Šedý, nebo zelený? Dva zákaly, dva různé problémy

Rubrika: Zdraví

Žijeme déle, obklopeni pohodlím, moderními technologiemi. Úměrně tomu se mění i zdravotní problémy, které musíme řešit.

 

Na oční vyšetření bychom měli chodit každý rok

 

Například šedý zákal (katarakta), degenerativní onemocnění čočky, komplikuje život přibližně polovině lidí nad šedesát a operace šedého zákalu je dokonce nejčastěji prováděnou operací ve věkové kategorii nad 65 let.
„Často od svých pacientů slýchám argument, že naše babičky, prababičky operaci šedého zákalu nepotřebovaly. Jenže dnešní generace seniorů žije úplně jiným způsobem života, než žili jejich rodiče a prarodiče. Náročnost vidění je dneska mnohem vyšší, řada seniorů pracuje s počítačem, rádi čtou, chodí do divadla, do kina, řídí auto, dívají se na televizi… Naši předci takovéhle vymoženosti, ale vlastně pasti na oči neznali,“ potvrzuje Prim. MUDr. Petr Novák, hlavní chirurg Refrakčního Centra Praha.

 

 

Prim. MUDr. Petr Novák

 

Šedý zákal se však nevyhýbá ani mladším jedincům. Příčinou může být vážný úraz oka, cukrovka, kouření, nebo může jít také o vrozenou vadu. Dobrá zpráva je, že oftalmologové dokážou problémy vidění související s šedým zákalem řešit – operativním vložením nitrooční čočky. Léčba kapkami ani tabletami v tomto případě nefunguje. Pacient si může vybrat, zda mu bude implantována monofokální čočka, nebo si v rámci nadstandardní péče, kterou umožňuje nový Zdravotní zákon, připlatí za multifokální čočku.

Rozdíl vysvětluje Prim. MUDr. Petr Novák: „Monofokální čočka řeší jednu ohniskovou vzdálenost, takže člověk s implantovanou monofokální čočkou vidí perfektně na dálku nebo na střední vzdálenost nebo na blízko, ale na zbývající dvě vzdálenosti potřebuje brýle.  Pokud se rozhodne pro multifokální čočku, jedna korekce stačí na dálku, na práci s počítačem i na čtení, zkrátka vidí bez brýlí na jakoukoliv vzdálenost.“

 

 

Na vysoký nitrooční tlak existují kapky, které předepíše lékař

 

S šedým zákalem bývá laiky často zaměňován zelený zákal (glaukom). Také jeho výskyt se zvyšuje se stoupajícím věkem a postihuje 2 až 3 % populace. Tohle progresivní oční onemocnění se projevuje hlavně zúžením zorného pole, kterého si málokdo sám všimne. Proto oční lékaři, včetně Prim. MUDr. Petra Nováka, nabádají po čtyřicítce ke každoročním preventivním očním kontrolám, které mohou včas odhalit případná rizika.

 

Operace šedého zákalu je nejčastěji prováděnou operací ve věkové kategorii nad 65 let

 

„Zelený zákal je důsledek dlouhodobě působícího vysokého nitroočního tlaku na citlivé nitrooční struktury. Pokud lékař odhalí vysoký nitrooční tlak, předepíše kapky na jeho snížení a je tak velká pravděpodobnost, že zelený zákal u pacienta nikdy nedojde do konečného stádia – destruktivního trvalého poškození zraku. To, že je někdo léčen tzv. se zeleným zákalem zpravidla znamená, že mu byl odhalen zvýšený nitrooční tlak a je pod kontrolou,“ upřesňuje Prim. MUDr. Petr Novák.

TEXT: REDAKCE
FOTO: REFRAKČNÍ CENTRUM PRAHA

Šedý, nebo zelený? Dva zákaly, dva různé problémy