topí v rozkvetlé zeleni

5 Na trávníku před krbem si Eva s Janem občas zahrají badminton

6 Kaskády květů se valí z každého okna

7 Trs žlutých irisů prozrazuje přítomnost malého jezírka

Autor fotografií: FOTO HELENA POLÁKOVÁ A MARTINA LŽIČAŘOVÁ

Nedělní ráno na terase