Horní frézka

Horní frézkou můžeme zaoblit hrany dřevěných desek, vytvořit drážky nebo vyřezávat reliéfy a symboly. Vhodná je tedy pro truhláře, kutily i pro jemnou práci modelářů.

Horní frézka RYOBI - ERT - 1150 VN je vhodná pro profesionály i kutily

Původně tohle nářadí jen pomáhalo dávat kreativní tvar dřevěným rámečkům, obložení a svépomocně zhotovovanému nábytku. V podobě „RotoZipu“ s novými stopkovými frézami s ním nyní můžete řezat do dlaždic i provrtat sklo a mramor.

Dvoudílné a kompaktní

Srdcem všech typů horních frézek (kompaktních i dvoudílných) je pohonná jednotka s vysokootáčkovým elektromotorem s příkonem od 500 do 1600 W. Hřídel rotující dvanácti až třiceti tisíci ot./min je zakončen kleštinou. Do ní se upínají malé stopkové frézy nebo brusná tělíska, jimž se říkalo „cigárka“ nebo tyblíky, nejnověji diamantové „bity“, které si poradí i s nejtvrdšími materiály.

S pohonnou jednotkou dvoudílných frézek vybavenou držadly lze pracovat v jakékoliv poloze ručně, obvykle je ale upnuta do vodicích saní. Saně klouzáním po povrchu opracovávaného materiálu umožňují přesnější vyřezávání vnitřních pravoúhlých i obloukových a kruhových výřezů, nebo profilování okrajů desek z nejrůznějších materiálů.

Dvoudílná frézka HF011 DW670 nemá vodicí sloupky, dá se oddělit od saní a používat jako ruční

Mnohem přesnější truhlářské práce zvládnou zatím nejrozšířenější kompaktní horní frézky, jejichž pohonná jednotka (říká se jí „frézovací koš“) je vedena kluznými ocelovými nebo hliníkovými saněmi. K nim je připojena párem vodicích sloupků, které zajišťují její přesné výškové nastavení vůči opracovávanému materiálu. Po nastavení a zafixování výšky (obvykle s přesností lepší jednoho milimetru) pak vedeme frézku oběma rukama mírným přítlakem do řezu podle rysky, nebo s pomocí paralelního vodítka, u kruhových řezů a výřezů pomocí kružidlového ramene. Frézovací koš je vytlačován pružinami na sloupcích na doraz nahoru, tlakem proti pružinám se nastavuje hloubka záběru, která se pohybuje kolem 50 mm u hobby nářadí. Výkonnější profesionální horní frézky zvládnou hloubku až 80 mm.

Seřizování hloubkoměru

Vzhledem k vysokým otáčkám se do kleštinového pouzdra nesmí upínat nástroje s průměrem nad 40 mm.

Kleštiny dovolují upnout nástroje o průměru stopky 6, 6,4, 8, 10 nebo 12 mm obvykle použitím jediného klíče, vřeteno lze přitom jednoduše aretovat stisknutím aretačního knoflíku či páčky. Optimální řezná rychlost se volí podle průměru frézy a opracovávaného druhu materiálu, kterým nemusí být vždy jen dřevo.

Kromě dřeva lze odpovídajícími stopkovými nástroji (frézami, rašplemi aj.) opracovávat fóliované nábytkové desky MDF, lehké a barevné kovy, plasty, akrylátové a sádrokartonové desky.

Spolehlivé a výkonné

Kvalitnější frézky s elektronikou (v označení ji připomíná písmeno E) umožňují plynulou změnu otáček ve velkém rozsahu, mají tzv. měkký rozběh, usnadňující začátek práce a drží nastavené otáčky bez kolísání při volnoběhu i při plném zatížení. Všechny bez rozdílu mají několikanásobnou ochranu proti přetížení a přehřátí elektromotoru.

Ochrana proti odlétajícím třískám

Výrobci se předhánějí v ergonomickém tvaru držadel s pružným a neklouzavým obložením, z nichž jedno mívá integrovaný spínač v dosahu prstu. Výškové nastavení se provádí nejprve nahrubo aretační pákou, a doladí se obvykle s přesností 0,1 mm točítkem šroubového mechanizmu podle stupnice s noniem (pomocným měřítkem k určování desetin a menších zlomků dílků hlavního měřítka). Dražší frézky umožňují předprogramovat i několik pozic hloubky záběru pomocí revolverově otočných dorazů.

Na saních nechybí paralelní vodítka, do kterých lze nasadit kolík s hrotem, kolem kterého se frézka otáčí jako na bezpečném kružidlu. Poloměr kružnice je omezen délkou ramen vodítka. V příslušenství obvykle nechybí i prodlužovací tyče, umožňující jít s frézovaným kruhem či obloukem až do poloměru 85 cm.

Dobré kompaktní frézce v ceně od 3000 do 5000 Kč by neměla chybět jednoduchá aretace tlačítkem nebo páčkou, aby výměnu nástroje bylo možné provést prostým pootočením klíče, a průhledný ochranný štít kolem prostoru nástroje s hrdlem pro připojení odsávací hadice běžného vysavače. Vodicí sloupky kvůli hladkému, ale přesnému pohybu bývají chráněny pryžovými nebo plastovými manžetami. Přednost dáváme frézkám s výměnnou kabelovou zástrčkou (tzv. plug-it), která umožňuje pohotově měnit různě dlouhé přípojné kabely.

