U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

TERASA ZAHRADY OKRASA

Kategorie: Speciál – terasy a chodníčky | Autor: PETR PETŘÍČEK

RÁNO VSTANETE, KOUKNETE Z OKNA, A PROTOŽE JE VENKU KRÁSNĚ, SPLNÍTE SI SVŮJ DÁVNÝ SEN. NASNÍDÁTE SE VENKU NA ZAHRADĚ. MÁTE TOTIŽ NOVOTOU ZÁŘÍCÍ TERASU, NA NÍ STOLEK, ŽIDLE – A TAK UŽ ZBÝVÁ JENOM SERVÍROVAT VOŇAVOU KÁVU A DALŠÍ DOBROTY.

To je jeden, ale zdaleka ne jediný z důvodů, pro které stojí za to, o stavbě terasy uvažovat. Vždyť na ní můžete trávit většinu volného času, ať již sami třeba s knížkou, nebo s přáteli. Pod širým nebem, zastíněni jen klenbou větví stromů, budete všichni více uvolněni než mezi čtyřmi stěnami. Zahradu, chalupu nebo chatu může terasa značně obohatit i esteticky. Velmi dekorativní jsou stavěné z tvarovaných dlaždic. Jiní zase dají přednost kráse teple působícího dřeva nebo klasické mozaice z cihel.

Zvolte správný tvar

Hodně změní vzhled zahrady také tvar terasy. Někdy je vhodnější čtvercový či obdélníkový a jindy docílíme ideálního souladu využitím kruhového tvaru. I pro něj je výběr materiálu dost široký: můžeme použít skládačku dílců nebo vyznačit kruh a vyplnit jej štěrkem, kůrou či betonem. Náročnější je stavba kruhové terasy z cihel, protože to vyžaduje velké množství řezání. Každý, kdo se rozhodne terasu stavět, má také svoji představu, jak ji bude využívat. A to pak ovlivňuje i volbu vhodného materiálu. Vždy je však třeba dodržet několik důležitých pravidel.

Důležité zásady

Největší pozornost věnujte poloze terasy. Všechno ostatní – tvar, barva, materiál je méně podstatné než slunce, stín a vítr. Bude na terase dostatek světla? Chcete spíš při odpočinku najít před sluncem úlevu ve stínu? Budete mít právě na tomto místě dostatek soukromí a pohodlí? Když se rozhodnete připravit na terase pro přátele pohoštění, „nenamlsá“ se nakonec nejvíc vítr, který bude všechno brát se stolu?

   Procházet se přes terasu louží vody po dešti by vás asi také nenadchlo. Důležitou zásadou je tedy dbát na velmi mírný sklon povrchu terasy, aby voda mohla odtékat. Dobře rozvažte také poměr mezi za-mýšleným celkovým rozměrem terasy a velikostí dlažebních jednotek. Rozhodně je snadnější změnit rozměry terasy než například řezat železniční pražce nebo zmenšovat betonové dlaždice. Než terasu začnete stavět, přemýšlejte o tom, jak ovlivní způsob využívání zahrady. Nebude svým tvarem nebo rozměrem ztěžovat třeba přístup k vrátkům, k záhonům nebo k jinému místu, kam potřebujete často chodit? Nestane se nový objekt překážkou, která ztíží sekání trávy? Neztratí stávající chodníčky na zahradě svůj smysl a vy budete vytvářet zase úplně nové přístupové cesty?

Volba materiálu

Běžné druhy materiálu pro stavbu terasy jsou zejména: přírodní kámen, umělý kámen (drcený kámen a beton), cihly, dřevo a betonové dlaždice.

* Přírodní kámen – Rozhodování mezi přírodním a umělým kamenem nejvíce ovlivní dvě věci – cena a vzhled. Umělý kámen je levnější, ale kráse přírodního se nevyrovná. Další výhodou přírodního kamene je to, že se nemusí ošetřovat nebo natírat. Jeho barva je stálá, nebledne a naopak s přibývajícími roky je ještě krásnější. Břidlice je šedá až hnědá, hladká a lesklá. Pískovec je zlatožlutý až nazelenalý s pískovitou strukturou. Atraktivní je dlažba ze žuly v barvě šedé až nazelenalé, místy s třpytivými částicemi.

* Umělý kámen – V současnosti jsou moderní výrobky z betonu a drceného kamene na vysoké úrovni a často jen obtížně rozeznatelné od kamene pravého. Výhodou umělého kamene je jeho mnohonásobně nižší cena oproti kameni přírodnímu. Je dobrým stavebním materiálem pro jednotné rozměry a tloušťku. K nevýhodám patří, že často dochází k blednutí barev již za pár let.

* Cihly – Výhodami cihel jsou jejich malá váha a standardní rozměry, takže se s nimi dobře pracuje. Jsou vhodné pro vytváření geometrických vzorů a vypadají pěkně v kombinaci s ostatními materiály. * Dřevo – Pro rychlou stavbu terasy je dřevo ideálním mnohotvárným materiálem. Místo zvolené pro terasu se nemusí vyrovnávat, protože různě vysoké sloupky překonají svažitost. Stavbu můžeme realizovat nad vedením pro vodu, elektřinu a plyn.

* Betonové dlaždice – Jednoduchou stavbu solidní terasy, která vydrží po celý život, umožňují betonové dlaždice. Vzhledově jsou fádní, to ale neznamená, že nelze v kombinaci s jinými materiály vytvořit i z betonu dekorativní plochu. Vhodné jsou zejména oblázky nebo vzorce vytvořené cihlami.

***

JAK NA TO

1)Budovy s nadhledem

Pokud se nechcete přímo vystavovat, nestavte terasu tam, kde na vás budou vidět ze sousedního domu.

2)Stromy

Při větším počtu stromů může z větví kapat voda po dešti. Nepříjemné je také padající lepkavé ovoce.

3) Rušná cesta

Jestliže je přiléhající cesta velmi rušná, vyhněte se hluku a výparům tím, že terasu postavíte na jiné straně zahrady.

4)Stupeň vystavení

Vyhlídka je žádoucí, ale není místo příliš vystavené větru nebo přívalům deště?

5)Stín

Většina lidí dává přednost plně osluněné terase, ale nebudete chtít také trochu stínu?

6)Septiková jáma

Pokud je na zahradě septik, postavte od něho terasu kvůli zápachu a mouchám dostatečně daleko.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: ARCHIV

TERASA ZAHRADY OKRASA