Se šarmem kamene

Představíme vám dvě technologie, jimiž lze pomocí speciálních omítek vykouzlit na stěnách dojem obkladu z kamene. První z nich pochází z Francie a jmenuje se Decopierre. Díky této dekorativní technologii můžete vaší fasádě, plotu nebo i stěně v interiéru dodat šarm kamene. Podle přání i konkrétního místa lze zvolit kámen lomový nebo opracovaný, se středomořským či více strohým charakterem.

 

 

Decopierre® je speciální trvanlivá omítka vyrobená na bázi přírodního vápna a mramoru. Je ekologická, zdravotně nezávadná, paropropustná a voděodolná, zároveň mrazuvzdorná. Její další dobrou vlastností je, že odoláva solím, používaným v zimě na posyp zledovatělých povrchů.
Štuk Decopierre® je levnější než obklad z pásků přírodního kamene. Aplikují jej vyškolení pracovníci dodavatelských firem, protože i nanášení a konečná úprava mají svá specifika. Techniku je možné použít prakticky na každý podklad, na nové i staré stavby, na celé fasády nebo jen jejich částí či pro orámování oken a dveří. Kamenem si můžete „obložit“ také schodiště a další prostory v interiéru, dokonce i kuchyni nebo koupelnu.

 

Travertino
V dobách antického Říma se těžil tvrdý vápenný Travertin z pahorků na sever a východ od Říma. Jde o kámen středně odolný, který dobře snáší zatížení a nepříznivé povětrnostní vlivy. Jeho cenu zvyšovaly přírodní barevné odstíny, dané místěm naleziště. Omezené zásoby přírodního kamene a nákladná těžba vedly k výrobě materiálu, který by jeho vzhled co nejvěrněji napodobil a zachoval jeho vlastnosti. Výsledkem je Travertino, speciální dekorativní omítka pro interiér i exteriér.

 

 

 

Omítka se vyrábí z vybraných mramorových zrn, písku a vyzrálé vápenné mazaniny. Dodává se v podobě homogenní pasty, která se velmi snadno aplikuje a je dokonale přilnavá. Umožňuje vytvořit povrch, který stejně jako Decopierre® imituje strukturu přírodního kamene.

Travertino vytváří krásné efekty v nejrůznějších odstínech, s granulací pískovce, lávového kamene nebo v podobě stavebních kvádrů. Má nespočet variací: polotransparentní sametový vzhled, zlatavý efekt, intenzivní přírodní odstíny, kovové a perleťové reflexy. Jde o materiál, který chrání povrchy před nepříznivými povětrnostními vlivy, je odolný proti vodě i plísním paropropustnost. Travertino je možné nanášet na stěny již dříve natírané (staré nátěry oškrábeme a vyspravíme povrch), ale i na nové, které opatříme penetrací.

www.decopierre.sk, www.travertino.cz

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: TRAVERTINO

Se šarmem kamene