Na nástavec lze připojit vysavač, který nás zbaví létajících pilin

Některé frézky nabízejí i možnost osvětlení místa řezu integrovaným LED svítidlem. Značkové frézky (Bosch, Black&Decker, Narex, Metabo, Skil aj.) pamatují na možnost upnutí frézky v obrácené poloze do univerzálního pracovního stolu sloužícího i pro kotoučové a přímočaré pily. Na nástroji vyčnívajícím z jeho pracovní roviny vzhůru pak lze kreativně opracovávat menší kusy dřeva a materiálů (například samorostů), které udržíme v rukou.

Frézka RotoZip

Patentovaná ruční frézka RotoZip (v prospektech se nenechte mýlit chybným označením „spirálová pila“) díky revolučním stopkovým nástrojům zareagovala na aktuální potřebu řezání dlaždic a obkládaček, ale i sádrokartonových desek, kterými nás zásobuje současné stavebnictví. Mimořádně lehké nářadí má příkon 500 nebo 600 W a většinou 7 stopkových nástrojů – řezacích bitů s upínací stopkou 248] 4 mm. Kutilům a laikům po krátkém zácviku umožní vyříznout např. při obkládání stěn do nejtvrdších obkládaček hranatý či kruhový výřez pro zásuvku, přiříznout a upravit tvar podlahové dlaždice, porcelánové desky nebo parketového vlisu, či řezat pěnové, cementové i laminované desky.

Detail vytvoření kulaté hrany frézkou

Nabízené modely umožňují upnout do pouzdra nástroje se stopkou 248] 3,2, 4,0, 6,4 mm a mají odsávací nástavce, takže se s nimi dá bez obav pracovat v interiéru.
Výkonnější RZ5 i s vykružovacím nástavcem, přídavnou rukojetí a hranovým vodítkem umí všechny práce jako běžné dvoudílné horní frézky. S diamantovým bitem dokáže opracovat i nejtvrdší materiály. Nejčastěji používané nástroje

Frézku koupíme obvykle se 3 až 5 základními stopkovými frézami. Na frézování dřeva používáme frézy pro hrubý a polohrubý úběr, na lehké kovy, plasty a řezbářské práce vybíráme frézy jemnozubé. Profilovací frézy jsou více namáhány na ohyb, proto mají na prodlužovacím čepu malé valivé ložisko. V obchodech s nářadím najdeme až stovku stopkových fréz z rychlořezné oceli nebo ze slinutého karbidu či z diamantového prášku vhodných pro speciální práce.

Postřehy z praxe

Ukázka drážek a hran opracovaných horní frézkou

Měli jsme možnost vyzkoušet si horní frézku RYOBI ERT – 1150VN, která má příkon 1150 W, zdvih frézovacího koše 55 mm, rychlost otáček bez zátěže 14 000 až 31 500 ot./min. a průměr upínacích kleštin 12 mm, s redukčním kroužkem 8 a 6 mm. Frézka váží 4,5 kg a stojí 3300 Kč. Je určena jak pro profesionální využití, tak i pro kutily, kteří ocení přesnost a kvalitu frézovacích prací.

Rukojeť
Pogumovaná rukojeť má ergonomický tvar, dobře se drží, ruce z ní nesjíždějí. V rukojeti je dobře ovladatelný spouštěč nářadí a pojistka proti nechtěnému spuštění. Jakmile spouštěč pustíte, frézka se vypne.

Nastavitelná rychlost
Dobrým pomocníkem je elektronický regulátor otáček rychlosti, který umožňuje nastavit vhodnou rychlost vzhledem k povaze frézovací práce. Elektronický systém zhodnotí namáhání motoru a buď zvýší, nebo sníží jeho pracovní rychlost.

Upínací kleština
Nasazování nebo výměna stopkové frézy je jednoduchá. Stačí k tomu pouze jeden speciální klíč na sklíčidlo, kterým se utáhne matice kleštin. Klíč je součástí výbavy frézky. Hloubka frézování Frézka je vybavena tyčí přesného vedení hloubky řezu (vodicím sloupkem s pryžovým ochranným obložením). Otáčením tyče doprava se fréza zvedne a otáčením tyče doleva se fréza sníží. Po dosažení požadované výšky jednoduše zajistíte tyč nastavením páčky pro aretaci hloubky řezu do blokovací polohy.

Indikátor napětí

Nastavení tyče přesného vedení hloubky řezu. Palec tiskne knoflík pro odjištění tyče

Bezpečnost při práci s frézkou zvyšuje světelný indikátor napětí, který se rozsvítí, jakmile je nářadí připojeno k elektrické síti. Je to důležité zejména při nasazování a výměně frézy, kdy je vždy nutné nářadí z elektrické sítě odpojit.

Plastová ochrana
Při frézování oceníte i plastovou ochranu proti létajícím třískám, pilinám a nepříjemnému prachu.

Závěrečné shrnutí
Frézka se dobře ovládá a práce s ní je snadná a při dodržování obecných pokynů uvedených v návodu výrobce i bezpečná. Frézování ulehčuje elektronický regulátor rychlosti otáček. V plastovém kufříku i se sadou různých stopkových fréz se dobře přenáší a může být užitečným pomocníkem pro majitele dobře vybavené domácí dílny.

TEXT: JAN TŮMA, PETR PETŘÍČEK
FOTO: IVAN POLTAVEC

Horní frézka

Horní frézka